bademcik.gen.tr https://www.bademcik.gen.tr Bademcik, Bademcik Hastalıkları, Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri tr-TR hourly 1 Copyright 2020, bademcik.gen.tr Thu, 01 Jan 1970 00:00:00 +0000 Mon, 24 Feb 2020 00:00:00 +0000 60 Bademcik İçin Antibiyotik https://www.bademcik.gen.tr/bademcik-icin-antibiyotik.html Wed, 14 Nov 2018 05:17:59 +0000 Bademcik için antibiyotik: Boğazın her iki yanında bulunan badem biçimindeki lenfoid doku bölgeleridir. Bademcik vücudun savunma merkezi olup bağışıklık sisteminin önemli bir kısmını oluşturmaktadır.Vücudu bakterilere ve vi Bademcik için antibiyotik: Boğazın her iki yanında bulunan badem biçimindeki lenfoid doku bölgeleridir. Bademcik vücudun savunma merkezi olup bağışıklık sisteminin önemli bir kısmını oluşturmaktadır.Vücudu bakterilere ve virüslere karşı korur. Bademcikler 2,5 cm boyunda 1,5 cm eninde olup bebek ve ergen bireylerde  bu oran değişmektedir .Bademciklerin sık sık şişmesi, iltihaplanması, büyümesi ve ilerleyen boyutlarda alınması kişiye rahatsızlık vermektedir.

Bademcik için antibiyotik kullanımı:

Antibiyotikler, bakteriyel enfeksiyon hastalıklarının tedavisinde kullanılıp  insan sağlığı açısından önemlidir bir yere sahiptir. Kelime anlamı 'hayata karşıdır.Bu kimyasal maddeler bakterileri yok etmek amacıyla piyasaya sürülmüştür. Bademcik hastalığında antibiyotik, ateşin 38 derecenin  üzerinde olması ve iki günden fazla sürmesi  durumunda antibiyotik tedavisi devreye girer. Yanlış zamanda yanlış tedavide alınan antibiyotikler karın ağrısı, halsizlik gibi olumsuz etki yaratabilir. Virüsleri yok etmek yerine onlara direnç vererek yararlı bakterileri yok edebilmektedirler. Kimi zaman az dozda alınan  ve tedavisi bitmeden bırakılan antibiyotikler hastalığı tekrar etmektedir. Antibiyotik alımı hastalığın tipine göre 5-10 gündür. Herhangi bir antibiyotik bir hastalığın tedavisinde kullanılmadan önce, bu hastalığı doğurabilen mikroplara karşı bir kültür ortamında denenmeli bunlardan en etkin olanı seçilmelidir. Bademcik iltihabında penisilin ve eritromisin çok denenmiş  sonuç veren bir yoldur. Uzun süre kullanılan antibiyotikler vücuttaki vitaminleri yok ettikleri için hastanın yakından takip edilmesi gerekir.

Bu rahatsızlıkta kullanılan bir antibiyotiklerden biri de: Remoxil tabletidir. Remoxıl enfeksiyon hastalığında, boğaz ağrısında, idrar yolu iltihabında ve bademcik iltihabında doktorlar tarafından  önerilir.500 mili gram şeklinde olup 16 tablet olarak satışa çıkarılır.İlacın etkin maddesi Amoksisilindir. Eşdeğer antibiyotik çeşitleri; Alfoxil, Atoksilin, Dentamax, Largopen, Xibac şeklinde yazılır.Yine hastalığın seyrine, kişinin yaşına ve metabolizmasına göre bu doz artırılıp azaltılabilir .Antibiyotik tedavisi uzman tarafından başlatılmalıdır.
]]>
Bademcik Ateş Yapar Mı? https://www.bademcik.gen.tr/bademcik-ates-yapar-mi.html Wed, 14 Nov 2018 12:23:54 +0000 Bademcik Ateş Yapar mı  Bademcik tıp adıyla tonsil ağız içinde her iki tarafta birer tane yer alan vücudun savunma sistemine ait bir organdır. Bademcikler mikropların ilk olarak tutulduğu  yerdir. Vücut direncinin düşmesi Bademcik Ateş Yapar mı  Bademcik tıp adıyla tonsil ağız içinde her iki tarafta birer tane yer alan vücudun savunma sistemine ait bir organdır. Bademcikler mikropların ilk olarak tutulduğu  yerdir. Vücut direncinin düşmesi durumunda bademcikler tarafından tutulan mikroplar, bu organ tarafından yok edilemez ve organı hasta eder özellikle de çocuklarda yüksek ateş yapar. Bademcik iltihabı yetişkinlerden çok çocuklarda özellikle de 5-15 yaşlarında ve kış-ilkbahar döneminde görülür. Bademcikler deki bu mikroplar tükürük, burun ve boğaz sıvıları gibi vücut sıvıları ile yakın temasla, solunum yolundan hava yoluyla çıkan damlacıklar yolu ile insandan insana bulaşabilmektedir. Bu nedenle de kalabalık yerlerden bu dönemlerde uzak durulmalıdır. Bademciklerden oluşan ateş, üşütme, titreme, kulak ağrısı, boğaz ağrısı, yutkunmada zorlanma, vücutta yaygın ağrılar, halsizlik, kırgınlık, eklem ağrıları, baş ağrısı, ses değişikliği, iştahsızlık, ağız kokusu, mide bulantısı ve karın ağrısı gibi şikayetler görülebilmektedir. 

Bademcik ateş yapar mı sorusuna verilecek cevap evettir. Bademciklerde hassasiyet varsa hasta bebek ise uzman bir çocuk doktoruna hasta yetişkin ise öncelikle bir kulak burun boğaz uzmanına muayene olunmalıdır. Bu teşhis sonrası en sık uygulanan yöntem ilaç tedavisidir. Hastada yüksek ateş riskine karşı mikropları kırmak için antibiyotik tedavisi uygulanır. Bununla birlikte ağrıyı kesmek için ağrı kesici ve ateş düşürücü ilaçlar verilir. Bol bol dinlenmeli, bolca sıvı tüketmeli, gargara yapılmalıdır. Bademciklerden dolayı sık sık ateş kontrol yapılmalı ve ateş düşürücü ilaçlar zamanında alınmaya dikkat edilmelidir. Ayrıca aşırı sıcak ve soğuk yiyeceklerden uzak durmalı, bol bol meyve tüketmeli, bulunulan ortamın nemli olmasına dikkat edilmeli, bol su içilmeli ve dinlenilmelidir. Bademciklerden kaynaklanan ateş mutlaka ciddiye alınmalı ve tedavi aksatılmamalıdır. Çünkü bademcikler vücudumuzun savunma sistemine ait bir organıdır.
]]>
Bademcik Bezesi https://www.bademcik.gen.tr/bademcik-bezesi.html Wed, 14 Nov 2018 13:29:38 +0000 Bademcik Bezesi, Bademcik bezeleri, çoğu zaman vücutta oluşan enfeksiyonlara bağlı olarak ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Boğazımızın her iki tarafında bulunan bademcik bezeleri diş ağrısı, çeşitli soğuk algınlı Bademcik Bezesi, Bademcik bezeleri, çoğu zaman vücutta oluşan enfeksiyonlara bağlı olarak ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Boğazımızın her iki tarafında bulunan bademcik bezeleri diş ağrısı, çeşitli soğuk algınlıkları ve bundan dolayı oluşan enfeksiyonlar nedeniyle şişkinlik gösterirler. Aslında bademciklerde oluşan bezeler vücutta oluşan herhangi bir bakteri ve mikroorganizmaları ve vücudu tehdit eden durumları şişerek belli ederler. Elle tutulduğunda fark edilen bademcik bezeleri boğazımızın ağrımasına da neden olmaktadır.

Bademcik bezesi, çene altında şişlik halindedir hafif bir şeklide bile dokunulsa ağrısı hissedilir. Bademcik bezelerinin aşırı bir şekilde şişmiş olması bazen tıbbi müdahale bile gerektirebilir. Fakat bu kadar şişmesine izin vermeden ele gelen şişliklerde hemen en yakın sağlık kuruluşuna muayene olmakta fayda vardır.

Bademcik bezesi, en büyük nedeni vücutta oluşan enfeksiyonlara karşı boğazımızda bulunan lenf düğümlerinin iltihaplanmasıdır. Bademcikler ve lenf düğümleri vücuda giren zararlı mikroplarla savaşmakla yükümlüdürler. Bu zararlı mikroplar bademciklerde bezelerin oluşmasına neden olurlar.

Bademcik bezesi oluşmasını önlemek için neler yapmalıyız
 • Çok soğuk havalar da soğuk hava solumaktan kaçınılmalı ağzımıza atkı, şal gibi bir örtü ile kapatarak nefes alınmalı böylelikle direk soğuk havanın bademciklere temas etmesi engellenmiş olur.
 • Aşırı sıcak ve aşırı soğuk içecekler den kaçınmamız gerekir. Yaz mevsiminde özellikle herkesin yaptığı hatalar dan biridir aşırı soğuk içecekler içeceğimizi bir yudum alıp ağzımızda biraz bekletip yutmamız bademciklerin sağlığı bakımından daha etkilidir.
 • Dişler de oluşan diş çürükleri önemsenmeli ve tedavi edilmelidir. İltihaplanan dişler bademcik bezelerinin oluşmasına davetiye çıkartır.
 • Bol bol su ve C vitamini tüketilmelidir.
 • Terli terli su içmekten kaçınılmalı her zaman daha ılık sular içilmelidir.
 • Dondurma yendikten sonra ağzımızda eriterek yemeli direk yutmaktan kaçınmalı sonrasında da ılık su tüketilmelidir.
 • Aynı şekli de çok sıcak olarak tüketilen yiyecek ve içeceklerden de kaçınılmalıdır.
Bademcik bezeleri kişilerin bağışıklık sisteminin düşük olmasından kaynaklanır. Erişkinlere göre çocuklar da daha fazla görülmektedir. Çünkü çocuklar daha fazla hareket halinde oldukları ve daha çok terledikleri için enfeksiyon kapma riski daha yüksektir.  

Bademcik bezesi ameliyatları

Bademciklerimiz vücudumuzda filtre görevi gören yapılardır. Bizleri dıştan gelecek tehlikelere karşı bizleri korur ve haberdar ederler. Fakat bazı durumlarda işlevini yitirir ve artık vücuda zarar vermeye başlarlar.
 • Bademciklerin yılda 5 kere ve daha fazla beze yapması her enfeksiyon sırasında vücuda kırgınlık, halsizlik yaratıyorsa ve kişilerin hayatını olumsuz şeklide etkiliyorsa,
 • Bademciğin çok aşırı şeklinde şişerek boğazı tıkaması sonucu uyurken aşırı horlama ve görülen uyku apneleri sorunları yaşanıyorsa,
Bu tip hastalarda bademcik ameliyatı yapılması uygun görülür. Ameliyatlarda yaş sınırı yoktur. 7 den 70'e herkes de görülebilir. Fakat en erken başlama yaşı 3 yaştır. Bademcik ameliyatları en sık olarak 3-8 yaş arasında görülmektedir. Bademcik bezelerini genelde antibiyotiklerle tedavi edilmektedir. Bazı durumlarda cerrahi operasyonlar ile bademciklerin küçültülmesi de günümüzde mümkün hale gelmişti. Her bademcik bezesi vücutta oluşan bir enfeksiyon habercisi değildir. Bademcik bezeleri kalıtsal yollarla da geçebilir ve genetik bir hastalık olma ihtimali de çok büyüktür. Bu yüzden hastaların bu konuda bilinçli olması ve gerekli kontrollerini yaptırmasında fayda vardır. Çocuklarda ise oluşan bademcik bezeleri genelde ameliyat ile alınır. Çünkü çocuklar kendilerini çok fazla ifade edemedikleri için çoğunlukla tedaviye başlandığında bademcik bezeleri artık en son aşamaya gelm]]> Bademcik Alındıktan Sonra Boğaz Ağrısı https://www.bademcik.gen.tr/bademcik-alindiktan-sonra-bogaz-agrisi.html Wed, 14 Nov 2018 20:19:17 +0000 Bademcik alındıktan sonra boğaz ağrısı, İnsan vücudunda bakteri, virüs ve mikroplara karşı bir savunma sistemi vardır. Bu sistem de görev alan bir çok organ ve bez denilen elemanlar görev yapalar. Zaman zaman apse, şişki Bademcik alındıktan sonra boğaz ağrısı, İnsan vücudunda bakteri, virüs ve mikroplara karşı bir savunma sistemi vardır. Bu sistem de görev alan bir çok organ ve bez denilen elemanlar görev yapalar. Zaman zaman apse, şişkinlik, iltihap toplama gibi durumlar savunma sisteminin çalıştığını gösterir. Savunma sisteminin bir elemanı olan bademcikte bazı insanlarda fazlaca iltihaplanma görülür.

Bademciklerde görülen iltihaplanmaları ilk önce ilaç ile tedavi edilmesi yoluna gidilir. İltihaplanma olayı sıklıkla görülmeye başlayınca artık bademciklerin savunma sisteminde verimli olmadığı, vücuda zarar vermeye başladığı düşünülür. Kulak Burun Boğaz uzmanları bademciklerin yılda beş ya da altıdan fazla iltihaplanmasından sonra bademciklerin alınmasını tavsiye ederler.

Bademcik ameliyatları, lazer teknolojisinden önce neşter ile alınmaktaydı. Bu şekilde alınan bademcik ameliyatlarından sonra hasta, duruma göre 15 güne kadar fazlaca sorunlar yaşamaktaydı. Günümüzde de hala lazer teknolojisini kullanmayan doktorlar var mıdır, bilmiyorum. Lazer teknolojisiyle yapılan bademcik ameliyatlardan sonra hastanın en fazla on gün kadar yeme-içmede problem çektiği görülmektedir.

Bademcik alındıktan sonra boğaz ağrısı mutlaka olacaktır.Eski usul ameliyatlarda açık yara denen olay olduğu için kanamalar görülmekteydi. Hatta dikiş bile atılan vakalar vardı. Hasta ilk günlerde içecekleri bile yutkunmakta problemler yaşamaktaydı. Lazerle yapılan ameliyatlardan sonra boğazda, alınan bademciklerin yerinde açık yara denilen kanama ve sonrası oluşan kabuk olmadığı için iyileşme safhası hızlı olmakta sıvıların dışında yenen yiyecekleri yutma işlemi iki üç gün sora mümkün olmaktadır. Ameliyatla alınan bademciklerin boğazdaki yerlerinde operasyonun sonucu gerilme, sertleşme gibi faktörlerden dolayı ağrı mutlaka olacaktır. Elimiz ya da parmağımız küçük bir şekilde çizilince bile sızlıyor ki operasyon yapılan yerler ağrımasın.

Bademciklerin yerleri ilk gün narkozun etkisiyle, yaranın hala sertleşmemesi nedeniyle ağrı orta şiddette hissedilir. İkinci gün, ağrılar artar yutkunmakta hatta konuşmakta da problemler yaşanabilir. Daha sonraları ise her şey hızla iyiye gider. Ameliyat sonrası üçüncü güne kadar özellikle soğuk içecekler tüketilmelidir. Sıvılar ortam sıcaklığında bile olmamalıdır. Hastanın dondurma tüketmesi bile tavsiye edilir.

Ameliyat sonrası ağrılar, çoğunlukla yutkunmada ve konuşmada zorlamayla artar. Hasta, birinci ve ikinci gün yutkunma işleminde daha dikkatli olur, konuşmada ısrarlı olmazsa ağrılar hafif düzeyde hissedilir. Aksi durumda ise ağrılar orta, hatta yüksek düzeyde hissedilir. Katı yiyecekleri tüketmede acele edilmemelidir. Katı yiyecekleri üçüncü günden sonra tüketilirse yutkunma olayında az rahatsızlık çekilir. Yiyecekler ve içecekler üçüncü güne kadar mutlaka soğuk, üçüncü günden sonra ortam sıcaklığında tüketilmelidir. bu doğrultuda davranılırsa hasta, ağrıları genelde hafif hisseder.
]]> Kriptik Tonsillit https://www.bademcik.gen.tr/kriptik-tonsillit.html Thu, 15 Nov 2018 15:29:41 +0000 Kriptik Tonsillit; Boğazın iki yanında bulunan bademciklerin iltihabına bağlı olarak gelişen palatin tonsillerin enfeksiyonuna verilen ad Kriptik Tonsilittir. ''Kriptik'' kelime anlamı olarak girintili anlamına gelmektedir. ''T Kriptik Tonsillit; Boğazın iki yanında bulunan bademciklerin iltihabına bağlı olarak gelişen palatin tonsillerin enfeksiyonuna verilen ad Kriptik Tonsilittir. ''Kriptik'' kelime anlamı olarak girintili anlamına gelmektedir. ''Tonsilit'' ise bademciklerin iltihaplanması demektir. Normal bademcik iltihabına göre belirtileri daha şiddetli ve normalden daha hızlı bir şekilde ortaya çıkar. 

Kriptik Tonsillit Belirtileri arasında en yaygın görülenler; Boğaz ağrısı, baş ağrısı, boğazda yanma, halsizlik, kas ve eklemlerde ağrı, yüksek ateş, balgam çıkarma, lenf bezlerinin büyümesi ve şişmesi, yutkunma zorluğu, ağız kokusu, kulakta ağrı, çınlama, denge kaybıdır. Başlangıcında durduk yere ortaya çıkan boyun tutulmaları gözlenebilir. Hastalık sırasında boğaz ve dil üzerinde kırmızı, kaygan bir şiş doku oluşur. Üzerinde beyaz kabuksu lekeler çıkar ve lenf düğümüne bağlı diskler üzerinde şişmeler olur. Yutkunmak acı veren bir eyleme dönüşebilir. Bağışıklık sistemi düşen kişilerde daha yaygın olarak görülebilir.

Bakteri kökenli ya da virüs kökenli olmak üzere ikiye ayrılsa da yüzde 80 oranında virüs kökenli bir hastalıktır. Virüs kökenli olanlar tükürük yoluyla bulaşabilir. Hastalığın kuluçka süresi 2 ila 5 gün arasında olduğundan belirtiler de 2- 5 gün arasında ortaya çıkar. İlk günlerde boğaz ağrına hapşırık, öksürük, burun tıkanıklığı, burun akıntısı eşlik ediyorsa kesinlikle virüs kökenlidir. Yine de tanı koyabilmek için boğazdan alınan bir kültür dokusu incelenir. Ayrıca hemogram, ASO düzeyi, CSR, ESR düzeyi, GABHS rapid antigen detection gibi laboratuvar testleri ya da leteral boyun grafisi ile akciğer grafisi radyolojik testler istenebilir. 

Kriptik Tonsillit Tedavisi sırasında günlük tüketilen su miktarı arttırılmalıdır. Ayrıca doğal antibiyotikler olan kekik, nane, karabaş otu, adaçayı, meyan kökü, ıhlamur, yeşil çay, ginseng gibi bitkilerin çayları hazırlanarak günde 3 bardağı aşmayacak şekilde tüketilebilir. Hastalık sürecinde yatak istirahati önemlidir. Gün içinde düzenli olarak yüksek ateş kontrolü yapılmalıdır. Hastalığın süresine ve şiddetine  bağlı olarak doktor antibiyoterapi, analjezik tedavi, antipiretik tedavi, lokal antiseptik tedavi gibi farklı uygulamalar önerebilir.

Çocuklarda kriptik tonsillit görülmesi durumunda çocuklar gözetim altında tutulmalı, bağışıklık sistemlerini güçlendirecek muz, kayısı, nar suyu gibi gıdalar almalıdır. Özellikle oral dönemdeki bebekler gördüğü her şeyi ağızlarına sokmaya çalışırlar, bu da onları kriptik tonsillit gibi hastalıklara karşı savunmasız bırakır. Dışarıdan gelen virüslere açık olan ve bağışıklık sistemi henüz yeterince gelişmemiş olan bebeklerin temiz ortamlarda olmamaları, hastalığı taşıyan birinin yakınlarında olması, iyi yıkanmamış bir gıdayı tüketmeleri vb. birçok neden onları hastalığa karşı savunmasız bırakmaktadır. Bebeklik dönemindeki çocuklarda belirtilerin bazıları şöyledir, kulağını çekmesi ve kaşıması, mama almayı ya da su içmeyi reddetmesi, mama verirken ya da su içerken ağlaması, yüksek ateş, kusma, kulaktan iltihap gelmesi, seslere tepki vermemesi, işitme zorluğu, boğazda şişlik, şişliğe bağlı olarak uyurken horlama, hırıltı, nefes almakta güçlük... Tedavi; doktor gerekli gördüğü durumlarda damar yolu ile ya da kas içi antibiyotik uygulayarak hastalığın gelişimini engelleyebilir. Ayrıca bir çay bardağı kadar kekik çayı biberonla günde 1 defaya mahsus olmak üzere bebeklere verilebilir. Erken müdahale edilmediği durumlarda beslenme ve solunum zorluklarına neden olan bademciklere cerrahi yolla müdahale edilebilir.
]]>
Bademcik İltihabına Ne İyi Gelir? https://www.bademcik.gen.tr/bademcik-iltihabina-ne-iyi-gelir.html Thu, 15 Nov 2018 17:58:02 +0000 Bademcik iltihabına ne iyi gelir Bademciğin öncelikli görevi, solunum yoluyla boğaza gelen mikropları filtrelemektir. Fakat bazen bademciklerin kendisi iltihaplanır ve şişer. Bademcik iltihabı, tıp dilindeki adı 'tonsilit' olarak b Bademcik iltihabına ne iyi gelir Bademciğin öncelikli görevi, solunum yoluyla boğaza gelen mikropları filtrelemektir. Fakat bazen bademciklerin kendisi iltihaplanır ve şişer. Bademcik iltihabı, tıp dilindeki adı 'tonsilit' olarak bilinmektedir. Bademcik iltihabı, her insanda görülebilir, fakat özellikle çocuklarda sık görülen bir rahatsızlıktır. Bademciklerin sebep olduğu ağrı konuşma, yutkunma, yemek yeme gibi gırtlağı ilgilendiren durumlarda şiddetlenebilir. Bademciklerin şişmesine sebep olan enfeksiyon baş ağrısı, boyun ağrısı ve ateşin çıkmasına yol açabilir. Şişliğin verdiği ağrıyı hafifletmek için, evde uygulayabileceğiniz bitkisel yöntemler faydalı olacaktır.

Bademcik iltihabına ne iyi gelir

Tuzlu su ile gargara: Enfeksiyonun daha çabuk temizlenmesine ve şişliği azaltmak için günde 2-3 defa tuzlu su ile gargara yapmak faydalı olacaktır. Yarım bardak ılık suya yarım çay kaşığı tuzu ekleyerek karıştırın ve bu su ile gargara yapın. Koyacağınız tuz miktarı fazla olmamalıdır, yoksa fazla tuz boğazınızı daha çok tahriş edecektir.

Limonlu sıcak su: Limonda bulunan yüksek miktardaki C vitamini vücudun enfeksiyona karşı direncini arttırır. Ayrıca limonun iltihabı azaltıcı etkisi de bulunmaktadır. Bir bardak kaynatılıp, ılıtılmış suya bir tane taze sıkılmış limon suyunu ekleyin. Limonlu suyu yudum yudum içerek tüketin. İsteğe bağlı olarak boğazı yumuşatmak için limonlu suya 2-3 çay kaşığı balda eklerseniz, daha faydalı olacaktır. Bunu günde 2-3 defa tekrar edebilirsiniz.

Çemen otu ile gargara: Viral enfeksiyonların yaygın olduğu kış aylarında bademcikler iltihaplanarak sık şişer. Bir bardak kaynar suya 3 çay kaşığı çemen otu atın ve 20 dakika daha kaynatın. Kaynama işlemi bittikten sonra ılımaya bırakın ve süzün. Bu su ile günde 3 defa gargara yapın.

Zerdeçal: Antiseptik ve iltihabı azaltan bir etkisi bulunan zerdeçal, gargara suyu olarak da kullanılabilir. Bir bardak sıcak suya, bir çay kaşığı zerdeçal tozu koyarak, karıştırın. Hazırlanan bu su ılıyınca gargara yapın. Gün içerisinde ihtiyaç duydukça tekrar edebilirsiniz. Ayrıca zerdeçalı çay olarak da tüketebilirsiniz. Bir su bardağı suya, bir silme toz zerdeçal ekleyerek kaynatın. Bu çaya limon ve bal da ekleyebilirsiniz.

Süt: Gece yatmadan 1-2 saat önce bir bardak ılık sütün içerisine bir tutam karabiber ve 2 çay kaşığı zerdeçal tozu ekleyerek, karıştırın ve yavaş yavaş için. Ancak bademcikler çok şiş ve yutkunurken ağrı oluyorsa süt kullanmayın. Çünkü süt boğaza yapışarak fazla yutkunmanıza yol açar.

Tarçın çayı: Tarçın, iltihabın, ağrının ve şişliğin azalmasına yardımcı olur. Aynı zamanda bakterilerin çoğalmasını önlemektedir. Bir çay bardağı su içerisine 2 küçük çubuk tarçın veya bir çay kaşığı toz tarçın ekleyerek çayınızı hazırlayabilirsiniz. Çayınızı çubuk tarçınla hazırlayacaksanız 10-12 dakika, toz tarçınla hazırlayacaksanız 5-7 dakika demleyin. Hazırladığınız çaya 2 çay kaşığı bal eklerseniz etkisini arttırmış olursunuz. Tarçın çayını günde 2-3 bardak içebilirsiniz.

Sarımsak: Sarımsak en etkili doğal antibiyotikler arasındadır. Sarımsağı ortadan ikiye bölerek ağzınıza atın ve suyunu emin. Başka bir şekilde 1 bardak suya 2 tane ince dilimlenmiş sarımsak ekleyin ve 10 dakika kaynatın. Kaynama işlemi bittikten sonra süzün ve içerisine bir tutam acı biber atın, karıştırıp için. Sarımsağın kokusundan dolayı rahatsız olursanız sarımsaktan hemen sonra  5-6 tane maydanoz yaprağı çiğneyebilirsiniz.

Adaçayı: Adaçayı, anti bakteriyel bitkilerdendir. Bu sebeple bademcikleri şişiren bakterilerin yayılmasını önler. Ayrıca tahrişi ve ağrıyı azaltır. Adaçayını gargara ve çay olarak da kullanabilirsiniz. Gargarayı günde 3 defa, çayı ise günde 2 bardak içebilirsiniz. Fakat hamile ve emziren bayanlar adaçayı kullanmamaları gerekir.

Bunların yanında dinlenmekte fa]]> Bademcik Taşı Nasıl Çıkarılır https://www.bademcik.gen.tr/bademcik-tasi-nasil-cikarilir.html Thu, 15 Nov 2018 20:22:06 +0000 Bademcik taşı nasıl çıkarılır, halk arasında bademcik taşı olarak nitelendirilen, tıpta ise magma ya da tonsillolith adını verdiğimiz durum ciddi hastalıklar gurubuna dahil olmamasına karşın, ciddi sıkıntılar verici bir Bademcik taşı nasıl çıkarılır, halk arasında bademcik taşı olarak nitelendirilen, tıpta ise magma ya da tonsillolith adını verdiğimiz durum ciddi hastalıklar gurubuna dahil olmamasına karşın, ciddi sıkıntılar verici bir durumdur. Yutkunma sırasında oluşan sık sık batma ve ağız kokusu şikayetleri yaşayan insanlarda bademcik taşına sıklıkla rastlanılmaktadır. Bu hastalar ise boğazlarında beyaz bir kitle gördüklerinde, bunun bir tümör olması endişesi ile telaş içinde doktora başvuruyor. Ancak hastalarımızın çoğunluğunu, daha çok kötü nefes kokusu nedeni ile çevrelerinde zor duruma düşen gençler oluşturmaktadır.

Bademcik Taşları Nasıl Önlenir

Bademcik taşlarını önlenme çabaları bazı hastalarda faydalı olabilmektedir. Örneğin bol sıvı alınmalı, gıdalar iyi çiğnenerek yutulmalı ve çeşitli sıvılar ile gargara yapılmalıdır. Ve en önemlisi ağız hijyenine kesinlikle özen gösterilmeli. Süt ve süt ürünlerini fazla olarak tüketen kimseler beslenme tarzlarını bir süreliğine değiştirmelidirler. Bu şekilde fayda gören hastalar klinikte gözlemlenmektedir. Burun tıkanıklığı olanlar ise ağız yolu ile solunum yaptıkları için bu durumda da bademcik taşlarının oluşumunda artış ve boğazda kuruma gibi olaylar gözlemlenmektedir. Aynı şekilde görülen geniz akıntısı da olumsuz bir etken olabilir. Bu hastalarda geniz akıntısının ve burun tıkanıklığının nedeninin bulunup tedavi edilmesi belirli bir oranda fayda sağlayabilmektedir.

Bademcik Taşları Nasıl Çıkartılır

Bademcik taşı bulunan hastaların birkaçı ağız içerisinden bademciklerine bastırıp, sıkıştırarak bu oluşan birikintileri kendileri çıkartabiliyor. Fakat bu işlem kontrolsüz yapıldığında, bademciklerin hassas yapısı nedeni ile bademcik kanamalarına yol açabileceği bilinmelidir. Bu yüzden mutlaka böyle bir şey yapılacaksa zorlamadan ve kibarca yapılmalıdır. Bunun için KBB hekimlerine düzenli olarak başvurmalısınız. Doktorlar küret denilen bir araç ile zedelemeden bu taşları temizler. Fakat bademcik taşları nedeni ile yaşanan sıkıntılar hastanın tahammül sınırlarını aştığında ve alınan önlemlerle de bu durum giderilemiyorsa, kullanabileceğiniz başka tedavi yöntemleri de mevcuttur. Örneğin tonsillektomi denilen Thermal Welding yöntemi ile bademciklerin tamamını almak veya cryptolysis adı verilen bademcik gözeneklerini traşlamak yöntemini zorunlu kaldığımız durumlarda başvurabildiğimiz kalıcı sonuçlar getiren ameliyat teknikleridir.

Bademcik taşları, bulunmuş olduğu yarıklar içerisinden çıkartılarak temizlenir. Bu yöntem ile hastaya lokal anestezi uygulanarak  bademcik taşları tek tek temizlenmektedir. Fakat kript diye nitelendirilen yarıklardan çıkartılarak temizlenen bademcik taşları tekrardan oluşabilir. Bademcik taşlarının tekrarlama ihtimalinin  düşürülmesi içinse isteğe bağlı olarak taşların temizlenmesinden sonra kriptoliz diye adlandırılan bir yöntem uygulanır. Kriptoliz yönteminde, bademcik taşlarının içinden çıkartılan yarık şeklindeki boşluklar karbondioksit lazerlerle düzleştirilir ve bu işlemden sonra bu yarıklarda bademcik taşı oluşumuna neden olan maddelerin birikimi söz konusu dahi olamaz ve bademcik taşları tekrar etmez. Fakat müdahale edilmeyen yarıklarda ise  yeni bademcik taşı oluşumu meydana gelebilmektedir. Ayrıca bu yöntem doku tahribatından dolayı taşların sadece temizlenme işlemi bademcik ameliyatına göre daha ağrılı geçmektedir.

Bademcik taşlarının çıkarılmasının kesin yoluysa bademciklerin de taşlarla birlikte alınmasıdır. Özellikle sürekli olarak tekrarlayan bademcik iltihabı problemi olan kişilerde bu şekilde bademcik problemin de ortadan kaldırmış olur. Bademcik taşlarını oluşturan maddelerin birikebileceği başka bir ortam da bulunmadığından, bademcik ameliyatı taşların tekrar etme olasılığını da tamamen ortadan kaldırmaktadır. Bademciklerine herhangi bit tıbbi müdahalede bulunulmasını istemeyenler ise farklı yöntemlerle bademcik taşlarından kurtulmayı deneyebilirler. Fakat hangi yöntem olursa olsun mutlaka öncelikle doktora başvu]]> Bademcik Büyümesi https://www.bademcik.gen.tr/bademcik-buyumesi.html Fri, 16 Nov 2018 10:10:22 +0000 Bademcik Büyümesi, Bademcikler ağız içerisinde ve boğazımızın her iki tarafında birden bulunmakta olan lenfoid dokulardır. Bademcikler vücudun savunma sisteminin birer dokusudur. Bademcikler vücuda giren bakteri, virüs ve mi Bademcik Büyümesi, Bademcikler ağız içerisinde ve boğazımızın her iki tarafında birden bulunmakta olan lenfoid dokulardır. Bademcikler vücudun savunma sisteminin birer dokusudur. Bademcikler vücuda giren bakteri, virüs ve mikrop gibi patojenik maddelerin yakalanması, onlarla savaşmak için antikor denilen maddelerin oluşturulmasında rol oynarlar. Bademcikler her insanda iki adet bulunmaktadır.

Bademcik Büyümesi (Hipertrofi) Nedir

Bademcik büyümesi veya hipertrofi hastalığı, büyümüş olan bademciklerin içerisinde, B hücrelerinin genişlemesidir.

Bademcik Büyümesi Nedenleri Nelerdir

 • Diyet,
 • Genetik yatkınlık
 • Kişide gerçekleşen bazı değişiklikler,
 • Lokal ve bütün vücudu kapsayan enfeksiyon dönemleri, özellikle bakteriyel ve viral enfeksiyonlar,
 • Sigara dumanına maruz kalmak
 • Asimetrik bademcik (tonsil) büyümeleri tümöral olaylar erişkinlerde daha fazla görülmektedir.

Tangier hastalığı, sarı-turuncu renkli olan bademcik büyümeleridir ve alfa lipoprotein minerali eksikliği sonrası, bademciklerde kolesterol birikmesine bağlı olarak meydana gelmektedir.

Bademcik büyümesi, bağırsak tıkanıklığı yapacak kadar; ve ayrıca kişinin yemek yeme ve solunum fonksiyonlarını etkileyecek denli şiddetli ise oldukça önemlidir. Enfeksiyona bağlı olması şart değildir. Ancak, akut havayolu tıkanması yapacak bademcik büyümesi ve şişkinliği genellikle akut enfeksiyon ile birlikte görülürler.

Bademcik büyümesi, tıkanıklık da yapıyorsa çocukluk dönemindeki en sık cerrahi operasyon sebeplerinden bir tanesini oluşturur. Kronik bademcik büyümesi, belirti vermeyebilir ve hatta hiç bir soruna yol açmayabilir. Bunun ile  birlikte, bademcik boyutunda ki belirgin büyüme ile giden hastalık yapıcı durumlar, çocuklardaki tıkanıklık ve uyku apnesinin yaklaşık %80 nedenini oluşturmaktadır.

Çocuklarda bademcik büyümesi, erken çocukluk dönemlerinde başlamaktadır ve ergenlik döneminde ortaya çıkan küçülme oluşana kadar devam etmektedir. Ancak olayın nedeni tam olarak bilinememektedir.

Çocuklarda sabah ortaya çıkan baş ağrısı, sekonder gece yatağa işemek, gündüz uyku hali, sinirli ve kızgın bir  davranış, hal ve tavır değişiklikleri, okul performansında düşüşler, yutkunma problemleri birlikte görülebilen belirtilerdir. Çocukların büyüme dönemlerinde dikkat çekecek şekilde büyüme bozuklukları ortaya çıkabilir. Kilo alımı, çocuğun soluma sorunları dolayısı ile yetersiz kalabilir. Şiddetli olan vakalarda konjestif şekilde kalp yetmezliği gelişebilir. Bazı çocuklarda tıkanık apne oluşur.

Erişkinlerde Bademcik Büyümesi:

Erişkinlerde de bademcik büyümesine bağlı olarak tıkanıklık ve uyku apnesi görülmesi oldukça sıktır. Bu hastalar, çoğunluk olarak kilolu, aşırı uyku hali bulunan ve horlama şikayeti olan kişilerdir. Uyku sırasında apne nöbetleri horlamayı takip ederek ortaya çıkar ve apneyi takiben uyku ya yüzeysele iner ya da kişi uyanır. Gece uykularında sürekli olarak tekrarlayan uyku apneleri sonucunda normal uyku yapısı bozulur ve kişi sabahları baş ağrısı ile dinlenememiş bir biçimde uyanır. Bu kimselerde kalp ritmi bozuklukları ile açıklanamayan gece ölümleri; akciğer  hipertansiyonu ve sağ kalbin yetmezliği, sistemik hipertansiyon gibi rahatsızlıklar. görülebilir. Erişkin hastalarda bademcik ameliyatı ile birlikte yumuşak damağın bir kısmının alınması ile semptomlarda belirgin bir şekilde düzelme sağlanabilmektedir. Isı-kontrollü radyofrekans uygulaması tıkayıcı olan bademcik büyümesinde güvenli ve etkili olan tedavi yöntemlerinden biridir. Hastanın rahat uyum sağlayabileceği ettiği bir yöntemdir. Az deecede bir ağrı ve yutma güçlüğü görülse de, hastalar hızlı bir şekilde normal aktivitelerine dönüş yapabilirler. Bu yöntem ile, bademcik boyutunda küçülme sağlanır, havayolu genişler ve belirtiler belirgin bir şekilde azalır.

Bademcik b]]> Bademcik Ameliyatı İyileşme Süresi https://www.bademcik.gen.tr/bademcik-ameliyati-iyilesme-suresi.html Fri, 16 Nov 2018 10:32:59 +0000 Bademcik ameliyatı iyileşme süresi, bademcik rahatsızlığı ile ilgili sorun yaşamamış insan pek yoktur. Genelde çocukluk döneminde sık görülen bademcik sorunları ileri ki dönemlerde de etkili olabilmektedir. Bademcik ameliyatla Bademcik ameliyatı iyileşme süresi, bademcik rahatsızlığı ile ilgili sorun yaşamamış insan pek yoktur. Genelde çocukluk döneminde sık görülen bademcik sorunları ileri ki dönemlerde de etkili olabilmektedir. Bademcik ameliyatları dünyada en sık yapılan cerrahi operasyonlar arasında yer almaktadır. Bademcik vücudumuzun bağışıklık sisteminin elemanlarıdır. Boğazımızda yer alıp, buradan giren mikropları vücudun tanımasını sağlarlar. Bademcik ameliyatı kararı vermek için çocuğun bademcik infeksiyonlarının bir kaç kez görülmesi gerekebilmektedir. Boğaz ağrısı ve ateşi olan her çocuğun bademcik infeksiyonu geçirdiğini söylemek yanlış olur. Çünkü farenjit dediğimiz boğaz infeksiyonu da aynı belirtiler ile ortaya çıkmaktadır. Tekrarlayan bademcik infeksiyonları tedavi edilmesine rağmen yılda üç, dört defadan fazla yaşanıyorsa o zaman ameliyat edilmelidir. Ve ameliyat çocukluk döneminde yapılmalıdır. Çünkü yaş ilerledikçe başta ağrı olmak üzere ameliyat sonrası gelişebilecek sorunlar da artar ve iyileşme de gecikir. Peki ameliyattan sonra iyileşme sürecinde hastaya nasıl bakılmalı ve yeme içmesi nasıl olmalıdır Kısaca bunlardan da bahsedelim.


Bademcik ameliyatı sonrası uygun olan yiyecek ve içecekler nelerdir

Bademcik ameliyatı sonrası hastaya sert, sıcak, asitli, tuzlu, acı ve baharatlı gıdalar verilmesi sakıncalıdır. bu tür gıdalar iyileşme sürecinin uzamasına sebep olacağı gibi kanamanın başlamasın da neden olabilir. Ameliyat sonrası ilk 10 gün en riskli dönemi oluşturur. Özellikle 10. gün kollajen yapısındaki değişikliğin etkisiyle kanama daha sık görülebilir. Bu nedenle ilk 10 günlük bakım ve beslenme büyük önem taşır. bademcik ameliyatından hemen sonra hastaya ilk gün dondurma veya soğuk yumuşak tatlılar verilebilir. Bunun nedeni ise ameliyat sonrası oluşan ağrıyı azaltmaktır. Yine ameliyat sonrası hastaya yumuşak, ılık ve protein değeri yüksek gıdalar (kemik iliğinden yapılan çorbalar, et suyuna yapılan çorbalar, ayran, kefir, yoğurt veya yoğurtla yapılan çorbalar) sık sık verilerek iyileşme süreci hızlandırılabilir. Ameliyat sonrası boğazın kurumaması ve öksürük oluşumu ile boğazın tahriş olmaması için bol bol su içmek de önemlidir. Çünkü boğazın kurumasıyla birlikte kulak ağrıları da oluşabilmektedir. Sakız çiğnemek de hastanın tükürük (antiseptik bir salgıdır) ile boğazının temizlenmesini sağlar ve yine iyileşme sürecine katkıda bulunur. Sonuç olarak bademcik ameliyatının iyileşme sürecinin 10 günlük bir süreç olduğunu ve alınan besinlere dikkat edildiği taktirde iyileşmenin hızlanabileceğini söyleyebiliriz.
]]>
Akut Tonsillit Bademcik İltihabı https://www.bademcik.gen.tr/akut-tonsillit-bademcik-iltihabi.html Sat, 17 Nov 2018 02:46:41 +0000 Akut tonsillit bademcik iltihabı, çocukluk döneminde en sıklıkla görülen hastalıklardan birisidir. Bir veya iki bademciğin iltihaplanan ve daha sonra kendiliğinden iyileşen enfeksiyonudur. Akut tonsillit bademcik iltihabı Akut tonsillit bademcik iltihabı, çocukluk döneminde en sıklıkla görülen hastalıklardan birisidir. Bir veya iki bademciğin iltihaplanan ve daha sonra kendiliğinden iyileşen enfeksiyonudur. Akut tonsillit bademcik iltihabı, klinik olarak genellikle ergenlerde ve genç yetişkinlerde diğer yas gruplarına göre daha sık görülmektedir.

Akut tonsillit bademcik iltihapları 5-6 yaşlarında zirve yapar, fakat 3 yaş öncesi ve 50 yaş sonrası oldukça nadir görülür. Bunlar farenjitler gibi viral veya bakteriyel sebeplerle oluşabilmektedir.

Akut Tonsillit Bademcik İltihabı Belirtileri Nelerdir

 • Aniden başlayan üşüme ve titremeyle birlikte vücut ısısında artış gözlemlenir.
 • Ateş 39°C' ye kadar yükselebilmektedir.
 • Boğaz ağrısı ortaya çıkar ve yutma güçlüğü gelişir.
 • Kırgınlık, baş ağrısı, eklem ağrıları gibi sistemik şikayetler olabilir.
 • Kulağa vuran ağrı görülebilmektedir. 
 • Boyunda, ağrıya sebep olan lenfadenopatiler bulunabilir. 

Çocuklarda;

 • Karın ağrıları,
 • Kusma

Gibi belirtiler görülebilir.

Akut Tonsillit Bademcik İltihabı Tanısı Nasıl Koyulur

Akut tonsillit bademcik iltihabının tanısı fiziksel muayene ile koyulmaktadır. Muayenede bademcikler normalden fazla kanlanmış ve büyümüştür.Laboratuar kontrollerinde lökositoz bulunabilir.

Akut Tonsillit Bademcik İltihabı Tedavisi Nasıl Olmalıdır

Akut tonsillit bademcik iltihabı tedavisinde asıl amaç iltihabın yok edilmesi ve belirtilerin ortadan kaldırılmasıdır. Yeterli miktarda sıvı alımı gereklidir ve uygun ağız bakımının yapılması önemli olmaktadır. Antiseptik gargaralar ile lavaj yapmak ağız bakımı amacı ile yeterli görülmektedir. Bunun yanı sıra yatak istirahatı, yeterli miktarda sıvı alımı, analjezik ilaç tedavileri, anti-pirüetik ve bakteriyel enfeksiyon düşünülen kimselerde antibiyotik ilaç uygulaması yapılır. Bakteriyel enfeksiyonlarda antibiyotik ilaç verilmeyen hastalarda çoğunlukla hastalık bir hafta süre ile kendini sınırlamaktadır. Ancak antibiyotik tedavisi uygulamak hastada belirgin bir şekilde ortaya çıkan bas ağrısı, vücut ısısındaki artışları ve lenfadenopatileri azaltmaktadır. Aynı zamanda muhtemel bir akut romatizmal ateş yani kalp romatizması veya akut glomerülonefrit gibi hastalıklar da önlenmiş olur. İlk ilaç tedavisi için tercih olarak penisilin grubu antibiyotikler 10 gün süreyle oral yoldan veya tek doz depo penisilin parenteral yol ile verilir.

]]>
Çoçuklarda Bademcik Büyümesi https://www.bademcik.gen.tr/cocuklarda-bademcik-buyumesi.html Sun, 18 Nov 2018 02:45:50 +0000 Çocuklarda bademcik büyümesi, solunum yolunu tıkayarak ciddi sağlık sorunlarına sebep olmaktadır. Bademcik 2-5 yaş arası büyüyüp 5 yaşlarında da rahatsız edici düzeye ulaşmaktadır. 8 yaşından sonra bademcik yavaş yavaş Çocuklarda bademcik büyümesi, solunum yolunu tıkayarak ciddi sağlık sorunlarına sebep olmaktadır. Bademcik 2-5 yaş arası büyüyüp 5 yaşlarında da rahatsız edici düzeye ulaşmaktadır. 8 yaşından sonra bademcik yavaş yavaş küçülmeye başlar. Bademcik, solunum yoluyla vücuda giren mikroplarla mücadele eder. Ancak öpüşen bademcik adı verilen  bitişik durumdaki bademcikler çocuğun gece rahat uyumasını engellemektedir. Çocuklarda bademcik büyümesinin bir çok nedene bağlı olarak ortaya çıkabilir. Pasif sigara içimi, kalıtımsal sebepler ve alerji problemler bunlardan bir kaçıdır.

Çocuklarda bademcik büyümesi nediyle yaşanacak problemler:
 • Zaman içinde çocuğun gelişimi bozulmaktadır. Çocuklarda ince, uzun bir yüz ve yanaklarda basıklık görünümü oluşmaktadır.
 • Bademciğin büyük olması ilk olarak burun solunumunu etkilemektedir. Buda çocuğun ağızdan solunum yapmasına sebep olmaktadır. Ağız solunuma bağlı olarak da diş, yüz, damak sorunları yaşanmaktadır.
 • Bademcik büyümesi çocuğun gece idrara çok kalkmasına, sık uyanmasına ve altına kaçırmasına neden olmaktadır.
 • Çocuklarda bademcik büyümesi, beyne gerektiği kadar oksijen gitmemesi durumuna bağlı olarak çocuklarda öğrenme güçlüğü, hafıza problemleri, konsantrasyon sorunları, dikkat eksikliği görülmektedir.
 • Bademciğin aşırı büyük olması durumunda yutkunma bozuklukları ve buna bağlı olarak beslenme bozuklukları görülmektedir.
 • Gece rahat uyku uyuyamayan çocuklarda gündüz baş ağrısı yaşanmaktadır.
 • Bademcik büyümesi, kulak ve sinüslerin boşalımını bozarak değişik sorunlara yol açmaktadır.
 • Aşırı büyük bademcikler üzerinde besin artıkları birikebilmektedir. Bu durumda da ağız kokusu yaşanmaktadır.
 • Çocuklarda uyku apnesi rahatsızlığı da görülmektedir. Bu rahatsızlıkta gece uykuda solunumun durması ve horlama gibi sorunlar yaşanmaktadır. Bu sorunların yanında uyku sırasında salgılanan büyüme hormonu düzeyinin azaldığı ve buna bağlı olarak da büyüme gelişme geriliği meydana gelmektedir.
Bademciklerin yararından çok zararı oluyorsa alınması gerekir. Bademciğin büyümesi solunum yollarını aşırı derece de kapatmıyor ise, enfeksiyona ya da alerjiye bağlı geçici bir solunum sıkıntısı varsa, ilaç tedavisi olumlu sonuç vermektedir.
]]>
Streptokok https://www.bademcik.gen.tr/streptokok.html Sun, 18 Nov 2018 05:19:01 +0000 Streptokok, A grubu bir bakteri olan ve boğazda yerleştiği bölgede ağrılı ve iltihaplı enfeksiyona neden olan, hareketsiz, sporsuz, glikozu heksozdifosfat yolu ile fermente ederek laktik asit oluşturan, yuvarlak ve oval yapılı mikr Streptokok, A grubu bir bakteri olan ve boğazda yerleştiği bölgede ağrılı ve iltihaplı enfeksiyona neden olan, hareketsiz, sporsuz, glikozu heksozdifosfat yolu ile fermente ederek laktik asit oluşturan, yuvarlak ve oval yapılı mikroorganizmalara Streptokok adı verilir. Boyutları 2 um'den daha küçük yapılıdırlar. Doğada yaygın olarak bulunmalarının yanı sıra insan vücudunda da bol miktarda yer alırlar. Ayrıca Streptokoklar süt ve süt ürünlerinde saprofit olarak yer alırlar. Enfeksiyonlara neden olanları patojen yapılı olanlardır. Patojen yapılı olan A grubu Streptokoklar özellikle 5-15 yaş arasındaki çocuklarda ağrılı boğaz enfeksiyonuna sebep olmakla birlikte hava ve dokunma yoluyla bulaşabilir. Kuluçka süresi 3 gün olduğundan belirtiler 3 gün içinde kendini gösterecektir. Ayrıca evin içine yayılan bakteriler her ne kadar kuruyup toza dönüşüyor olsa da nemli bir ortamda 15 gün boyunca kalırlarsa yeniden bulaşmaya başlarlar. Bu yüzden evin içinde hasta biri varsa kullandığı eşyalar kaynatılmalı, ev tamamen sterilize edilmeli ve bol bol güneşlendirilmelidir. 

Streptokoklar özelliklerine göre biyokimyasal, serolojik ve hemoliz olamak üzere 3 farklı grup altında sınıflandırılmışlardır. Biyokimyasal özellikte enzimler, proteinlere, karbonhidratlara ve lipitlere etki ederler. Bakterilerin hücre duvarındaki karbonhidratlar esas alınarak yapılan sınıflandırma Serolojik özellikleri oluşturur. Hemolizde ise, Alfa, Beta ve Non olarak gruplandırılır.

Streptokok enfeksiyonu boğaz iltihabı, boğaz ağrısı, iştahsızlık, yutkunma güçlüğü, üşüme, baş ağrısı, ani ve yüksek ateş ve boyun ağrısı olarak kendini gösterir. Çocuklarda bu belirtiler dışında kusma, bulantı ve karın ağrısı da görülebilir. Çok sık görülmemekle birlikte gençlerde cilt bozulmalarına neden olduğu da tıbbi kayıtlara geçmiştir. Tedavisi sırasında doktorun uygun gördüğü ve ağız yoluyla alınan antibiyotikler ile penisilin uygulanır. Reye sendromuna neden olabileceği için küçük çocuklara aspirin verilmesi kesinlikle önerilmez. Hastaların yüzde 10'unda eklem romatizması ve nefrit gibi ciddi rahatsızlıklara neden olduğu tespit edilmiştir. Doğru tanıyı koyabilmek için boğaz kültüründen bir örnek alınarak A grubu beta hemolitik streptokok üremesi olup olmadığı kontrol edilir. İlaç tedavisi başladıktan sonraki 72 saat içinde ateş düşer. Genel olarak belirtilerde azalma meydana gelir. 72 saatin sonunda ise bulaşma riski ortadan kalkar. 
İlaçla tedavinin yanında gün içinde sürekli gargara yapmak boğazın rahatlamasını sağlar. Gargara, adaçayı gibi antibiyotik bitkilerle demlenen çay ile ya da tuzlu su ile yapılabilir. Evde ilaçla tedavinin yanı sıra bol bol dinlenmeye çalışmak, bulaşma riskini azaltmak için kullandığınız eşyaları en aza indirip sonradan kaynatmak, bakteri gelişimini hızlandırdığı için süt ve süt ürünlerinden uzak durmak, temizlikte kullanılan kimyasalları solumaktan kaçınmak sürecin daha çabuk atlatılmasına yardımcı olacaktır. 

İlaç tedavisine rağmen tekrarlayan Streptokok enfeksiyonunda bademcik ameliyatı önerilebilir. Ameliyat kararı verilirken dikkat edilen hususlar şöyledir; 
 • İlaç tedavisine rağmen yıl içinde hastalık yeniden tekrarlanır ise, 
 • Boğaz ve bademciklerde ilaç tedavisine yanıt vermeyen apseler oluşmuş ise,
 • Bademcik üzerindeki apseler tümöre evrilmeye meyilli ise, 
 • Tedaviye rağmen ağız içinde kötü koku ve tat kalmış ise cerrahi operasyon kararı verilebilir. 
Streptokok için yapılacak cerrahi müdahaleye Tonsilektomi adı verilir. Zor olmayan bir operasyon olmasına rağmen operasyon sonrası kanama riski çok fazladır. Ses şiddeti ve tınısında değişikliğe neden olabilir. 
 
]]>
Bademcik Şişmesine Dondurma İyi Gelirmi https://www.bademcik.gen.tr/bademcik-sismesine-dondurma-iyi-gelirmi.html Sun, 18 Nov 2018 18:07:47 +0000 Bademcik şişmesine dondurma iyi gelir mi Hastalığa neden olan şeyler, insan vücuduna giriş yapmış, bakteriler, mantarlar, virüsler, gibi mikroorganizmalardır. Bu mikroorganizmalar vücuda her giriş yaptığında hasta olunur Bademcik şişmesine dondurma iyi gelir mi Hastalığa neden olan şeyler, insan vücuduna giriş yapmış, bakteriler, mantarlar, virüsler, gibi mikroorganizmalardır. Bu mikroorganizmalar vücuda her giriş yaptığında hasta olunur diye bir kesin durum yoktur. Vücudun bağışıklık sisteminin güçlülük durumuna göre, hastalığa yakalanma durumu farklılık gösterir. Bağışıklık sistemi çok güçlü ise bazı mikroorganizmaların vücuda dahil olması hiçbir şekilde anlam ifade etmez ama aynı mikroorganizmalar zayıf bağışıklık sistemi olan bir kişiye girerse, o birey hastalığa yakalanabilir.  Ne yazık ki toplumumuzda hastalığa sebep olan etkenler hakkında bilinen şeyler yanlış olduğu görülmektedir.

Bademcik şişmesi halinde ne yapılabilir

Mesela, cereyanda kalmak, dondurma yemek, terleyip, soğumak gibi ısı değişimi yaşayanlar bu tür durumlarda hasta olma korkusunu hissederler. Ancak bu tip inanışlar doğru değildir. Bilhassa dondurma yemenin, boğazdaki enfeksiyonlara, ağrılarına sebep olabileceği fikri yanlış bir düşüncedir. Elbette ki dondurma istenildiği kadar tüketilebilir şeklinde bir şey de söz konusu değildir. Fakat dondurmanın insanların hasta olmasına neden olmadığı doktorlarca da belirtilmektedir.

Hekimler tarafından değerlendirilen diğer bir önemli konu ise, boğaz enfeksiyonlarına, ağrılarına, sıcak ve soğuk gıdaların tek başına sebep olamayacağıdır. Bu tür  hastalıkların sebebinin mikroplardan kaynaklanmasıdır. Boğaz ağrıları konusunda merak edilen en mühim soru, bademcik şişmesine dondurma iyi gelir mi Sorusunun cevabıdır. Doktorlar dondurmanın her mevsim tüketileceğini vurgulamaktadır. Boğaz enfeksiyonları ile ağrılarının ise soğuk-sıcak yiyecek ve içeceklerden ziyade yenilen içilen şeylerdeki mikroplara bağlı olduğu değerlendirilmektedir.  Dondurma içeriğinde süt bulunan bir yiyecektir. Süt içinde de çok çabuk bakteri üreyebilmektedir. Dondurma yenilmesinden hemen sonra hasta olunmasının nedeni, soğuk bir şeyler tüketilmesinden dolayı değil, dondurmanın yeterli derecede hijyenik hazırlanmamasından, güvenilir derecede olmamasından, bakteri barındırmasından ve bakteri üretmesinden kaynaklanmaktadır. Bu sebeple dondurmadan hasta olmanızın tek gerekçesi, içerisinde bakteri üremiş olmasındandır. Var olan boğaz ağrısına dondurmanın iyi geldiği durumlar olabilir. Yani eğer yediğiniz dondurma gerçekten hijyenik ise, boğazınızdaki mikropların daha da fazla çoğalmasını engelleyecektir. Doktorlar, boğaz enfeksiyon hastalıkları durumunda, sıcak şeylerden çok soğuk şeyleri önermektedirler. Çünkü mikroplar sıcak üreyebilseler de soğukta üreyemezler.

]]>
Bademcik Kulak Ağrısı Yapar Mı? https://www.bademcik.gen.tr/bademcik-kulak-agrisi-yapar-mi.html Sun, 18 Nov 2018 23:59:03 +0000 Bademcik Kulak Ağrısı Yapar mı, Bademcikler boğazımızın her iki yanında bulunan, mikropların vücut içine girmesine kısmen engel olan iki adet organelden oluşur. Bademciklerin, ayna karşısında ağzımızı tamamen aç
Bademcik Kulak Ağrısı Yapar mı, Bademcikler boğazımızın her iki yanında bulunan, mikropların vücut içine girmesine kısmen engel olan iki adet organelden oluşur. Bademciklerin, ayna karşısında ağzımızı tamamen açarak A harfi sesi çıkarttığımızda boğazımızın sağ ve sol yanında elli kuruş büyüklüğünde iç kulak kısmının hemen altında hafif tümsek şeklinde olduklarını görürüz. Yapısal olarak lenfoid yani doku hücreleri ve kan hücreleri arasında bağlantı sağlayan dokulardan oluşur. 

İç kulak bademciklerle yakın temas halindedir. Bademcikler de meydana gelen anormalliklerin kulak ağrısı yaptığının anlaşılması için çeşitli tetkiklerin uygulanması gerekir. Bademcikler vücudumuzun reseptörleri ve savunma mekanizmasının bir parçasıdır. Bademcikler aynı zamanda ortaya çıkan ağrının oluşmasına neden olan hastalıkların önlenmesi için antikor üretilmesinde uyarıcı görevi vardır. 

Bademcik iltihabı kulaklara nasıl etki eder

Kulak ve Boğaz arasındaki yakın ilişki nedeni ile tıpta bu alan bir uzmanlık çatısı altında birleştirilmiştir. Kulak Burun Boğaz (KBB) olarak isimlendirilen bu branş bademcik iltihaplanmasını tonsilit olarak adlandırmıştır. İç kulak ve bademcikler de meydana gelen iltihaplar genellikle birbiri ile bağlantılı değildir. Fakat bademcik kaynaklı kulak ağrıları bademciklerin iltihaplanması ile ortaya çıkar. 

Kulak içinde meydana gelen kaşıntı bademcik iltihabının ilk belirtisidir. Boğazda ağrı, bademcikler de kızarıklık, vücutta ateş, halsizlik, ağızda ortaya çıkan kokular, ses kısılması, yutkunma zorlukları ve ilerlemiş vakalarda yutkunma zorlukları diğer bademcik iltihabı belirtileridir. Bunlara ek olarak çocukların mide hassasiyeti nedeni ile bademciklerden sızan iltihabın çocuğun midesine inmesi ile mide bulantısı ve kusma görülür, devamında kulaklarla ağrılar oluşur. Eğer bademcik tepelerinde beyazlıklar görülmeye başlanmış ise tedavi için geç kalmışsınız demektir. Bu durumda penisilin vb güçlü antibiyotikler doktorunuz tarafından size verilecektir.

Bademciklerin ve kulağın bademciklere yakın yerinin yumuşak doku olması nedeniyle iltihaplanmada ağrı birden ortaya çıkmaz. Bademcikler iltihap yüklendikçe ağırlaşır. Yutkunma anında boğaz kaslarının bademcikleri hareket ettirerek kulağa boğazın iç kısmından dışarı doğru bası yapması sonucu kulaklarda ağrı meydana gelebilir. Aynı zamanda iltihaplanma ile meydana gelen şişliğin üzerine boğazın dışından uygulanan bası da kulaklarda ağrı meydana getirebilir. 

Bademcik kulak ağrısı yapar mı, önlenmesi için neler yapılmalıdır

Kulak Burun Boğaz uzmanına muayene olunduktan sonra konulan teşhis bademcik iltihabı kaynaklı kulak ağrısı ise doktorunuz tarafından ilaç tedavisi uygulanacaktır. Bademcikler ileri derecede şişerek iltihap dışarı çıkmış ve bademcikler beyazlamış ise tedavinin klinik ortamında olmasında fayda vardır. Bu durumda penisilin antibiyotikler enjeksiyon yöntemi ile 12 saatte bir kalçadan enjekte edilecektir. Kullanılan ilaçlar güçlü antibiyotikler, antienflamatuarlar, gargara ve ağrı kesicilerden oluşur.  İlaçların düzenli kullanımı şarttır.

Bunların yanında bademcik kaynaklı kulak ağrısı çeken hastaya düşen ise gün içinde belli aralıklarda gargara yaparak boğazı temizlemek, bol sıvı tüketmek, sigaradan uzak durmak, burun ve boğazın nemli kalmasını sağlamak, temiz havada bulunmak, arada bir tuzlu su ile gargara yapmak, C vitamini yönünden güçlü besinler tüketmektir. Hastalık genellikle bir hafta on gün içerisinde iyileşir. 

Bademciklerin en şiş olduğu, beyazlıkların arttığı ve kulak ağrısının şiddetli olduğu dönemde dışarıdan bademcikler üzerine yapılacak hafif şiddetli masajlar bademciklerin patlayarak iltihabın boşalmasına sizin hastalıktan aniden kurtulmanıza, müthiş bir rahatlamaya neden olabilir. Günümüzde hekimler tarafından kullanılmayan bu yöntem eskiden oldukça fazla uygulanan bir yöntem idi.
Bademcik Düşmesi https://www.bademcik.gen.tr/bademcik-dusmesi.html Mon, 19 Nov 2018 23:30:15 +0000 Bademcik Düşmesi:Genelikle mevsim değişmelerinde sıkça karşımıza çıkan bir durum olan bademcik düşmesi yutkunmakta çok zorluk çekmeye yol açan bir hastalıktır. Bu rahatsızlık genellikle çocuklarda görülen bir durum dur, Bademcik Düşmesi:Genelikle mevsim değişmelerinde sıkça karşımıza çıkan bir durum olan bademcik düşmesi yutkunmakta çok zorluk çekmeye yol açan bir hastalıktır. Bu rahatsızlık genellikle çocuklarda görülen bir durum dur, nadiren de olsa yetişkinlerde de olur. Bu durumda olan bireyler sıcak ve soğuk içeceklere karşı çok hassas davranmak zorunda kalırlar, yutkunma zorluğu olduğu için yemek, yemek istemezler.Vücutta bağışıklık sisteminin korunmasında önemli bir destek olan bademcikler, genellikle çocuklarda sık rastlanan bir hastalıktır. Bu durumda bademciklerin iltihaplanması ile bademcikler şişer iltihaplanmaya ise bakteriler ve de virüsler neden olur. İlk belirtileri boğazda ağrı, yutma zorluğu, ateş yükselmesi ve iştahsızlık. Bu gibi durumlarda bademciklere bakıldığında gözle görülebilen şişme, kızarma ve büyüme olduğu görülür. Bu gibi durumlar ilerledikçe bademcikler üzerinde beyaz ve sarı renkli iltihap parçaları oluşmaya başlar vakit geçirmeden tedavi edilmesi gerekir, zamanında tedavi edilmezse ya da yapılan tedavi yetersiz olursa iltihabın kulağa da yayılması ile devam etmesi göz önüne alınmalıdır.

Bademcik Düşmesi: Özellikle mevsimlerin değişmesiyle karşımıza çıkan bu rahtsızlık kış aylarında daha çok rastlanan bir hastalıktır, genellikle soluk ağızdan alınırsa direk olarak soğuk havanın boğazımıza temas etmesi ve burada bakteri ve virüs oluşmasına sebep olur, nefesi burundan alıp ağızdan vermek daha sağlıklı olur. Hava durumunun değişken olduğu zamanlarda bademciklerin şişmesi,iltihaplanması ve kızarması çok daha kolay olabiliyor. Bu durumda çocuk olan evlerdeki kişilere büyüklere bir görev daha düşüyor. Boğazı ve ağız bölümünü sıkıca  evden çıkmadan kapatmalı ve nefesin burundan alınıp ağızdan verilmesine önem verilmeli bunu çocuklara anlatmalı ve alıştırmalıyız. İçme suyunun sağlıklı olmasına dikkat edilmeli musluktan alır almaz içilmemeli en az 20 dakika beklemeli ve öyle içilmelidir suyun oda sıcaklığında olması gerekli olur,çok sıcak ve çok soğuk yiyecekler boğazı tahriş eder bu da bademciklerin şişmesine, kızarmasına ve iltihaplanmasına neden olur.
]]>
Bademcik Olmazsa Ne Olur? https://www.bademcik.gen.tr/bademcik-olmazsa-ne-olur.html Tue, 20 Nov 2018 16:11:13 +0000 Bademcik olmazsa ne olur ya da bademcikler işe yarar mı gibi sorular insanlarımız aklına gelebilen sorulardır. insan vücudunun boğaz kısmının her iki yanında yer alıp, bağışıklık sisteminde görev alırlar.Vücudum
Bademcik olmazsa ne olur ya da bademcikler işe yarar mı gibi sorular insanlarımız aklına gelebilen sorulardır. insan vücudunun boğaz kısmının her iki yanında yer alıp, bağışıklık sisteminde görev alırlar.Vücudumuzun bağışıklık sisteminin bir parçasında rol alan bademcikler, genellikle üst solunum yollarındaki mikroplara karşı görev yürütür. Özellikle bebeklik ve çocukluk dönemlerinde bademcikler önemli görevler yürütür ve bu dönemde hastalığa karşı ilk savunma mekanizmasını oluşturur. Aynı şekilde bademcikler gibi görev yapan ve bademciklerin yapısına benzeyen  boğazımızda bulunan geniz eti diye ifade ettiğimiz fakat tıp dilinde adenoid diye bilinen bu parçada bademcikler gibi savunma sistemini oluşturur. Ayrıca vücudumuzun çeşitli yerlerinde bulunan bazı dokularda aynı savunma mekanizmasını oluşturur ve tümüyle bağışıklıkta görevli lenf sistemi şeklinde bilinmektedir.

Bademcik Olmazsa Ne Olur, Aldırılması Sağlığımız  İçin Zararlı mı  

Günümüzde bademciklerin aldırılması durumu  normalleşmiştir. Bu yüzden insanların aklına bademciklerini aldırmadan önce bademcik olmazsa ne olur gibi sorular aklına gelebilir.  Bademciklerin aldırılmasının birinci sebebi olarak bademcik iltihaplanması diyebiliriz ve bademcik iltihabı belirtileri olarak ateş, seste titreme, ağız kokusu, lenf bezlerinde şişme  sayabiliriz. Bademcikler sık sık iltihaplanması sonucu artık kendileri işlevsiz hale gelir ve vücuda zarar vermeye başlar .Bu durumu önlemek için kesin çözüm olarak bademcik aldırılmaktadır. Bademciklerin aldırılması sonucu  bademciğin görevi olan üst solunum yollarında virüs ve bakterilere karşı savunma mekanizması vücudumuzda bulunan diğer savunma mekanizmaları tarafından yapılır fakat bademciğin aldırılması sonucu hastalar özellikle soğuk içecekler içince yutak iltihabı yani farenjit hastalığı geçirmeleri sıklıkla rastlanılan bir durumdur. Özellikle 5 yaşına kadar bademciklerin aldırılması, aşırı gerekmedikçe hekimler tarafından önerilmemektedir. Çünkü bu yaşlarda bademciğin bağışıklık sistemine yardımcı salgı ürettiği ispatlanmıştır fakat bununla birlikte her yaş grubunda alınabilmekte, bazı durumlarda yaş ilerlemesin beklemenin bile sakıncalı olabileceği belirtilmektedir. Tabi ki tıp ilminde fayda-zarar dengesi bu hususta da gözetilmektedir. Yani bademcik sık sık rahatsızlık geçirilmesine sebep oluyor ve bu durumun önlenmesi, bademcik aldırılmasını kaçınılmaz kılıyorsa yani uzman hekimler bademcik olmazsa hastaya bir zarar gelmeyeceğini düşünüyorsa bademcikler alınmalıdır. 

Vücudumuzdaki her metabolizma gibi bademcik organımızın da bir işlevi vardır. Fakat yukarıda da belirtildiği üzere bu görevlerinin diğer organlar tarafından da yapılabileceği üzere bademciklerin vücudumuzun sıhhati açısından tehdit olarak algılanması durumunda alınmasında bir sakınca yoktur. Bademcik olmazsa görevini savunma sistemindeki diğer organlar sürdürür.
]]>
Bademcik Ve Geniz Eti Ameliyatı https://www.bademcik.gen.tr/bademcik-ve-geniz-eti-ameliyati.html Tue, 20 Nov 2018 21:37:54 +0000 Bademcik Ve Geniz Eti Ameliyatı, Özellikle çocuklarda çok sık görülebilen hastalıklardan biri bademciklerin şişmesidir. Vücudumuzdaki diğer organ gibi bademciklerinde birtakım görevleri vardı. Fakat bu işlev çokta önem Bademcik Ve Geniz Eti Ameliyatı, Özellikle çocuklarda çok sık görülebilen hastalıklardan biri bademciklerin şişmesidir. Vücudumuzdaki diğer organ gibi bademciklerinde birtakım görevleri vardı. Fakat bu işlev çokta önemli değildir. Bu nedenle halen dünya üzerinde özellikle çocuk yaşta uygulanan cerrahi müdahalelerin büyük bir kısmı bademcik ve geniz eti ameliyatları oluşturmuştur. Asıl mesele hasta için bademcikler ya da geniz eti alınmasının sağlam bir nedene, bulguya dayalı olarak tıbbi karar verilmesi zorunluluğudur. Bademciklerin bakteri veya virüslerle enfekte olması sonucunda boyutunun artması bademciklerin şişmesi olarak hissedilir. Boğaz ağrısı,yutma güçlüğü, ateş, halsizlik, boyun bezelerinde şişme ağızda kötü koku, gibi şikayetler eklenebilir.

Bademcik ameliyatları gerekli olduğu durumlarda uygulanmalıdır. Geniz eti ve bademcikler birbirlerine benzer lenfoid dokular oldukları için özellikle çocuk hastalarda çoğu kez bademcik problemi geniz eti problemi ile birlikte olabilir ve operasyon gerektiğinde ise birlikte alınmaları gerekmektedir. Bu lenfoid dokuların operasyonla alınması genellikle iki nedenle gerekebilir. Birincisi bademcik ve geniz etinin boyutları artarak hava yolunu tıkamaları, ikincisi de sık iltihaplanmasıdır.

Bademcikler büyük olması halinde; beslenme yutma, ve konuşma problemleri olabilir. Bademcik üstünde biriken yiyeceklerden dolayı ağız kokusu yaratabilir. Adenoid dokusunun büyük olması burun tıkanıklığına yol açabilir. Bu hastalarda horlama ve ağzı açık uyumaya neden olabilir. Ayrıca geniz etinin büyük ve tıkayıcı olması sebebiyle çene ve yüz kemiklerinde de gelişim bozukluğu ortaya çıkararak ‘adenoid face’ denen görünüme,işitme kaybına ve orta kulak sıvı birikimi, sinüzit, geniz akıntısına neden olarak farenjit ve öksürüğe neden olabilmektedir. Ayrıca sık sık tekrarlayan bademcik enfeksiyonu kalpte,böbreklerde ve eklemlerde problem olabilmektedir Bu tip durumlarda bademcik ve geniz eti ameliyatlarını planlamak gerekebilir.

Bademcik ve Geniz Eti Ameliyatı Kaç Yaşında Yapılmaktadır

Bademcikler gerekli görüldüğü taktirde her yaşta alınabilir. Genellikle uykuda solunumun durması nöbetleri yani apne oluşumu dışında bademcik ameliyatları için 2,5 yaş sonrasını beklenmelidir. Geniz eti ameliyatları ise daha küçük yaşlarda daha güvenle uygulanabilir. Bademcik ameliyatlarında üst yaş sınırı yoktur fakat erişkin hastalarda ameliyat sonrası ağrı, kanama, gibi komplikasyonlar daha sık görülebilir.

Bademcik ameliyatları her yaşta uygulanabilir, fakat 3-5 yaş grubunda daha sık uygulanmaktadır. Ancak bademcik ameliyatları için gerekli koşullar ve zorunluluklar oluştuğu taktirde, çocuğun büyümesini beklemek çoğu zaman faydadan çok zarar getirecektir.

Bademcik ve Geniz Eti Ameliyatı Gerektiren Durumlar Nelerdir

 • Sık enfeksiyon geçirilmesi: Birbirini takip eden senelerde, yıl içerisinde 3 veya daha enfeksiyon geçirilmesi. 
 • Bademciklerin solunumu ve yutmayı ve zorlaştıracak kadar büyümesi 
 • Bademciklerin tek taraflı olarak  büyümesi (Kötü huylu hastalığın  belirtisi olabilir) 
 • Bademcikleri üstünde yiyecek artıkları birikerek kötü ağız kokusuna sebep olması geniz etinin solunum sistemi bozacak denli büyümesi 
 • Geniz eti ve bademciklerin kulakta sıvı birikimine sebep olarak işitme kaybına neden olması
 • Sık kronik öksürüğe ve sinüzit ataklarına neden olacak kronik geniz eti iltihapları

Bademcik ve Geniz Eti Ameliyatı Ne Zaman Yapılmalıdır

Bademcik ameliyatları her mevsim yapılabilir fakat yaz aylarının çok sıcak olmasından dolayı uygun değildir. ameliyat sonrası ağrıları nedeniyle küçük çocukların sıvı alınması kısıtlanabilir ve komplikasyon oranı da artabilir. Genellikle ilkbahar ve kış ayları daha uygundur.

Bademcik ve Geniz Eti Ameliyatı Riskli Midir

Bademcik ve geniz eti ameliyatları 
nispeten riski az müdahalelerdir. Ancak her cerrahi müdahalenin belli riskleri ola]]> Bademcik Ameliyatı Kaç Yaşında Yapılır https://www.bademcik.gen.tr/bademcik-ameliyati-kac-yasinda-yapilir.html Wed, 21 Nov 2018 19:29:42 +0000 Bademcik Ameliyatı Kaç Yaşında Yapılır, Bademcik vücudumuzun savunma sisteminin önemli bir ögesidir. Bağışıklık sisteminin bir parçası olan ve sistemin çalışması için gerekli salgıların ve hücrelerin yapımında rol al Bademcik Ameliyatı Kaç Yaşında Yapılır, Bademcik vücudumuzun savunma sisteminin önemli bir ögesidir. Bağışıklık sisteminin bir parçası olan ve sistemin çalışması için gerekli salgıların ve hücrelerin yapımında rol alırlar. Bebekken anneden geçen bağışıklık salgıları sayesinde pek sorun görülmez. Anneden geçen salgılar bitip çocuk kendi bağışıklık sistemi kendi korumaya başladığında vücuda giren bakteri ve mikroplarla tanışması ve karşı bağışıklık cevabı oluşturması nedeniyle çocuklar daha sık hasta olur. Bademcik ve geniz eti büyümesine de daha sık rastlanır. 3-9 yaş arası büyüyen bademcik ve geniz eti 12 yaş civarına geldiği zaman yetişkin boyutunu almış olur.


Bademcik ameliyatı kaç yaşında yapılır

Bademcik ameliyatı eski kaynaklara bakıldığında üç yaşından büyük ve on beş kilodan ağır olmak şartıyla yapılırdı. Daha erken yapılan ameliyatlar sakıncalı olarak bilinirdi. Ama artık anestezi teknikleri geliştiği için üç yaş altındaki çocuklara da geniz eti ve bademcik ameliyatı yapılmaya başlanmıştır.  

İleri derecede bademcik ve geniz eti olan çocuklarda sık rastlanan uyku apnesi sendromunun çocuklar üzerinde olumsuz etki yaratması sonucu erken yaşta ameliyat düşünülmek zorunda kalınmıştır. Bademcik ameliyatı bir yaşından itibaren yapılabilmektedir.
Üç yaşının altında olan çocuklarda bademciklerin şişmesi sonucu solunum durması ve sorunları ortaya çıkabilir. Şayet solunum durması krizi geçirmeyen ya da çok sık bademciği şişmeyen hastaların ilaç tedavisi ile büyümesini beklemek daha doğru olacaktır.
Bademcik ameliyatlarında şu an için bir üst yaş sınırı yoktur.

Bademcik Ameliyatı Kaç Yaşında YapılırBademcik ameliyatı sonrasında; çocukların yetişkinlere oranla daha hızlı iyileştiği görülmektedir. Yaşı küçük olan hastalarda ağrı şiddetinin de daha az olduğu bilinmektedir. Çocuklarda ameliyat sonrası hızlı iyileşme ve daha az ağrı görülmesinde temel faktör, hastanın su ve sulu gıdalar tüketilmesidir.
Sık sık tekrar eden boğaz enfeksiyonu olan ve ilaç kullanan çocuklarda, bunun yanında bir de uyku apnesi problemi var ise Bademcik ameliyatının şart olduğu söylenir ve kanıtlanmış bir çok da faydası vardır.
]]>
Bademcik Apsesi https://www.bademcik.gen.tr/bademcik-apsesi.html Thu, 22 Nov 2018 19:09:40 +0000 Bademcik Apsesi, bademcik iltihabından sonra gelişip iltihabın bademcikten dışarı taşıp çevre dokuya yayılarak iltihap oluşturması ve birkaç gün sonra apseleşmesidir. Bademcik iltihabı vücudun  gelen mikroplarla savaştı Bademcik Apsesi, bademcik iltihabından sonra gelişip iltihabın bademcikten dışarı taşıp çevre dokuya yayılarak iltihap oluşturması ve birkaç gün sonra apseleşmesidir. Bademcik iltihabı vücudun  gelen mikroplarla savaştığının bir göstergesi olarak belirir. Ağız yoluyla vücuda giren mikroplar bademciklerde birikerek iltihap ve apse oluşmasına neden olurlar. Bademcik apseleri kendisini önce hafif kızarıklıklarla göstermektedir.

Bademcik ve bademciği çevreleyen kaslar arasında oluşan bademcik apsesi bademcik iltihaplanmasından sonra hızla gelişen yutma zorluğu,kulağa vuran ağrı, ağızı açamama gibi durumlarda ortaya çıkar.  Bunların yanı sıra çocuklarda mide bulantısı ve kusma da görülebililir.Bademcik apsesi genellikle tek taraflıdır ender olarak çift taraflı da olabilir. Bademcik apseleri kulak burun boğaz uzmanı tarafından teşhis edilebilmektedir. Bademcik apselerinin tedavi süresi genellikle bir haftadır. Ancak hastanın bağışıklık sistemine göre bu süre uzayıp kısaltılabilir.

Bademcik apselerinin tedavisinde tüm apselerde olduğu gibi apse boşaltılarak damardan antibiyotik tedavisi uygulanır. Bademcik ameliyatında apse boşaltma işlemi muayene koltuğunda yapılabileceği gibi hastanın yaşına göre genel anestezi ile hasta uyutularak da yapılabilir. Bademcik apsesi boşaltıldıktan sonra hastalar hastaneye yatırılmalı ve damardan yüksek dozda antibiyotik, ağrı kesici ve ateş düşürücü ilaçlar verilmelidir. Ayrıca hastanın bol sıvı ve su tüketmesi gerekir. Bunların yanısıra hasta gün içinde belirli aralıklarla gargara yaparak boğazını temizleyip bol bol meyve tüketip vitamin almalı, boğaz pastilleri ile boğazı rahatlatmalı, aşırı soğuk ve sıcak  yiyecek içeceklerden uzak durmalı, sigara dumanının bulunduğu ortamlardan uzak durarak bulunan ortamın nemli olmasını dikkat etmelidir.Bademcik apsesi olan hastalarda ayrıca bademcik ameliyatı yapılmalıdır.Aksi takdirde apsenin tekrarlama olasılığı yüksektir. Bademcik apsesi doğru şekilde tedavi edilmezse çok daha ağır hastalıklara yol açarak vücutta kalp iltihabı, böbrek iltihabı, boyun enfeksiyonu, akciğer enfeksiyonu, orta kulak enfeksiyonu, kemik iliği enfeksiyonu, menenjit ve eklem enfeksiyonu gibi ciddi rahatsızlıklara sebebiyet verebilir.

Bademcik ApsesiBademcik apsesinden korunmak için; Bademcik apsesi solunum yolu veya yiyecek içecek yoluyla bulaşabilen bir hastalık olduğu için öncelikli olarak tükettiğimiz yiyeceklerimizin temizliğine dikkat edip özellikle de meyve ve sebzeleri bol su ile yıkayarak tüketmeliyiz. Boğazda bir iltihap oluşmaması için yediğimiz yiyecek ve içecekleri aşırı sıcak veya soğuk olarak tüketmeyip tozlu havasız ve kuru ortamlardan uzak durmalıyız. Ayrıca boğaz ağrısı yeni başladığında hemen doktora başvurulup doktorun önerdiği antibiyotik ilaçlara başlanmalıdr ve bol sıvı alınarak istirahat edilmelidir.

]]>
Bademcik Ameliyatı Ne Kadar Sürer https://www.bademcik.gen.tr/bademcik-ameliyati-ne-kadar-surer.html Fri, 23 Nov 2018 09:18:04 +0000 Bademcik ameliyatı ne kadar sürer, bademcik boğazımızın arkasında yer alan iki tane dokudur. Bu dokulara lenfoid dokular adı verilir. Bu dokular çeşitli nedenlerle zaman içinde şişme yapar, iltihaplanır veya zarar g Bademcik ameliyatı ne kadar sürer, bademcik boğazımızın arkasında yer alan iki tane dokudur. Bu dokulara lenfoid dokular adı verilir. Bu dokular çeşitli nedenlerle zaman içinde şişme yapar, iltihaplanır veya zarar görürler. İşte böyle bir durum oluşmuşsa bademcik ameliyatı olmak gerekir. Bademcik ameliyatını,  kulak burun boğaz alanındaki uzman doktorlar yaparlar.

Bademcik Rahatsızlığının Belirtileri Nelerdir

Özellikle 4-6 yaş aralığındaki küçük çocuklarda erken teşhis çok önemlidir. Zira. bademciklerin iltihaplanması, şişmesi gibi nedenler yüzünden bu yaş grubundaki çocuklar, akranlarına göre fiziksel olarak daha çelimsiz, soluk benizli ve kısa kalabilirler. Hatta erken teşhis ya da zamanında uygun cerrahi müdahale yapılmazsa bademcik rahatsızlıklarının, kalıcı kalp hastalıklarına da neden olabileceği yaygın olarak dile getirilmektedir. Özellikle kötü ağız kokusu nedeniyle anne ve babaların bademcikten şüphelenmeyip, çocuklarını basit soğuk algınlığı tahminiyle birinci basamak sağlık ocaklarına götürdükleri, buralarda da herhangi bir tetkik yapılmadan doğrudan antibiyotik tedavisine başlandığı da bir gerçektir. Bu nedenle yıllarca yanlış tedavi nedeniyle çocuklarda kalıcı hastalıklara davetiye çıkarılabilmektedir. 

Bademcik Ameliyatı Ne Kadar Sürer

Bademcik Ameliyatını Zorunlu Kılan Belirtiler Nelerdir

 • Eğer bademciklerimizin nefes almamızı zorlaştıracak kadar büyümesi,
 • Beslenmemizi olumsuz yönde etkilemeye başlaması,
 • Sık sık bademcik enfeksiyonu geçirilmesi,
 • Ağızdan çok kötü bir kokunun yayılması.

Bademcik Ameliyatı Nasıl Yapılır Ne Kadar Sürer

Ameliyattan önce hasta, tamamen uyutulur. Ameliyat olacak hastalar uyutulup uygun bir pozisyon verdirildikten sonra ağız içinden müdahale edilerek bademcikler alınır. Bademcik ameliyatları genel olarak yarım saat ile bir saat arası kadar sürer. Ameliyat bittikten sonra hasta ameliyattan alınarak hastane yatağına alınır. Hasta, ameliyattan sonra önemli bir aksilik olmazsa taburcu edilir ve bir ya da iki gün kontrol altında tutulur.

Bademcik Ameliyatı Sonrası Alınabilecek Gıdalar Neler Olmalıdır

Hasta kendine geldikten sonra hastaya dondurma yedirilir. Bunun amacı boğaz yolunun mikrop kapmasını önlemektir. Bu işlem gün boyunda devam ettirilir. Kontrol altında iken alınan besinlere dikkat edilmeli, ilkönce sıvı içecekler alınmalı, daha sonraları sıvı gıdalar ile beslenme işlemi takviye edilmelidir. 

]]>
Bademcik Ameliyatı Ne Zaman Yapılmalı https://www.bademcik.gen.tr/bademcik-ameliyati-ne-zaman-yapilmali.html Sat, 24 Nov 2018 05:05:29 +0000 Bademcik ameliyatı ne zaman yapılır, boğazımızın arka kısımlarında bulunan lenfoid adı verilen iki tane dokuya verilen addır. Bademcikler, vücudumuzu özellikle ağız veya burun yolu ile, kısaca üst solunum yollar Bademcik ameliyatı ne zaman yapılır, boğazımızın arka kısımlarında bulunan lenfoid adı verilen iki tane dokuya verilen addır. Bademcikler, vücudumuzu özellikle ağız veya burun yolu ile, kısaca üst solunum yolları yolu ile gelebilecek hastalıklara karşı savunarak bizi korurlar. Aslında bademciklerimizin şişmesi bir tür bizi korumalarının sonucudur. Bademcikler, bu görevlerini yaparlarken doğal olarak zarar görürler ve biz de bundan dolayı solunum yollarımızda hava almakta zorlanmak dahil olmak üzere birçok sıkıntı yaşarız.

Bademcik Rahatsızlıkları En Çok Hangi Dönemlerde Görülür

Bademcik rahatsızlıkları, sıklıkla kreş, anaokulu ya da ilkokul çağı çocuklarında görülür. Bunun en büyük nedenlerinden biri de çocukların o yaşlarda toplu olarak birbirleri ile etkileşimde bulunmalarıdır. Çünkü o yaş grubunda çocuklar çok hareketlidirler ve özellikler teneffüs saatlerinde koşarak terlerler ya da koşuşturmaktan dolayı toz çıkarırlar. Bu da vücut dirençlerini zorlamalarına neden olur ve doğal olarak hastalanırlar. Bu nedenlerden dolayı bademcik ameliyatları çok sık yapılan ameliyatlar olarak karşımıza çıkar. Bunun yanı sıra ergenlik döneminden itibaren ve yirmili yaşlardan sonra bademcikler yavaş yavaş sorun olmaktan çıkar. Çünkü bademcik dokuları, yaşa bağlı olarak giderek küçülürler.

Bademcik ameliyatları, zorunlu olmadıkça yapılması önerilmeyen ameliyatlardandır. Zira yukarıda da değindiğimiz gibi, bademcikler, vücudumuzun mikroplara karşı savunmasında bir nevi öncü kuvvetlerdir. Bu nedenle mümkün olduğunca öncelikle ilaçla tedavi edilmelidir. Bunun artık fayda sağlamadığı kesinlik kazanırsa ameliyat yöntemine başvurulmalıdır.

Bademcik Ameliyatı Ne Zaman Yapılmalı

Bademcik Ameliyatı Ne Zaman Yapılmalı

Çocuklarda, bademcik ameliyatları genel olarak 3 yaşından önce yapılmaz. Ama zorunlu durumlarda, özellikle Çocuk Hastalıkları Uzmanı ve Anastezi Uzmanının uygun görüşleri alınmak suretiyle 3 yaşından önce de ameliyat yapılabilir.

Büyüklerde de, genellikle sık sık veya kronik olarak bademcik enfeksiyonlarına rastlanılması kouşuluyla veya horlama rahatsızlıklarına bir destek tedavi olması gibi nedenlerle bademcik ameliyatı yapılabilir.

Sağlık açısından ise aşağıdaki şartların meydana gelmesi durumunda bademcik ameliyat yapılabilir.

 • Üst solunum yollarımızın sık sık tıkanması,
 • Konuşurken sanki ağızda lokma varmış gibi konuşurken zorluk çekilmesi,
 • Ağızdan kötü bir koku yayılması,
 • Bademcikler yüzünden sık sık orta kulak iltihaplanması geçirilmesi,
 • Çocuklarda, akranlarına göre büyüme ve gelişmenin geri kalması,

Bunların dışında okul çağı çocuklarında bademcik ameliyatları için en uygun zaman çocukların derslerinden geri kalmamaları için sömestr tatilidir. Böylece çocukların ameliyat sonrası bolca dinlenmeleri sağlanmış olur. Mevsimsel olarak da en uygun mevsim ilkbahar mevsimidir.


]]>
Bademcik Kanaması https://www.bademcik.gen.tr/bademcik-kanamasi.html Sun, 25 Nov 2018 01:00:24 +0000 Bademcik Kanaması, Bademcik ameliyatlarından sonra sıklıkla görülen ve en çok rastlanan sorunlardan bir tanesi olmaktadır. Bademcik ameliyatları uyutularak yapılan bir ameliyat türü olmaktadır. Hasta ameliyat bitiminde uyandırıl Bademcik Kanaması, Bademcik ameliyatlarından sonra sıklıkla görülen ve en çok rastlanan sorunlardan bir tanesi olmaktadır. Bademcik ameliyatları uyutularak yapılan bir ameliyat türü olmaktadır. Hasta ameliyat bitiminde uyandırılırken, damarlarda bulunan kanın basıncının artması sonucunda oluşabilmesi çok sık görülmektedir. Bu yüzden ameliyat bitiminden sonra olan ilk beş saat çok önemlidir. Bu süre zarfında hasta kendisini zorlamamalı ve kanamayı tetikleyecek hareketlerde bulunmaması gerekmektedir.

Aslında Bademcik ameliyatları çok kolay olan ameliyatlar olmaktadır. Hastanın hemen taburcu olabilmesi mümkün iken, bademcik kanaması ihtmaline karşın hasta 24 saat gözetim altında tutulmaktadır.

Bademcik Kimlerde Bulunur

Bademcik her insanda bulunmaktadır. Ve boğazın iki tarafında olduğu için, insanların hastalıklara karşı savunmasının kuvvetli olmasını sağlamaktadır. Bademcikler dışardan vücuda girecek olan mikroplara karşı direnç gösterirken yetersiz kalır ve zaman zaman iltihaplanarak, bademcikler şişme göstermektedir. Bademciklerin iltihaplanarak şişmesi sonucunda, yutkunmakta zorluk çekilmektedir. Bunun yanı sıra ateş ve ağızda çok kötü bir kokuya neden olmaktadır.

Bademcik Kanaması

Bademciklerin Görevi Nedir

Bademciklerin asıl görevi, savunma mekanizması içerisinde olduğu halde, iltihaplanmalara karşı koyamadığı için olumsuz yönde insan hayatını etkilemektedir. Eğer bademcikler alınmadığı takdirde, özellikle kış aylarında iltihandığı için ve ağız içerisinde çok kötü kokuların yayılmasına neden olacaktır.

Bademcik Kanaması Niçin Oluşur

Bademcik Ameliyatları sırasında, alınan bademciklerin yerinde oluşan boşluk kanama oluşmasına neden olmaktadır. Bademcik Ameliyatı olduktan sonra, ilk bir hafta kadar kanama olma ihtimali vardır. Bu yüzden Ameliyat sonrasında, herhangi bir risk olmaması için, katı yiyecekler ve sıcak ya da soğuk yiyeceklerden uzak durulması gerekmektedir. İlk on gün kadar sıvı yiyeceklerle beslenilmesi gerekmektedir.

Bademcik Ameliyatlarından Sonra Yapılması Gerekenler

Bademcik Ameliyatlarından sonra, farenjit oluşmuuna neden olmamak için, soğuk gıdalar tüketilmemesi gerekmektedir. Ayrıca Bademcik Kanamalarını engellemek için, ameliyat sonrasında ağrı kesici verilmektedir.

Ameliyattan Sonraki Kontroller.


Ameliyattan sonra herhangi bir yanlış giden bir durum olduğunu düşünüyorsanız ya da bademcik kanaması varsa, vakit kaybetmeden doktorunuza ulaşmanız gerekmektedir.
]]>
Bademcik Küçültme https://www.bademcik.gen.tr/bademcik-kucultme.html Sun, 25 Nov 2018 07:42:39 +0000 Bademcik küçültme ameliyatı, bademciklerde sık tekrarlayan enfeksiyonlar yoksa ve tek sorun bademciklerin büyük olmasıysa bademciklerin normal büyüklüğüne kavuşturulması için yapılmaktadır. Halk dilinde bademcik Bademcik küçültme ameliyatı, bademciklerde sık tekrarlayan enfeksiyonlar yoksa ve tek sorun bademciklerin büyük olmasıysa bademciklerin normal büyüklüğüne kavuşturulması için yapılmaktadır. Halk dilinde bademcik olarak bilinen tonsillalar, dilin arka alt kısmında ve boğazın her iki tarafında bulunan ve bağışıklık sisteminin bir parçası olarak işlev gören, fazla önemsenmeyen fakat önemi fazla olan bağışıklık sistemi organlarıdır. Tonsillaların görevleri, vücuda giren virüs ve bakteri mikroplarını yakalayarak vücudun savunma sistemine destek veren lenfosit denen hücreleri üretirler. Bu tonsillalar sek tekralayan enfeksiyonlar sonucunda çoğu zaman faydadan fazla zararları olmaktadır. Bu sebeple sık tekrarlayan enfeksiyon geçiren kişilere bademcik ameliyatı olmaları tavsiye edilir.

Bademcik küçültme ameliyatı ise sık tekrarlayan enfeksiyon geçiren kişiler için önerilmez ve tamamen alınması tavsiye edilir. Şayet enfeksiyon riski yoksa bademcik küçültme ameliyatı faydalı olacaktır. Çünkü zararı olmayan tonsillaların bağışıklık sistemine faydası olacaktır.

Bademcik KüçültmeBademciklerin Büyük Olması Ne Gibi Sonuçlar Doğurur

Bademciklerin normalden büyük olması zaman zaman karşılaşan bir durumdur. Bademciklerin normalden büyük olması önemli sonuçlara sebep olur. Normalden büyük olmaları beslenme, yutma ve konuşma zorlukları, uykuda horultu ve solunum güçlüğü gibi sorunları beraberinde getirir. Aynı zamanda bademciklerin üzerinde biriken gıdalar hem ağız kokusu hem de hijyen bozukluğuna sebep olmaktadır. Bu durumda bademcik alınmasına alternatif olarak bademciklerin küçültülmesi operasyonu yapılır.

Bademcik Küçültme Ameliyatının Avantajları

Bu yöntem, normal bademcik ameliyatına göre kişiye daha az ağrı hissettirir. Ayrıca daha az kanama olarak iyileşme süresi de normal bademcik ameliyatına göre daha hızlı olmaktadır.

Bademcik Küçültme Ameliyatında Hangi Teknikler Kullanılır

 • Radyo frekans
 • Coblator
 • Lazer
 • Microdebrider

Bademcik küçültme ameliyatı bir senede üç defadan daha az iltihaplanma geçiren kişiler için alternatif yöntem olarak kullanılırken bir sene içerisinde üç defadan daha fazla bademcik iltihabı yaşayanlar için bademciklerin tamamının alınması önerilmektedir. Yeni uygulanmaya başlandığı bademcik küçültme ameliyatı ile artık sağlık sorunları ortadan kaldırılırken bağışıklık sisteminin parçası olan bademciklerin tamamının alınmasına gerek kalmamaktadır.

]]>
Bademcik Patlaması https://www.bademcik.gen.tr/bademcik-patlamasi.html Sun, 25 Nov 2018 14:02:31 +0000 Bademcik patlaması, buna neden olan hastalıklardan en önemlisi anjin denilen bademcik iltihaplanmasıdır. Anjin, genellikle üşütmeden meydana gelen ve iltihaplanma sonucu boğazda ağrı meydana getiren tipik bir kış h Bademcik patlaması, buna neden olan hastalıklardan en önemlisi anjin denilen bademcik iltihaplanmasıdır. Anjin, genellikle üşütmeden meydana gelen ve iltihaplanma sonucu boğazda ağrı meydana getiren tipik bir kış hastalığıdır. Boğaz ve burun bölgelerden yapılan ameliyatlar da anjine sebebiyet verebilmektedir. Bu hastalığın mikropları vücutta bağışıklık meydana getirmediği için sık tekrarlayan bir hastalıktır. Anjinin ağır geçtiği durumlarda kalp, böbrek ve eklemlerde rahatsızlıklara sebebiyet verebilmektedir. Bu nedenle bitkisel yöntemlerle bademcik patlatmasını kendiniz gerçekleştirebilirsiniz. Fakat dikkat edin bademciği patlatınca iltihabı yutmamaya ve dışarı çıkarmaya özen gösterin.

Bademcik Patlatmasına Sebebiyet Veren Anjinin Belirtileri

 • Yutmada meydana gelen güçlük
 • Dil ve dil arkası şişmeye başlar
 • Ateşin yükselmesi görülür
 • Kol ve bacaklarda ağrılar meydana gelir
 • Ağız kokusu vardır ve iştahsızlık görülür

Bademciklerin patlatılmasıyla birlikte içinin iltihabının boşalması kişinin boğazının rahatlamasına ve şişin inmesine neden olur. Şimdi doğal yollarla elde edebileceğiniz bademcik patlatmak için bitkisel bir karışımın tarifini veriyoruz.

Bademcik PatlamasıBademcik Patlatma Tedavisi İçin Gerekli Bitkiler

 • Eşekkulağı otu
 • Udi hindi
 • Kızılyaprak
 • Limon
 • Bal

Bademcik Patlatma Tedavisinin Hazırlanışı

 • Tedavi 1: Eşekkulağı otu kurutulup ve ufalanarak kaynamış suyun içerisinde 10 dakika demlenmesi sağlanır. 10 dakika dolduktan sonra süzülerek sıvısı bir kaba alınarak dinlendirilir. Bu bitki çayıyla yemeklerden önce gargara yapılır. Boğazları yumuşatarak bademciklerin patlaması için zemin hazırlayacaktır.
 • Tedavi 2: Udi hindi otu kaynamış su içerisine konarak 10 dakika demlendirilir. Demlendikten sonra süzülerek şerbet kıvamına gelinceye kadar bal ilave edilir. Bu hazırlanan karışımdan tedavi boyunca günde üç fincan içilir.
 • Tedavi 3: Kızılyaprak otu kaynamış suyun içerisine atılarak 10 dakika demlenmesi sağlanır. Dinlendirildikten sonra süzülür ve şurup kıvamına gelinceye kadar bal katılarak karıştırılır. Bu karışım her yemekten önce ve sonra birer bardak içilir.

Bu üç tedavi şeklini aynı anda uygulamaya başladıktan birkaç gün sonra bademciklerdeki iltihaplanmaların patlayıp dağıldığını göreceksiniz. Fakat iltihapları yutmamaya ve tükürmeye gayret gösterin.

]]>
Lazerle Bademcik Ameliyatı https://www.bademcik.gen.tr/lazerle-bademcik-ameliyati.html Mon, 26 Nov 2018 05:35:23 +0000 Lazerli bademcik ameliyatı; Thermal Welding ya da Tissue Welding adı verilen doku kesme ya da ayırma amacı ile saf termal enerjinin kullanıldığı bir yöntemdir. Bu yöntem ile kesilen alan dışındaki komşu bölgelerde ısı hasarı Lazerli bademcik ameliyatı; Thermal Welding ya da Tissue Welding adı verilen doku kesme ya da ayırma amacı ile saf termal enerjinin kullanıldığı bir yöntemdir. Bu yöntem ile kesilen alan dışındaki komşu bölgelerde ısı hasarı en az seviyededir. Bu yöntemde ayakla basılan iki adet pedal sistemi bulunmaktadır. Pedallardan ilkine basıldığı zaman bademciklerin dışında bulunan damarlar ısı enerjisi ile kapatılır. İkinci pedala basıldığında ise bademcik kapsülü çevre dokudan kan kaybı olmadan ve cerrahi sahanın görüşü bozulmadan ayrılır. Bademciklerin dışında bulunan kas dokusuna hasar minimaldir. Bundan dolayı ameliyat sonrası ağrı ve kanamanın olması diğer ameliyat tekniklerine göre daha azdır. Bu yönteme ağrısız bademcik ameliyatı adı da verilmektedir.

 

Ameliyat sonrasında, bademciklerin ön ve arka plikaları rutin uygulama olarak dikilmemektedir. Seçilmiş olan bazı hastalarda, ön ve arka plikaların birbirine dikilmesi kanama riskini azaltabilir. Thermal Welding sistemi ile bademcik ameliyatı tekniğinin diğer sistemlere göre ameliyat sonrasında daha az ağrıya neden olduğu, bundan dolayı uygulanan bu yöntemin diğer yöntemlerden çok daha fazla avantajlı bir yöntemdir. 

Son yıllarda uyku apnesi sendromu ile bademcik büyüklüğü arasında ki ilişki eskiye göre daha net bir şekilde anlaşılmaya başlanmış ve bundan dolayı bademcik ameliyatında artış olmuştur. Yapılan bademcik ameliyatlarının son verilerine göre lazer ile yarım bademcik ameliyatı, radyofrekans ile bademcik küçültmesi ve diğer yöntemler yerine thermal welding yöntemi ile bademciklerin tam olarak alınması önerilmektedir.

Lazerle Bademcik AmeliyatıRadyofrekans yöntemi ile bademcik küçültmesi işleminde, bademcikler için üretilmiş olan problar ile bademciklerin farklı alanlarına radyofrekans enerjisi uygulanmaktadır. Bu yöntem ile bademcik içerisinde ufak abse alanları ortaya çıkabilmektedir. Ortaya çıkan bu abseden dolayı ağrı fazla olabilir. Lazer ile yapılan bademcik ameliyatında, lazere bağlı mukoza yanığı diğer yöntemlere göre çok daha zor düzeldiği için ağrı süresi fazla olabilmektedir.


Lazerli bademcik ameliyatının avantajları

Thermal Welding yöntemi, bademcik çevresinde ki doku hasarını en aza indirmek için dizayn edilmiştir. Ameliyat sonrası ağız içerisinde cerrahi işlem uygulanan alanlarda, ısı hasarı diğer yöntemlere göre daha az olduğu için iyileşme süresi kısalmaktadır. Thermal welding yöntemi ile bademcik ameliyatı olan hastalarda, kulağa vuran ağrı ve bununla birlikte boğazda oluşan ağrı diğer yöntemlerde olduğundan daha az görülmektedir. Ameliyat esnasında kaybedilen kanı en aza indirmek için ameliyat süresinin kısa olması da uygulanan bu yöntemin avantajları arasında yer almaktadır. 

Bademciği iri olan hastalarda, yapılacak olan bademcik ameliyatının kalp sağlığı ve uyku kalitesi üzerinde olumlu etkileri görülmektedir. Bu yeni ve modern sistem sayesinde daha önceki yıllarda yapılan bademcik ameliyatlarından farklı olarak bademcik ameliyatları daha kolay ve daha az ağrılı olarak yapılmaktadır. 
]]>
Bademcik Ameliyatı Zararları https://www.bademcik.gen.tr/bademcik-ameliyati-zararlari.html Mon, 26 Nov 2018 20:32:04 +0000 Bademcik ameliyatları,  riski en az olan müdahalelerden biridir. Bu tür müdahalelerde önem verilen riskler anestezi ile ilgili olanlardır. Müdahalenin başarılı olabilmesi için, doktorun uzmanlığının tam olması ve anestezinin Bademcik ameliyatları,  riski en az olan müdahalelerden biridir. Bu tür müdahalelerde önem verilen riskler anestezi ile ilgili olanlardır. Müdahalenin başarılı olabilmesi için, doktorun uzmanlığının tam olması ve anestezinin fazla olmaması gerekir.

 

Bademcik Ameliyatı Zararları
 • Ameliyat sonrasında özellikle anestezinin etkisi geçtikten sonra ağızda ve çenede açıp kapatma sırasında ağrılar olabilir.
 • Ameliyattan birkaç saat sonra bademciklerin olduğu kısımda beyaz bir ince tabaka görülebilir.
 • Ameliyat sonrasında ilk günlerde yemek yerken ağrınız olabilir. 
 • Normal yiyecekleri yiyemezsiniz. 
 • İlk iki hafta sizin için çok önemlidir. Bu sürede dışarı çıkarsanız, enfeksiyon kapabilirsiniz. 
 • Ameliyattan sonra, hasta anestezinin de etkisiyle  kendini halsiz hisseder. 
 • Enfeksiyona bağlı olarak kanama oluşabilir. 
 • Ameliyat  sırasında çenenin açık kalması için ağız içine konulan alet nedeniyle çeneye ve dişlere zarar verilebilir.

Bademcik Ameliyatı ZararlarıHangi Durumlarda Bademcik Ameliyat Gerekebilir

 • Bademcikler üst solunum yolunu kapatacak kadar büyümüşse,
 • Hem solunumda hem de beslenme sırasında sorun oluyorsa, 
 • Ağız kokusu oluşturuyorsa,
 • Boğazda kötü huylu tümör varsa,
 • Birden fazla bademcik ameliyatı geçirilmişse,
 • Bir yıl içinde birden fazla bademcik enfeksiyonu geçirilmişse,
 • Günlük hayatı büyük oranda etkileyecek boğaz enfeksiyonu durumlarında bademcik ameliyatı yapılır. 
 • Müdahale sırasında doktorun uzmanlığının yanında bir de ameliyat sırasında verilen anestezi miktarının da önemi vardır. Ameliyat sırasında çıkarılan doku yerleri ameliyat sonrası açık kalır ve bir süre sonra bu açık yara yeri kabuk bağlamaya başlar ve kısa zamanda iyileşir. 
Bademcik Ameliyatı Sonrasında İyileşme 

Ameliyat sonrasında, anestezinin etkisi geçtikçe boğazda ya da kulakta ya da her ikisinde de aniden ağrı olabilir. Çene kapanması ve açılması ile de ağrı olabilir. Bu ağrıların geçmesi için ağrı kesiciler kullanılabilir. Yemek yemekte zorlanılır. Bu nedenle daha yumuşak yiyecekler ve içecekler ile beslenmek gerekir. Üst solunum yolu enfeksiyonu ya da öksürüğü olan kişiler ile temasta bulunmamak gerekir. Vücudu yoracak işlerle uğraşmamak gerekir. Bademcik, kişiden kişiye tükürükle ve yakın temasla bulaşan mikroplar nedeniyle şişerler. Bu nedenle dikkatli olunması gerekir. Tam olarak iyileşme iki hafta boyunca sürer. Dişlerin fırçalanması normal olarak devam etmelidir. Ameliyat olan hastanın yaşı ne kadar küçük ise iyileşme o kadar hızlı olmaktadır.

]]>
Bademcik Ne İşe Yarar https://www.bademcik.gen.tr/bademcik-ne-ise-yarar.html Tue, 27 Nov 2018 03:41:25 +0000 Bademcik Ne İşe Yarar, Bademcik dokusu, durup çoğalan mikropların yuvası olan boğaz bölgesinde yer alırlar ve solunum yoluyla alınan bir takım mikropların bağışıklık sisteminde iltihaplanmaya yol açan bir ç Bademcik Ne İşe Yarar, Bademcik dokusu, durup çoğalan mikropların yuvası olan boğaz bölgesinde yer alırlar ve solunum yoluyla alınan bir takım mikropların bağışıklık sisteminde iltihaplanmaya yol açan bir çeşit bakteridir. Çocuklarda bu organlar öylesine duyarlıdır ki, sürekli olarak mesele çıkarır, ağrı yapmasına ve solunuma engel olacak kadar şişmesine neden olur. Ve yaygın bir çocuk enfeksiyonu olan bademcikler doğrudan vücudun çeşitli bölgelerine yayılabilirler. Bademcik iltihabının bulunduğu bölgede kaldığı sürece ağrı ve ateş gibi sıkıntılara sebep olur. Bu hastalık çoğunlukla hızlı bir başlangıç gösterir. Böylece iltihap kana karışır ve çocukta anemi diye bilinen kan değerlerinde bozulmalar ve direnç düşmeleri görülebilir. En çok bakteri ve virüslerin etki edeceği yaşlar çocukluk döneminde başlar ve bu dönemde sistem aşırı yoğunlaşır. Çok çalışan bir organ da doğal olarak büyümesine neden olur. Dolayısıyla bademcik ağız boşluğuyla yutak arasında sağ ve solda bulunan iki lenf dokusunun oluşumudur. Ağız açıkken, dil kökünün iki yanında bulunur ve önemli organlar arasındadır. Bademcikler, vücuda ağız yoluyla giren mikroplara karşı korur ve mikrop girerse savaşırlar. Hem bakteriler hem de virüsler bademcik iltihabına yol açabileceği gibi, etkenin virüs mü yoksa bakteri mi olduğuna eşlik eden bulgulardır./p>

Bademcik Belirtileri;

Ateş; Genelde sabah vakitlerinde ateş düşük olur, ancak akşam vakitlerinde yükselir. Ateşle beraber baş ağrısı, cilt sararması, halsizlik, üşüme, titreme, huysuzluk gibi belirtiler görülür. Hastanın kendisine özel deri döküntüsü ve boğaz ağrısı bu belirtileri göstermektedir.

Nefes kokusu; Bademcik dokusunun en önemli belirtisi olarak nefes kokusu ile ortaya çıkabiliyor. Boğaz ve ağız temizliğine dikkat edilmesi gerekir. Yanı sıra kulaklarda da ağrı meydana gelebilir. İlerleyen zamanlarda kulaklarda da iltihaplanma görülebilir.

Öksürük; Boğaz yolları bademciklerin etkisiyle iltihaplanıp şişmesi ile daralır. Üst solunum yollarında tıkanmalar ve buna bağlı kuru öksürük nöbetleri bademcik iltihabında sıklıkla görülür. Ağız yoluyla nefes almada değişiklikler de görülür.

Bademcik Ne İşe Yarar;

Çocukluk döneminde başlayan bademcik dokusu ile bağışıklık sisteminin elemanları yetişkinlerdeki gibi henüz güçlü değildir. Bu enfeksiyon durumunda bademcikler kızarır, bazen beyaz döküntüler de görülebilir. Enfeksiyon belirtisi olmasa da yapısal olarak büyümüş bademcikler de görülebilir. Ama soğuk bir şey içilmesi sağlıklı birine bademcik enfeksiyonu sebep olmaz. Stres de bademcik enfeksiyonuna neden olmaz.

Bademcik Bulaşması;

Bademcikler vücut direnci düşmesi, aşırı yorgunluk, aşırı fiziksel egzersiz, uykusuzluk, dengesiz beslenme söz konusu olduğunda görülür. Bu etkiler, vücudun zararsız olan bakterileri enfeksiyonlara yol açabilmektedir. Aynı zamanda enfeksiyon olan birisi tenden tene temas halinde bulunursa veya damlacık enfeksiyonu şeklinde bulaşma olabilir. Genelde bulaşma, hasta kişilerin ellerine temas etmesiyle hastalık bulaşıcı olur.

Bademcik Ne İşe Yarar

Bademcikler ağız içerisinde, dil kökünün her iki yanında bulunan ve gözle görülebilen organlardır. Vücudun bağışıklık sistemi ile geniz eti, dalak, kemik iliği ve lenf bezlerinin kanalları ile bölünürler. Vücudun savunmasına yardımcı olurlar. Bu mikroplar vücudun boğaz kısmında olması nedeniyle öldürülemez ve bademciklerde çoğalarak bu bölgede enfeksiyon kapmasına neden olur. Hastayı bu aşamada belli bir süre takip etmeyi gerektirir.

Bademcik Tedavisi, bademcikler genişlemeye, renk değiştirmeye ve üzerinde iltihap birikmesiyle gelişir. Bu şekilde vücudun mikroplara karşı savunmasında görev alan dokulardır. Bademcik tedavisi genellikle ilaç olduğu ve yeterli sıvı alımı, istirahat ağız antiseptikl]]> Bademcik Neden Şişer https://www.bademcik.gen.tr/bademcik-neden-siser.html Tue, 27 Nov 2018 14:56:21 +0000 Bademcik şişkinliğinin nedeni,  vücudun savunma sisteminin bir parçası olan bademciklerin iltihaplanmasıdır.  En sık görülen iltihaplanma ise bademciklerde kızarıklığın oluşması şeklinde kendini belli eder. Bu hastal Bademcik şişkinliğinin nedeni,  vücudun savunma sisteminin bir parçası olan bademciklerin iltihaplanmasıdır.  En sık görülen iltihaplanma ise bademciklerde kızarıklığın oluşması şeklinde kendini belli eder. Bu hastalık bademciklerde mikropların birikmesi sonucu oluşur. Bademciklerin şişkinliğinin daha kötü  olduğu durumlarda bademciklerin üzerinde sarımtırak beyaz veya yeşilimsi bir ince tabaka görülür. Bademciklerdeki  şişkinlik devam ederse bademcikler büyümeye başlar ve yutkunmada zorluk yaşanır. 


Bademcik nedir

Ağzın arka kısmında, dilin hemen arkasında boğazımızın her iki tarafında bulunan badem şekline benzeyen dokulardır. Her insanda iki tanedir. Bademcikler vücudumuza giren zararlı olan mikroorganizmalara karşı adeta bir filtre görevi üstlenir. Vücuda giren mikroplara karşı savaşmak için vücudumuzda antikor denilen maddeyi üretmekle görevlidir. Vücudun savunma sisteminin en önemli parçası olan bademcikler vücudun direnci düştüğünde ve boğazdan geçen bakteri sayısı arttığı zaman, bu bakterileri engellemek için ürettiği antikor sayısını arttırır. Bu artışlar  bademciklerin şişmesine neden olur.

 

Bademcik Neden Şişer

Bademcik Şişmesinin Belirtileri
 • Boğaz ağrısı
 • Yutkunmada güçlük
 • Yutkunmada takılma hissi
 • Yüksek ateş
 • Kendini yorgun ve halsiz hissetmesi
 • Ağız kokusu
 • Ses tonunda farklılık
 • Boynun her iki tarafında oluşan bezelerde şişkinlik
Her hastalıkta olduğu gibi bademcik şişmesinin de belirtileri vardır. Bütün bu belirtiler önce şişkinliğe sonra da iltihaplanmaya neden olur. Tedavi uygulanırken önce bu iltihaplanmaya neden olan bakterilerin türleri tespit edilmelidir. Daha sonra türüne göre etkili olan antibiyotik tedavisi uygulanmalıdır. Bazen de bademcik şişmesinde tedavi olarak ameliyat gerekebilir. Fakat ameliyat ile tedavi edilebilmesi için bademcik şişmesi sonucu oluşan iltihaplanmanın bademciklerin yapısına zarar vermiş olması gerekir. Eğer bademcikler artık mikrop öldürme yerine mikrop üretiyorsa ve nefes almayı zorlaştırıyorsa bu durumda ameliyat ile tedavi kaçınılmazdır. 

Bademcik şişmesi için ameliyat yapılacaksa hastanın yaşına göre bölgesel anestezi veya genel anestezi uygulanır. Bademcik şişmesi sonucu yapılacak olan ameliyatın riski oldukça düşüktür. Bademcik şişmesi sonucu oluşan iltihaplanma nedeniyle bademciklerin alınması vücudun mikroplara karşı savunma sistemini zayıflatmayacaktır. Çünkü vücudun savunma sistemini sağlayan başka faktörler de vardır. Bademcikler alındıktan sonra kişi artık eskisi gibi sık hasta olmaz. Ameliyat sonrasındaki dönemde kişi yediklerine ve içtiklerine dikkat etmelidir. Aşırı sıcak ve aşırı soğuk yiyecekler ve içeceklerden uzak durmalıdır. 

 Bademcik Şişmesine İyi Gelen Bitkiler 
 • Yaban Mersini
 •  Hatmi Çiçeği
 • Papatya
 • Keten tohumu
 • Dut Pekmezi
 • Kuru Soğan
 • Zeytinyağı 
 • Üzüm Suyu
Yaban mersinini 10 dakika sıcak suyun içinde bekletip demleyin ve elde ettiğiniz suyuna bir kaşık kadar dut pekmezi ekleyip karıştırın ve bu karışımı buzdolabında bekletin. Her gün bu karışımdan günde üç kez içebilirsiniz. Hatmi çiçeği ve papatyayı da beraber kaynatıp süzdükten sonra elde ettiğiniz suya bir miktar üzüm suyu katarak karıştırın. Bu karışımdan hasta olduğunuz sürece günde bir fincan içebilirsiniz. Kuru soğanı da zeytinyağı ile beraber pişirip lapa yapabilirsiniz. Bu yaptığınız lapayı ılıdıktan sonra dayanabileceğiniz sıcaklığa gelince temiz bir tülbentin içine sürerek boğazınıza bağlayıp sarabilirsiniz. 

Bütün bu bitkisel karışımlar dışında evde yapabileceğiniz birkaç basit karışım daha var:
 • Limonlu ılık suya biraz bal karıştırıp içebilirsiniz
 • Ada çayı, kuşburnu veya nane çayı için
 • ]]> Bademcik Tümörü https://www.bademcik.gen.tr/bademcik-tumoru.html Wed, 28 Nov 2018 05:09:29 +0000 Bademcik tümörü, genellikle iltihap ile karıştırılır. Ama tümör iltihaptan farklı olarak gözle görülür bir şekilde büyümektedir. Birçok kanserde olduğu gibi, bademcik tümörü de yavaş olarak ilerleyen bir hastalıktır. Bademcik tümörü, genellikle iltihap ile karıştırılır. Ama tümör iltihaptan farklı olarak gözle görülür bir şekilde büyümektedir. Birçok kanserde olduğu gibi, bademcik tümörü de yavaş olarak ilerleyen bir hastalıktır. Genelde geç dönemde ortaya çıkarlar. Tanı zamanında yüksek oranda boyun lenf bezlerine yayılım vardır. Bazen lenf bezinin büyümesinden anlaşılmaktadır. Bademcik tümörü, boğazda takılma hissi, boğaz ağrısı, yutkunmada güçlük, kulakta ağrı gibi şikayetler ile ortaya çıkmaktadır. 

  Bademcik Tümörünün Belirtileri 
  • Vücudun herhangi bir yerinde şişlik olması.
  • Lenf bezlerinin büyümesi, kızarması, ağrı olması. 
  • Yüz kısımdaki ben ve benzeri şişliklerin  büyümesi ve zamanla kendiliğinden parçalanarak oradan sıvı akması.
  • Başın bir tarafı sürekli ağrı yapar ve tek taraflı olarak kulak çınlarsa. 
  • Boğazın bir tarafındaki bademcik yavaş yavaş büyürse. 
  • Anormal bir öksürük olursa ve sık sık öksürüp bazen öksürükle beraber kanlı balgam görülürse. 
  • Sebepsiz yere ses kesilir ve bu durum gün geçtikçe daha da ağırlaşırsa.
  • Yemekleri yutkunurken zorlama yaparsa ve zamanla kuru gıdalar yutarken ağrı olursa.
  • Boyun kısmında birer şişlik ortaya çıkarsa. 
  • Ağzı açmada zorluk yaşanması. 

  Bademcik Tümörü

  Bademcik Tümörünün Tedavisi 

  Tedavide teşhis çok önemlidir. Eğer tümör lenf bezlerine atlamışsa, radyoterapi ve kemoterapi beraber uygulanır. Bu hastalarda en önemli şey beslenmedir. 
  Tedavi öncesinde ve sonrasında hastalara selenyum ve E vitamini verilmelidir. Özellikle ağız temizliği titiz bir şekilde takip edilmelidir. Kemoterapiden önce hastanın çürük dişleri varsa temizlenmelidir. Karadut şurubu, ağzı karbonatla çalkalamak, papatya ve rezene çayları içmek ağız bakımına yardımcı olur. Adaçayı ve nane çayı da ağız temizliğine iyi gelmektedir. 

  Bademcik tümörü, küçük boyutta ve erken evrelerdeyse ağız içinden, lazer gibi ileri teknoloji ürünleri kullanılarak çıkartılabilir. Ama daha iri olan tümörler, çoğu kez cerrahi operasyon gerektirir. Ameliyat sırasında geride kalan tümör çevresindeki sağlıklı dokulardan parça alınıp biyopsileri yapıldığında, hastalık olmadığı anlaşılırsa ameliyatın başarı şansı artacaktır. Eğer tümör çene kemiğine de ilerlemişse kemiğin hastalıklı kısmını çıkarmak, hastayı hastalığından kurtarmak için başvurulacak işlem olmaktadır. Bu tür ameliyatlarda, tümörün tamamen çıkartılmasını sağlamak için boynun ön kısmında delik açarak işlem başarıyla gerçekleştirilebilir. Bu açılan delik, kapatıldığında hasta tekrar burun ve ağızdan nefes alabilir, rahat konuşabilir hale gelir. Kimi zaman da tümörü çıkartmak için, burundan mideye uzanan bir tüp yerleştirilir ve boğaz bölgesindeki yaralar iyileştikten sonra çıkarılabilir. 
  ]]>
  Gebelikte Bademcik Şişmesi https://www.bademcik.gen.tr/gebelikte-bademcik-sismesi.html Wed, 28 Nov 2018 06:26:32 +0000 Gebelikte bademcik şişmesi, gebelik dönemi bir kadının yaşayabileceği en mucizevi ve ilginç dönemlerden biridir. Anne adayının bu dönemde sağlığı için oldukça dikkatli davranması gerekir. Gebelik döneminde bağ Gebelikte bademcik şişmesi, gebelik dönemi bir kadının yaşayabileceği en mucizevi ve ilginç dönemlerden biridir. Anne adayının bu dönemde sağlığı için oldukça dikkatli davranması gerekir. Gebelik döneminde bağışıklık sistemi diğer dönemlere nazaran daha hassas ve daha zayıftır. Bağışıklık sisteminin zayıf olması virüs kaynaklı nezle ve grip gibi üst solunum yolu enfeksiyonlarına yakalanma olasılığını arttırır. Bu dönemde bademcik şişmesi de sıkça rastlanan rahatsızlıklardan biridir. yetişkinlerde çok sık görülmese de gebelerde zaman zaman ortaya çıkabilen bir rahatsızlıktır. Üst solunum yolu ile alakalı gelişen enfeksiyonlar arsında ateşe yol açan ve oldukça şiddetli semptomlar ile ortaya çıkan bu enfeksiyon türünün tedavisinde bazı aşamalarda enjeksiyona gerek duyulabilir. Bademciklerde gelişen abse nedeni ile de bazen cerrahi operasyonlara yönelmek gerekebilir.

  Gebelikte yaşanan boğaz ağrısı ve bademcik şişmesini hafifletmek ya da tedavi edebilmek için bazı doğal tedavilere yönelmek faydalı olabilir. Çünkü b u dönemde ilaç kullanımı ve hatta bazı bitkisel karışımların kullanımı önerilmemektedir. Gebelik döneminde yaşanan problemler için asla doktor tavsiyesi olmadan ilaç kullanılmamalıdır. Bademcik sorunu yalnızca ağrı ile sınırlı kalmıyorsa ve alınan önlemlere rağmen geçmiyorsa mutlaka doktora başvurmak gerekir. Doktor sorunu yakından inceleyerek gerekli tedavi seçeneklerini en iyi şekilde değerlendirecektir.

  Gebelikte Bademcik ŞişmesiGebelik Döneminde Oluşan Bademcik Şişmesi İçin Neler Yapılabilir

  • Bademcik şişmesi boğaz ağrısına yol açan ve oldukça acı verici bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlığı hafifletmek için sıcak çay içilebilir. Hazırlanan çay bal ve limon ile tatlandırıldığında boğazlar birkaç kullanımdan sonra yumuşayarak rahatlama sağlanabilir.
  • Zencefil yine bu dönemde bademcikler için kullanılabilecek doğal bitkisel bir seçenektir. Zencefil rendelenerek kaynatılır. Ardından süzgeçten geçirilerek bal ile tatlandırılır ve limon eklenerek içilir. Gebelik döneminde oluşan sabah bulantıları için de oldukça faydalı olan zencefil bademcik için de gönül rahatlığı ile kullanılabilir.
  • Normal içme suyuna bir miktar tuz eklenerek karıştırılıp gargara suyu olarak kullanılabilir. Bademcik ve boğaz ağrısı için oldukça etkili bir tedavi seçeneğidir.
  • Birkaç diş sarımsak ağızda çiğnenerek yutulursa bademcikler için faydalı olur. Bilindiği gibi sarımsağın antibiyotik özelliği vardır.
  • Nar kabuğu da bademcikler için gebelik döneminde kullanılabilecek en etkili meyvelerden biridir. Gebelik döneminde bademciklerde oluşan şişme için nar kabuğundan yararlanılabilir. Nar kabuğu rendeden geçirilerek çay şeklinde hazırlanır. İlk tüketimden sonra boğazda oluşan ağrının hafiflediği hissedilecektir.
  • Bademciklerde yaşanan şişme nedeni ile yemek yemek oldukça güçleşebilir. Bu nedenle sıvı gıdalar ile beslenmek daha doğru olur. Özellikle bol limonlu tavuk çorbası gebelik döneminde yaşanan bademcik sorunu için tüketildiğinde rahatsızlığın hafiflemesine yardımcı olur.
  • Hardal tohumu ile hazırlanan gargara yine bademcik sorunu yaşayan gebeler için oldukça faydalıdır. Hardal tohumu iyice ezildikten sonra 1 yemek kaşığı limon suyu, yarım yemek kaşığı bal, yarım tatlı kaşığı tuz ve su ile karıştırılarak kaynatılır. Elde edilen karışım ılıdıktan sonra gargara suyu olarak kullanılır.
  ]]>
  Bebeklerde Bademcik https://www.bademcik.gen.tr/bebeklerde-bademcik.html Thu, 29 Nov 2018 00:51:11 +0000 Bebeklerde bademcik, bademcik iltihabı bebeklerde çok nadir olarak görülür, bebekler genellikle ''rinofaranjit'' olurlar. 3 yaşından sonra ise bademcik iltihapları başlar. Halk arasında bademcik olarak bilinir ama, tonsil, tonsilla, Bebeklerde bademcik, bademcik iltihabı bebeklerde çok nadir olarak görülür, bebekler genellikle ''rinofaranjit'' olurlar. 3 yaşından sonra ise bademcik iltihapları başlar. Halk arasında bademcik olarak bilinir ama, tonsil, tonsilla, palatina, olarak da adlandırılır. Bademciğin insan vücudundaki işlevi mikroplara karşı korumaktır.
  Bebeklikten başlayarak hemen her insan bademcik iltihabı olabilir. Bu bademcik iltihabi iki türde kendisini gösterir. 
  • Atonsilin: Sadece bademciklerin iltihaplanmasına denir ve kısa sürede geçer.
  • Anjin: Bademciklerle birlikte bütün boğaza iltihabın yayılması ile oluşur. Çok ateşli ve ağır geçirilebilir.
  Akut bademcik iltihabı nasıl olur

  Çoğunlukla akut faranjit ile birlikte 2 yaşındaki ve daha büyük yaşlardaki çocuklarda görülür. Hastalık kendisini yüksek ateş, mide bulantısı, baş ağrısı, halsizlik iştahsızlık, boğazda kuruluk gibi belirtilerle gösterir. Boğaza bakıldığı zaman bademciklerde şişkinlik ile birlikte mora bakan kızarıklık, ve hastalığın ikinci gününde ise boğaz içinde iltihaplanma gözlemlenir. Hastalığın en şiddetli olduğu dönem, ilk iki gündür. Boğazda iltihaplanmalar oluşmaya başlayınca, biraz daha hafif seyreder.

  Bebeklerde Bademcik

  Kronik bademcik iltihabı nedir

  Boğaz ağrısı, yüksek ateş, konuşma güçlüğü, halsizlik gibi belirtileri vardır. Geniz eti ile büyümesi ile beraber  görülüyorsa, üst solunum yolunda daralmaya bağlı olarak solunum güçlüğü ve uyku apnesi gibi diğer sağlık sorunlarına yol açabilmektedir.

  Bebeklerde bademcik iltihabı tedavisi nasıl yapılır

  Bebeklerde bademcik iltihabı, eğer çok yüksek ateşe sebep olmuyorsa ilk etapta sürekli emzirerek, bir kaç gün geçmesini bekleyin. Eğer bebeğinizin hastalık sebebi ile burnu tıkalı ise, serum fizyolojik ile açarak bebeğinizi sıklıkla emzirmek için uğraşın. Küçük yaştaki bir bebeğe hemen antibiyotik vermek doğru olmaz. Eğer bebeğinizin bünyesinin atlatamayacak kadar zayıf olduğunu düşünüyorsanız, doktorunuzun tavsiyesi ile antibiyotik verebilirsiniz. Sağlıklı bir bebekte bir kaç günde geçecektir. Eğer sıklıkla tekrar ediyorsa 4.5 yaşlarına geldiğinde cerrahi yöntem ile bademcikler alınmalıdır.

  Bebekleri bademcik iltihabından korumanın yolu nedir

  Bebekleri bademcik iltihabından korumanın en etkili ve kolay yolu, bebeğinizi düzenli ve yeterli bir şekilde anne sütü ile beslemektir. Yüce Allah C.C bebeğiniz için gerekli olan her türlü gereksinimi, kendi annesinin bünyesinde sadece onun ihtiyacına göre yaratmıştır. Anne sütünün yoğunluğu ve besleyiciliği bebeğin ayına ve yaşına göre, farklılıklar gösterir. Hiç bir ilaç da ve hiç bir besinde bulunmayan gıda takviyesi sadece kendi annesindeki, Onu yaradan Allah'ın  kendisi için var ettiği sütte bulunur.
  Bebeğinizi hastalıktan korumanın diğer bir yolu ise kirli ve kuru havaya maruz bırakmamaktır. Ani hava değişiklikleri bebeğin boğaz enfeksiyonu geçirmesine neden olabilir. Örnek vermek gerekirse, yumuşak ılık bir iklimden, Karadeniz bölgesi gibi sert havanın hakim olduğu bir bölgeye gitmek, değil bebeğin yetişkin insanların bile rahatsızlanmasına neden olabilir.

  Hatırlatma: Günümüzde yaşayan 80 doğumlu ve öncesinde ki kuşağın büyük bir kısmı, ne çocukluğunda nede bebekliğinde antibiyotik almadan büyümüştür. Eski kuşak boğaz enfeksiyonları gibi ufak tefek sebeplerden ölmedi ise, yeni kuşak da ölmez. Her anne kendi bebeğinin hekimi olsun ve bebeği hastalanmadan tedbirini alsın. Gereksiz yere kullanılan antibiyotikler, gerektiğinde vücut bağışıklık kazandığı için işe yaramıyor. Çocukların bünyelerinin hastalıklarla kendi başına mücadele ederek hastalığa karşı direnç kazanmasını sağlayın. İlaçlara karşı değil.
  Allah C.C]]> Bademcik Ağız Kokusu Yaparmı https://www.bademcik.gen.tr/bademcik-agiz-kokusu-yaparmi.html Thu, 29 Nov 2018 13:26:59 +0000 Bademcik ağız kokusu yapar mı Ağız kokusunun sebebi olarak herkes dişlerin olduğunu düşünür. Bilinenin aksine ağız kokusunun birçok üst ve alt solunum yolu hastalığından kaynaklanmaktadır. Başlıca ağız kokusu sebeplerini say Bademcik ağız kokusu yapar mı Ağız kokusunun sebebi olarak herkes dişlerin olduğunu düşünür. Bilinenin aksine ağız kokusunun birçok üst ve alt solunum yolu hastalığından kaynaklanmaktadır. Başlıca ağız kokusu sebeplerini sayacak olursak, diş ve diş eti rahatsızlıkları, ağız burun akciğer, sinüsler ve sindirim sistemi hastalıkları neden olabilir. Yakınlarımızdan birinin dayanılmaz ağız kokusu sorunu varsa onu uyarmak gerekir. Çünkü ağzı kokan kişiler çoğu zaman bu durumun farkında olmazlar. Ağız kokusu bir çok hastalığın habercisi olabilir, bu yüzden yakınlarımızı uyararak tedbir almalarını sağlamamız gerekir. Kimsenin aklına bile getirmediği en yaygın ağız kokusu sebebi ise, bademciklerde oluşan, Tıp dilinde (tonsilloliths) denilen bademcik taşları olarak bilinen durum neden olmaktadır.

  Bademcik taşları nedir ve nasıl oluşmaktadır

  Bademcik taşları, bademcik üzerinde oluşan iltihapların bir süre sonra sertleşerek yerinde kalıcılaşması durumudur. Bademcik taşları ağız içindeki bakterileri bünyesinde toplayarak, olabilecek en kötü ağız kokusuna sebep olmaktadır. Bu ağız kokusu diş fırçalamak ile asla geçmez.

  Bademcik Ağız Kokusu YaparmıBademcik taşlarının oluşmasını önlemenin bir yolu var mıdır 

  Bademcik taşlarını önlemenin en iyi yolu, mükemmel bir ağız ve diş bakımı ile olur. Ağzınızın içinde bakterilerin üremesini engelleyebildiğimiz sürece böyle bir sorunla karşılaşma olasılığınız çok düşüktür. Özellikle boğazımız iltihaplandığında çok daha dikkatli davranmalıyız.

  Günde en az bir kere gargara yapmak daha iyi bir ağız hijyeni sağlamanızda yardımcı olacaktır.

  Bademcik taşlarını nasıl tedavi edilir

  Bademcik taşlarının ilaç ile bilinen bir tedavisi yoktur. Bazı kişiler kulak kürdanı veya parmakları ile çıkarmaya çalışırlar. Bu işlem hem sağlıklı olmaz hem de insana kusma hissi verir. Bademcik taşlarından böyle yöntemlerle kurtulsanız bile, çukurlarına kısa bir süre sonra yine dolmaya başlayacaktır. Eğer sorun bu şekilde çözümlenemeyecek gibi ise, en iyi yöntem bademciklerinizi aldırmaktır.

  ]]>
  Bademcik Kanseri https://www.bademcik.gen.tr/bademcik-kanseri.html Thu, 29 Nov 2018 22:11:11 +0000 Bademcik kanseri,  meydana gelen tüm kanser vakalarının % 0.03'ünü oluşturmaktadır. Bademcikler yutak girişinde sağlı ve sollu olmak üzere iki adet oval şekilde yapılardır. Bademcik kanseri genellikle ağız sağ
  Bademcik kanseri,  meydana gelen tüm kanser vakalarının % 0.03'ünü oluşturmaktadır. Bademcikler yutak girişinde sağlı ve sollu olmak üzere iki adet oval şekilde yapılardır. Bademcik kanseri genellikle ağız sağlığına dikkat etmeyen kişilerde ve sık alkol kullanan kişilerde görülür. Bademcik kanseri her yaş gurubunda görülebilmekle beraber genellikle orta yaşın üzerinde ve yaşlılarda daha sık görülmektedir.


  Bademcik kanserleri erken bulgu vermez. Genellikle kanser başlangıcında kanser olan kişi bunu pek anlayamaz ve kanserin ilerlediği evrelerde hissetmeye başlar. Bu yüzden bademcik kanseri geç bulgu veren kanser çeşitlerindendir. Genellikle kanser olan bademcikler boyun lenf bezlerine yayılır ve bu lenf bezlerinin büyümesiyle yapılan tetkiklerde kanser olduğu anlaşılır. Boğazda yutma güçlüğü, takılma hissi, boğaz ağrısı gibi şikayetlerle ve hangi taraftaki bademcik kanser olduysa o taraftaki kulak ağrısına sebebiyet verir. Yüksek ateş, kilo kaybı ve gece terlemeleri gibi belirtileri de olabilir. Muayene esnasında iki bademcik arasındaki boyut farklılığı görüldüğü taktirde yapılan tetkiklerde bademcik kanseri olduğu anlaşılabilir.

  Bademcik Kanseri
  Bademcik kanserinde erken teşhis her zaman tedaviyi kolaylaştırır ve hastayı tedaviden olumlu sonuç almasını sağlar. Hasta muayene edilirken bademcik kanseri olabileceği şüphesi olursa bademcikten doku alınır ve patolojik olarak incelenir. Kanser sonucu çıkarsa direk bademciklerin ikisi de alınır. Kanser nedeniyle bademcikleri alınan hastaların boyundaki lenf bezleri de her ihtimale karşı çıkarılır. Şua tedavisi gibi yöntemler de uygulanabileceği gibi cerrahi girişim sonrası şua tedavisi de tamamlayıcı olabilir. Biyopsi sonucu lenf bezi kanseri çıkarsa cerrahi müdahale yapılamaz bu durumda kemoterapi uygulanır.

  Hastalığın seyrine göre verilecek tedavi yöntemlerine karar verilir. Sadece bademcik kanseri olan kişi erken teşhisle lenf bezlerine sıçramadan cerrahi operasyonla kurtulurken tedavide geciken hastanın kanseri lenf bezlerine indiği taktirde kemoterapi alması gerekir.
  ]]>
  Bademcik Aldırma https://www.bademcik.gen.tr/bademcik-aldirma.html Fri, 30 Nov 2018 20:58:32 +0000 Bademcik aldırma, bademcikler oluşan, virüs ve bakterilere bağlı olarak gelişme gösteren ve enfeksiyon riski taşıyan bademcikleri aldırmak ameliyat ile gerçekleşmektedir. Bademciklerde sürekli oluşan bir enfeksiyon söz konusu de Bademcik aldırma
  , bademcikler oluşan, virüs ve bakterilere bağlı olarak gelişme gösteren ve enfeksiyon riski taşıyan bademcikleri aldırmak ameliyat ile gerçekleşmektedir. Bademciklerde sürekli oluşan bir enfeksiyon söz konusu değilse bademciklerin alınması çok da gerekli değildir. Ancak enfeksiyon kronik bir hale gelmiş ve kişinin sürekli hastalanmasına yol açıyorsa bademcik aldırma işlemi gerçekleşmelidir. Yutkunmada güçlük çekme, boğaz bölgesinde ağrı, baş ağrısı ve zaman, zaman görülen ateşlenme bademcik sorunun göstergesi olabilir. Bu tür sorunlar kişi de ara, ara görülebileceği gibi dayanılmaz bir sıkıntıya da itebilir. Böyle durumlarda bademciklerin alınması sağlık açısından daha faydalı olacaktır.


  Bademcik Aldırma İşlemi Hangi Durumlarda Yapılmalıdır
  • Kişinin bir yıl kadar geçen süre zarfında en az 5 defa bademcik sorunu geçirmiş olması,
  • Bademcikler görülen enfeksiyon sorununun kulak enfeksiyonuna yol açması,
  • Bademciklerin solum almayı güçlendirecek derecede büyümüş olması,
  • Kişinin gün içerisinde yapması gereken bir takım aktivitelere mani olması ve yutkunmada zorluk çekme gibi durumların belirmesi halinde en doğru karar bademcikleri aldırma işlemi olacaktır.
  Bademcik Aldırma Öncesinde Yapılması gerekenler

  Bademcik Aldırma
  Öncelikle kişinin bademciklerinin alınması için gerekli görülen en önemli durum bademciklerde iltihaplanma olmamasıdır. Enfeksiyonun gerçekleştiği süreç de kişinin göğüs enfeksiyonunun belireceğinden dolayı ameliyat riskli olur ve çoğunlukla da böyle durumlarda ameliyat yapılmamalıdır. Kişinin ameliyat için durumu müsait görülürse ameliyat öncesi yetkiyi verdi adına bir belge imzalaması gerekir. Bu durum imza yetkisi olmayan çocuklar için geçerli değildir. Çocuğun velisi imza yetkisine sahiptir ve belge ile veli ilgilenir. Ameliyata karar verdikten sonra kişinin ameliyat günü belirlenir ve hastaneye gelmeden en az 6 saat yemek yememesi önerilir. 

  Bademcik Aldırma İşlemi Nasıl Olmaktadır

  Öncelikle bademcikler ameliyat ile alındığı için genel anestezi altında yapılmaktadır. Bu durum ham hasta hem de doktor için oldukça uygundur ve kişi ameliyat süresi boyunca her hangi bir şey hissetmez. Bademcik aldırma işlemi kişinin bünyesine ve bademciklerin durumuna göre değişkenlik gösterebilir. Lakin genelde 1-2 saat kadar sürebilen bir işlemdir. Ameliyat yapılırken hasta kişinin ağzında, ağzının sürekli açık kalabilmesi adına bir alet yerleştirilir. Bu alet doktorun bademcikleri rahat görüp kolaylıkla alabilmesi adına gereklidir. Ameliyatın ardından doktorlar kişinin durumuna bakar ve uygun görürlerse aynı gün taburcu edebilir. Eğer kişinin durumu hastaneden çıkmaya uygun değil ise bir gece hastane de misafir olarak kişiyi gözaltına alırlar.
  ]]> Bademcik Aldırmanın Zararları https://www.bademcik.gen.tr/bademcik-aldirmanin-zararlari.html Fri, 30 Nov 2018 22:19:31 +0000 Bademcik aldırmanın zararları arasında en önemli olanı bağışıklık sistemini zayıflatıyor olmasıdır. Bademcikler lenf bezlerinden oluşmaktadır ve dışarıdan gelen virüslere karşı savunma göstermektedir. Alınması h Bademcik aldırmanın zararları arasında en önemli olanı bağışıklık sistemini zayıflatıyor olmasıdır. Bademcikler lenf bezlerinden oluşmaktadır ve dışarıdan gelen virüslere karşı savunma göstermektedir. Alınması halinde bakteri ve virüsler vücuda kolaylıkla yerleşip tahribata uğratabilir. Önemli antikorlar üreten bademcikler dışarıdan vücuda girmekte olan bakterileri hemen kapar ve bölgede tutar. Bu durumda da kişilerde bademcik şişmesi sorunu görülür. Ancak bademciklerin alınması halinde virüslerin her hangi bir antikorla mücadele etmesine gerek kalmaz ve direk vücuda yerleşebilirler. Lakin sürekli iltihaplanan ve bölge de enfeksiyon oluşumuna neden olan bademcik sorununuz varsa alınması sizin için daha uygun olacaktır.

   

  Bademcik Aldırma da Kullanılan Yöntemler Nelerdir
  İlk olarak şunu belirtmek gerekirse eğer bademcik aldırma işlemi bir ameliyattan ibarettir ve ameliyatta tercih edilen yöntemler şu şekilde olmaktadır.
  • Bademcikler bulunduğu yerden özel bir bistüri yardımıyla ya da makas ile alınır. Olası kanama durumunu önlemek için bademcikleri aldıktan hemen sonra bölge kendiliğinden eriyebilen dikişler yapılıp bölge kapatılır.
  • Ultrasın, lazer veya dondurma yöntemi tercih edilebilir.
  • 100 dereceye kadar ısınabilen bir alet ile bademcikler alınabilir. Bu yöntem özellikle kanaması durmayan kişiler için oldukça uygundur.
  • Bölgeye 60 derecelik ısı verilerek bademcikler bu şekilde alınabilir.
  Bademcik Aldırmanın Zararları
  Bademcik Aldırma Sonrası 
  • Aldırma işleminin ardından özellikle çok sıcak ve soğuk içecek ve gıdalardan kaçınmak gerekir.
  • Çikolata ve çikolata gibi fazla şekerli gıdalardan kaçınılmalıdır.
  • İçecek tüketirken kesinlikle pipet kullanmaktan uzak durulmalıdır.
  • Ameliyatın ardında  çok fazla yüksek ses ile konuşmamak gerekir.
  • Ateş takibi yapılmalıdır ve 38 üzerine çıkan bir ateşiniz varsa en yakın doktora görünmeniz gerekir.
  • Yemek yerken azar, azar yemeğe dikkat edilmelidir.
  • Ameliyatın ardından kişinin evde 3 gün kadar dinlenmesi gerekir.
  • Acılı ve fazla baharatlı besinlerden uzak durmak gerekir.
  • Özellikle yumuşak olan gıdalar tercih edilmelidir.
  Bademcik aldırmanın zararları çok fazla olmamaktadır. Her ne kadar cerrahi bir işlem de olsa risk durumu çok fazla değildir. Bunun için bademcik aldırma işlemi uzman bir doktor ve ekibi tarafından rahatlıkla gerçekleşebilir. Lakin her ameliyatta olduğu gibi bademcik ameliyatında bazı riskler olabilir. Özellikle lenf dokusuna bağlı olan bademciklerin bölgeden alınırken uzmanın daha dikkatli olması gerekir. Aksi halde bölgeye şişme, ağrı, kanama ve buna benzer komplikasyonlar gerçekleşebilir. 
  ]]> Bademcik Taşı https://www.bademcik.gen.tr/bademcik-tasi.html Sat, 01 Dec 2018 19:14:24 +0000 Bademcik taşı, bademcik keselerinde görülen sarı ya da beyaz renkli, kötü kokuya neden olan partiküllere denir. Oluşma nedenleri farklıdır, bu nedenle de iltihapla karıştırılmaması gerekir. Bademciklerde Crypts adında çu Bademcik taşı, bademcik keselerinde görülen sarı ya da beyaz renkli, kötü kokuya neden olan partiküllere denir. Oluşma nedenleri farklıdır, bu nedenle de iltihapla karıştırılmaması gerekir. Bademciklerde Crypts adında çukurlar bulunur. Burundan akan mukus bu çukurlarda birikir. Biriken mukus yemek artıklarıyla beraber yutulur. Fakat Crypts çukurlarında ayrıca ölü mukoza hücreleri de birikir. Ağız mukozası tıpkı cilt gibi yenilenir. Dökülen mukoza hücreleri tükürükle yutulurken bazı kişilerde bademciklerde ki çukurlarda birikir ve sertleşerek bir kitle oluşturur. Bu oluşuma da Bademcik Taşı denir. 
  Ölü mukoza hücrelerinden oluşan bademcik taşı bakteriler için besin kaynağıdır. Ağızda koloniler şeklinde yaşayan farklı türdeki bakteriler bu kitlelerde kümelenir bu da Tonsillolith denilen oluşuma neden olur. Tüm bunlar kişide kötü bir ağız kokusuna neden olur.

   

  Bademcik Taşı Neden Oluşur
  • Bademcik çukurcuklarına yerleşen bakterilerin yerleşmesiyle metabolizma artıklarının birikmesi,
  • Bademcik iltihabını hastalığı,
  • Diş çürüklerinin bakteri oluşumunu tetiklemesi,
  • Magnezyum ile kalsiyum tuzlarının birikmesi.
  Bademcik Taşı Belirtileri Nelerdir
  • Aşırı ağız kokusu,
  • Nadirde olsa yutkunmada ağrı yaşanması,
  • Çok büyük bademcik taşları bademcik apsesi ile aynı belirtileri gösterir. 
  Bademcik Taşı Tedavisi Nasıl Yapılır

  Bademcik taşı olan hastalarda herhangi bir şikayet yoksa tedavi gerekmeyebilir. Sık sık bademcik taşı şikayeti yaşayan kişiler ılık su ve tuz karışımıyla gargara yaparak keseciklerde bulunan birikintileri temizleyebilirler. Bademcik taşı hastaya rahatsızlık verecek boyutta büyümüş ise üç farklı yöntemle tedavi edilmektedir.

  Bademcik Taşı
  Küretaj Yöntemi ile Tedavi: Bademcik çukurunda oluşmuş taş kürete edilerek çıkarılır.

  Lazer Tedavi Yöntemi: Yöntem lokal anestezi altında gerçekleşir. Karbondikoksit lazer kullanılarak çukurların keskin kenarları eritilerek düzleşmesi sağlanır. Bu şekilde bademcik yüzeyindeki çukurlarda mukoza, yemek artığı ve ölü hücrelerin birikmesi engellenir. 

  Bademcik Ameliyatı (Tonsillektomi): Küretaj ve Lazer Tedavi Yöntemleri uygulanmış fakat başarı elde edilememiş ise bademcik ameliyatı gereklidir. Bademciklerin lokal anestezi altında çıkarılmasıyla gerçekleşen bu tedavi yöntemi kesin sonuç vermektedir. 

  Biyolojik parçalar olan bademcik taşları 300 mg'dan 42 grama kadar büyüyebilir. Yapı taşı kalsiyum olan bu taşların içeriği amonyak, magnezyum ve karbonat gibi mineraller içerir. Rahatsız edici ağız kokusu yaratan bu oluşumlar bademcik etrafında beyaz taneler halinde görülür. Koku haricine herhangi bir şikayet yaratmazlar. Fakat nadirde olsa boğaz, kulak arkası ve boyunda hafif ağrıya eşlik eden şişliklere neden olabilirler. Yetişkinlerde daha sık görülen bu rahatsızlık, küçük boyutlarda iken fark edilemeyebilir. Fakat boyutları büyüdükçe giderek artan kokuyla baş gösterirler. Bademciklerin arkasına yuvalanmış taşlar röntgen ile tespit edilir. 

  Kişilerin günlük hayatını etkileyecek derecede ağız kokusu ve ağızda kötü bir tada neden olan bademcik taşlarının engellemesinin en önemli yolu iyi bir ağız hijyeni sağlanmasıdır. Diş temizliğine dikkat edilmeli, çürük dişlerin uygun biçimde tedavisinin yapılması ve düzenli olarak ağız gargarası kullanmak bademcik taşı oluşumunu engellemeye yardımcı olur. Bademcik taşındaki bakterilerin oluşturduğu ağız kokusunu bastırmak için ağız içi koku gidericiler geçici çözüm sunar. 
  ]]>
  Bademcik Enfeksiyonu https://www.bademcik.gen.tr/bademcik-enfeksiyonu.html Sun, 02 Dec 2018 18:19:37 +0000 Bademcik enfeksiyonu, genelde çocukluk döneminde sık görülen bir sorundur. Boğazda bulunan ve tıp içerisinde tonsil adı verilen lenfoid dokusunun iltihaplanması ile boğaz enfeksiyonu gerçekleşir. Çocuklarda da bademcik enfeksiyon Bademcik enfeksiyonu, genelde çocukluk döneminde sık görülen bir sorundur. Boğazda bulunan ve tıp içerisinde tonsil adı verilen lenfoid dokusunun iltihaplanması ile boğaz enfeksiyonu gerçekleşir. Çocuklarda da bademcik enfeksiyonun sık görülmesinin en büyük nedeni de Beta grubu virüslerdir. Savunmasız olan çocuklar bu virüse karşı dayanamayabiliyor ve bademcik sorunları ile karşı karşıya gelebiliyorlar. Bademcik enfeksiyonları açık veya kapalı havadan solunum sekresyonlarının zerrecik yoluyla dağılması, Enfeksiyonu olan kişinin boğaz ve ağız kısmına temas etmek ve çok nadiren de olsa gıda yollarıyla bulaşabilmektedir. 2 yaş altı ve üzeri çocuklarda bu enfeksiyon türü daha fazla görülür. Nadiren de olsa yetişkinlerde de görülebilir. Yetişkinlerde daha az oluşmasının nedeni ise gelişen immün sisteminden dolayı bünyenin kuvvetli olmasıdır. Hastalık çoğunlukla hızlı bir şekilde başlar ve devamında kişilerde ağrı, titreme, terleme, yutkunmada güçlük çekme, kuvvet kaybı ve eklem ağrıları görülmektedir.

  Bademcik enfeksiyonun da enfeksiyon oluşumuna neden olan etkenin bulunması gerekir. Bunun içinde kişiye ilk olarak boğaz kültürü ve hızlı antijen tarama testini yaptırması önerilir. Bademcik enfeksiyonu her ne kadar kendini ilgilendiren bir hastalık olsa da çevre dokulara da zamanla zarar verebilir ve tahribata uğratabilir. Özellikle erken teşhis edilmeyen hastalar da veya tedavi için geç kalınan durumlarda hastalık diğer organların zarar görmesine yol açabilir. Eğer tedavi için hastaya antibiyotik kullanması önerilir ise kişinin hiç zaman kaybetmeden ilacı düzenli bir şekilde tüketmesi önerilir. Çünkü Boğaz enfeksiyonunun oluşmasına neden olan bakteriler antibiyotiğe karşı savunmasızdır ve ilacın kullanılmaya başlandığı ilk dakika da bakteriler yavaş, yavaş yok olup üretimi durdurulur. 

  Bademcik Enfeksiyonu
  Hastalığın Tedavisi

  Bademcik enfeksiyonu tedavisinde amaç, enfeksiyona yol açan sorunun ortadan kaldırılması ve devamında kişiye destek tedavi uygulayıp sağlığına kısa sürede kavuşmasıdır. Beta virüsünün yol açtığı bademcik enfeksiyonun da kişilere 10 gün kullanmaları için uygun dozlarda aminopesilin (antibiyotik) verilir. Hastanın tedavi süreci boyunca çok, çok su içmesi önerilir ve ağrısı olduğu zamanlar da düşük mg ağrı kesiciler kullanmasında hiç bir sakınca yoktur. Ayrıca gün içerisinde beslenirken boğazı tahriş etmeyecek gıdalar tercih edilmelidir. Sulu besinler ve yumuşak dokulu gıdalar ile beslenilmesi en güzeli olacaktır.

  Bademcik enfeksiyonu olan kişiler de genellikle tedavi ayakta yapılır ve kişinin hastaneye yatmasına gerek görülmez. Hastalık oluşmaya başladığı ilk zamanlar da bulaşıcıdır ve aradan bir gün geçtikten sonra bulaşıcı özelliğini yitirir. Eğer ki bademcik enfeksiyonu sorununuz kullandığınız ilaçlar ile düzelmiyor ve 6 ayda bir tekrar ortaya çıkıyorsa kronikleşmiş anlamına gelir. Kronikleşen bademcik enfeksiyonu da kişiler de ağız kokusu, uykudayken nefesin aniden durması veya nefes alırken zorlanma ya da bademcik büyümesine neden olabilir. 
  ]]>
  Bademcik Ameliyatı Sonrası Beslenme https://www.bademcik.gen.tr/bademcik-ameliyati-sonrasi-beslenme.html Mon, 03 Dec 2018 03:17:30 +0000 Bademcik ameliyatı sonrasında hastalar genelde aynı gün taburcu edilmektedir. Ameliyat sonrasında bakım ve beslenme iyileşme sürecini yakından ilgilendirir. Bazen ameliyat sonrasına kanama, ağrı, nefes kokusu ve ateş nadir de olsa Bademcik ameliyatı sonrasında hastalar genelde aynı gün taburcu edilmektedir. Ameliyat sonrasında bakım ve beslenme iyileşme sürecini yakından ilgilendirir. Bazen ameliyat sonrasına kanama, ağrı, nefes kokusu ve ateş nadir de olsa görülen şikayetler arasında yer alır. Hasta konforlu bir iyileşme süreci geçirmek istiyorsa beslenmesine dikkat etmelidir. 
  Bademcik ameliyatı yapıldıktan sonra 4 saat boyunca hastanın herhangi bir gıda tüketmesi önerilmez. Bu süre içinde anestezinin etkisinin geçmesi beklenir. Bekleme süresi geçtikten sonra ise hastaya soğuk su içirilir ve boğazın tahriş olmasını engelleyecek düzeyde yumuşak gıdalar verilir. 


  Ameliyat Sonrasındaki İlk Hafta Beslenme Önerileri:
  • İlk gün küçük yudumlarla ve sık sık fakat azar azar soğuk çay, şerbet, komposto, soğuk süt ve dondurma tüketilmelidir. 
  • İkinci gün hasta soğuk içeceklerle birlikte oda sıcaklığında muhallebi, yoğurt ve puding tüketebilir.
  • Üçüncü gün sebze püreleri, rafadan yumurta ve yumuşak olacak şekilde pişmiş makarna yenilmelidir.
  • Dördüncü gün çok sıcak ya da çok soğuk olmayan çorbalar, yoğurt, meyve püreleri, çatalla ezilmiş yemekleri hasta tüketebilir.
  • Beşinci gün ise boğazı tahriş etmeyecek besinler, aşırı sıcak olmayacak şekilde doktorun önerdiği gıdalarla hasta beslenmeye devam etmelidir. 

  Bademcik ameliyatı sonrasında hastanın on gün kadar ağrı kesici kullanması, gıda tüketirken yutkunmayı rahatlatır. 

  Bademcik Ameliyatı Sonrası Beslenme

  Bademcik Ameliyatı Sonrası Tüketilmemesi Gereken Besinler:

  • Portakal suyu, limonata ve asitli içeceklerden uzak durulmalı
  • Çikolata ve kakaolu gıdalar tüketilmemeli,
  • İçeceklerde pipet kullanılmamalı,
  • Acılı ve baharatlı gıdalar tüketilmemeli,
  • Gıdalar yutulurken ameliyatlı bölgeyi çizecek ekmek gibi sert gıdalar tüketilmemeli veya bu gıdalar iyi çiğnenmelidir. 

  Ameliyat sonrasındaki ağrıların şiddetlenmesini engellemek ve kanamaların önüne geçmek için uygun şekilde beslenilmelidir. Genelde öncelikle soğuk ve sıvı gıdaların tüketilmesi önerilmektedir. Kesinlikle katı gıdalar iyileşme sürecinde önerilmez. Katı gıdalara geçme zamanını uzmanlar ameliyat sonrası kontrollerde belirtmektedir. 

  ]]>
  Çocuklarda Bademcik https://www.bademcik.gen.tr/cocuklarda-bademcik.html Mon, 03 Dec 2018 22:15:48 +0000 Çocuklarda bademcik, vücudun bağışıklık sisteminde aktif rol oynayan lenf sisteminin boğaza yerleşmiş mekanizmasıdır. Özellikle üst solunum yolundan giren mikroplara karşı vücudu savunmaya geçer. Halk arasında geniz eti Çocuklarda bademcik, vücudun bağışıklık sisteminde aktif rol oynayan lenf sisteminin boğaza yerleşmiş mekanizmasıdır. Özellikle üst solunum yolundan giren mikroplara karşı vücudu savunmaya geçer. Halk arasında geniz eti diye bilinen " adenoid " dokusu da aynı bademciklerin özelliğindedir. Bademcikler ve geniz etleri çok nadiren yüksek ateşle seyreden sık iltihaplanmalarda çocukları kalp ve eklem romatizmaları riski altında bırakabilmektedir. Bu durumda çocuklara bademcik ve geniz eti ameliyatı uygulanır.


Bademcik ve geniz eti gerektiğinde alınabilen bir organdır. Ergenlik yaşından sonra da hiç bir etkisi kalmaz. Bademcik ve geniz eti hastalıkları daha çok çocuklarda görülen bir hastalıktır. Bu hastalığın görülme sıklığı kreş, ana okul ve ilkokul gibi toplu yaşam yerlerinde zirve yapar. Bademcik dokusu gittikçe küçülen bir doku olduğu için özellikle ergenlik yaşından sonra iltihaplanma olasılığı düşmektedir.

Çocuklarda Bademcik
Bademcikler Ne Zaman Alınır

İltihaplanan bademcikler ilaç tedavisine cevap vermedikleri takdirde cerrahi operasyonla çıkarılabilir. Buna karar vermek için de belirli kriterleri vardır.
 • Üst solunum yolu bademcik ve geniz eti yüzünden sık sık tıkanıyorsa.
 • Bademcik etrafında sık sık apse oluşuyorsa bu ameliyat için önemli bir sebeptir.
 • Bademcik etrafında kötü huylu tümör teşhis edildiyse bademciğin çıkarılması gerekir.
 • Çene yapısını bozacak kadar bademcik veya geniz eti büyümesi oluyorsa alınması uygundur.
 • Bademcik veya geniz eti büyümesi konuşma bozukluğuna neden oluyorsa bademcik ve geniz eti alınır.
 • Bademcik ve geniz eti büyümesi sayesinde uyku apnesi yaşanıyorsa cerrahi olarak ameliyata karar verilir.
Bademcik ameliyatı büyük çoğunlukla iltihaplanma sonucu yapılır. Türkiye'deki bademcik ve geniz eti ameliyatlarının %40'ı iltihaplanma sonucu yapılmaktadır. Hastanın kuşpalazı mikrobu taşıyıcısı olması, kalp kapak bozukluğu olması ve bademcik veya geniz etine bağlı sık orta kulak iltihabı yaşanması durumunda zaman kaybetmeden hekime başvurmak gerekmektedir. Çocuğunuzda bu tür belirtiler varsa ve doktora başvurmada gecikirseniz horlama, saldırganlık, huzursuzluk ve öğrenmede algılama zorluğu gibi durumlarla karşılaşabilirsiniz. Genellikle 6 aydan itibaren bademcik ve geniz eti ameliyatı cerrahisi uygulanabilir.
]]> Bademciğe Ne İyi Gelir https://www.bademcik.gen.tr/bademcige-ne-iyi-gelir.html Tue, 04 Dec 2018 18:57:58 +0000 Bademciğe Ne İyi Gelir, Özellikle mevsimsel değişikliklerin olduğu dönemler ve kış aylarında gerçekleşen bademcik iltihaplanması ve boğaz ağrısı soğuk havalarda bakterilerin zayıf düşen vücutta kolayca hareke Bademciğe Ne İyi Gelir, Özellikle mevsimsel değişikliklerin olduğu dönemler ve kış aylarında gerçekleşen bademcik iltihaplanması ve boğaz ağrısı soğuk havalarda bakterilerin zayıf düşen vücutta kolayca hareket edebilmesi sonucu oluşur. Vücudun savunma sisteminde önemli bir parçası olan bademcikler mikropların boğazda birikmesi durumunda bademcik iltihaplanması yada şişmesi insanı mahveder, kişiyi yaşamdan bezdirir. Bademcik iltihabının, boğazda ağrı, yutkunmada zorluk, halsizlik, yüksek ateş gibi belirtileri olup, önemli bir rahatsızlık haline gelir. Havaların soğumasıyla beraber bu tür rahatsızlıkların görülme sıklığı artar. Bu rahatsızlıktan antibiyotik almadan, doğal tedavi yöntemleri ile kurtulabilirsiniz. Ancak bu tedaviyi, bademcikler şiştiği zaman uygulanır, şiş olmadığından asla uygulanmaz.

Yapılacak tedavi; Beyaz veya kara turp rendelenir. Bir tülbentin üzerine konur ve karabiber dökülür. Tülbenti dıştan bademciklerin üzerine sarılır. Üç dakika sonra yakmaya başlayacaktır. Boğaz yanmaya başladığında 10-15 saniye daha bekletip, sarılan turp geri alınır. Bademcikler kısa sürede iyileşecek, bir daha bu sorun yaşanmayacaktır. Çünkü bademcik, boğazın içinde her iki yanda birer tane bulunan ve vücuda mikropların girmesini engelleyen, badem biçimde küçük organdır. Bu uygulama ile vücudun enfeksiyonlarla savaşta yardımcı olurlar. Bademciğe ne iyi gelir ve bademcik iltihabına ne iyi gelir hakkında tedavi yöntemleri şunlardır;

Bademciğe Ne İyi Gelir

Bademciğe Ne İyi Gelir;

Tentürdiyot ve su; 1 bardak suya, 5 damla tentürdiyot katılıp, karıştırılır. Gargara yapılır.

Tuz ve su; 1 bardak ılık suya, 1 Kahve kaşığı sofra tuzu konur. Eriyinceye kadar karıştırılır. Gargara yapılır.

Limonsuyu ve bal; 1 bardak suya, 1 Tatlı kaşığı bal konur, eritilir. Gargara yapılır. Aynısı, 1 su bardağı ılık suya 1 kahve fincanı limon da katılıp, yapılır.

Papatya, adaçayı ve su; 4 bardak suya, 2 çorba kaşığı Papatya çiçeği konur. Kaynatılıp, süzülür. Gargara yapılır.

Meşe kabuğu ve su; 4 bardak suya, 100 gram meşe kabuğu konur. Kaynatıldıktan sonra süzülür. Gargara yapılır.

Turp, bal ve su; Yarım kilogram turp, soğuk su ile yıkandıktan sonra soyulur. Küçük küçük doğranır. Üzerine, 4 bardak su ilave edilir. Kaynatıldıktan sonra süzülür. Suyuna, 1 çay bardağı süzme bal konur, iyice karıştırıldıktan sonra da gargara yapılır.

Tütün yaprağı ve bal; 3 tane orta boy tütün yaprağına bal sürülür. Boğaza sürülür.

Adaçayı; Uzmanlar, bademcik iltihabının tedavisi için sıcak adaçayıyla gargara tavsiye ediyor. Bademcikleri rahatlatır.

Turunçgiller; Turunçgillerde yüksek oranda bulunan C vitaminleri bağışıklık sistemini uyararak bademcik iltihabına karşı savaşır.

Karahindiba; 30 gram karahindiba 500 ml suyla kaynatarak elde edilen içecek bademciklere iyi geliyor.

Mürver; Virüslerin zararlı belirtilerinin önüne geçen mürver, bademcik iltihabı dışında soğuk algınlığını da önlemeye yardımcı olur.

Kızıl kök; Yüzde 10 oranında "tanen" maddesi içerir. Boğaz ağrısı ve öksürük için de tavsiye ediliyor.

Sarımsak; Sarımsak da bademcik iltihabında oldukça iyi bir kök söktürücüdür.

Diğer bitkiler; Çay üzümü, papaya, kırmızı üzüm, çilek de badem iltihabına karşı etkilidir.

"Allah şifa versin" Amin.

]]>
Bademcik Şişmesine Ne İyi Gelir https://www.bademcik.gen.tr/bademcik-sismesine-ne-iyi-gelir.html Wed, 05 Dec 2018 04:54:10 +0000 Bademcik şişmesi, vücutta hızlı şekilde çoğalan mikropların neden olduğu bir hastalık olup, ilerlemesi halinde vücut direncini düşürmekle beraber beslenme sorunlarında da yol açmaktadır. Vücutta ki yabancı maddelere k Bademcik şişmesi, vücutta hızlı şekilde çoğalan mikropların neden olduğu bir hastalık olup, ilerlemesi halinde vücut direncini düşürmekle beraber beslenme sorunlarında da yol açmaktadır. Vücutta ki yabancı maddelere karşı savunma gösteren maddelerin, vücut direncini yerinde tutabilmesi için bademciğin tam anlamıyla çalışması ve görevini yerine getirmesi gerekir. Bademciğin hastalanması halinde antikorların üretiminde ve fayda sağlamasında azalmalar gözlenecektir. Bademcik şişmesinin meydana getirdiği en büyük olumsuzluk ise kişilerde halsizliğe, yutkunmada güçlük çekmeye ve ateşlenmelere yol açmasıdır. Bu hastalığın tedavi aşamasında genellikle antibiyotik kullanılmaktadır. Ancak hastalığın iyileşme sürecini hızlandırmak ve vücut direncini arttırmak için bitkisel tedavilerden de yararlanmak gerekir.

Bademcik Şişmesine Ne İyi Gelir

Bademcik şişmesine ne iyi gelir

 • Kuru erik yaprakları sıcak suyun içerisinde 10 dakika kadar demlendirip her gün boğaza gargara yapılmalıdır
 • Adaçayı sıcak suyun içerisinde demlendirilmeli ve boğazda gargarı şeklinde kullanılmalıdır. Adaçayının içerisinde bulunan bir madde boğaz iltihabına ve bademcik şişmesine karşı olumlu cevaplar vermektedir
 • 1 yemek kaşık zeytinyağı ile 2 tane rendelenmiş soğanı kavurun ve bir tülbendin üzerine düz sıra halinde yayın. Yayılmış olan soğan lapasını ılık hale gelince boğazınıza sarın ve bekletin.
 • Papatya kurusu ile kırmızı üzüm sirkesini derin bir kabın içerisine alın ve  24 saat boyunca bekletin. Papatya lapa kıvamına gelince sirkeli suyun içerisinden eliniz ile alın ve iyice suyunu sıkın. Elinizde kalan papatya lapasını tülbendin üzerine yayın ve boğazına sarın.
 • Kuru yaban mersinini kaynamış suyun içerisine demlendirin ve suyun içerisine yabanmersinlerini süzerek alın. Geriye kalan sıvı karışımın içerisine 1 yemek kaşığı kadar dut pekmezi ilave edin ve şurup kıvamını alana dek karıştırın. hazır hale gelen doğal şurubu iyileşene dek her gün 3 yemek kaşığı şeklinde tüketin.
 • Kurutulmuş papatya ile birlikte hatmi çiçeğini kaynamış suyun içerisinde demlendirin. Yaklaşık 2 saat kadar demlendikten sonra üzüm suyu ile tatlandırın ve her gün 1 fincan şeklinde tüketin.
 • Her gün bal ile karıştırılmış sıcak su için
 • Hastalık sürecinde kesinlikle sigara tüketmeyin
 • Tuzlu su ile her gün boğazınıza gargara yapın
 • Kuşburnu, nane ve adaçayını sıklıkla tüketin
 • Her gün taze sıkılmış greyfurt ve portakal suyu için
 • Ayvayı kaynatın ve suyundan her gün gargara yapın
 • Kuru inciri süt ile pişirin ve her gün tüketin bademcik şişmesine ve göğüz ağrısına çok iyi gelir
 • Mine suyu ile boğaza gargara yapın
 • 30 gr hindi bağ kökünü bir çaydanlığın içerisine alın ve üzerine su ilavesi yapın. Ocağın üzerinde bu ikiliyi bir taşım kaynatın ve demlenmeye bırakın. 20 dakika kadar demlendikten sonra ılık halde tüketin. Hazırlanılan bu çayı her gün 1 fincan şeklinde tüketebilirsiniz
 • Günde 2 kapsül sarımsak tüketin.
]]>
Bademcik Ameliyatı https://www.bademcik.gen.tr/bademcik-ameliyati.html Wed, 05 Dec 2018 05:59:29 +0000 Bademcik ameliyatı, bademciklerde bakterilere ve virüslere bağlı olarak gelişen enfeksiyon olması durumunda yapılan ameliyattır. Enfeksiyon kendini yutkunma zorluğu, ağrı, boğazda yanma, ateş ve baş ağrısı ile ke Bademcik ameliyatı, bademciklerde bakterilere ve virüslere bağlı olarak gelişen enfeksiyon olması durumunda yapılan ameliyattır. Enfeksiyon kendini yutkunma zorluğu, ağrı, boğazda yanma, ateş ve baş ağrısı ile kendini gösterir. Bademciklerinde enfeksiyon olan herkesin ameliyat olması gerekmemektedir.

Bademcik ameliyatının hangi durumlarda yapılması gerekir

 • Hastanın son bir yıl içinde en az beş kez enfeksiyon geçirmiş olması halinde
 • Bademciklerde olan enfeksiyonun, kulak enfeksiyonuna neden olması halinde
 • Bademciklerin yutkunmayı ve solunumu güçleştirecek kadar büyümüş olması halinde
 • Hastanın günlük aktivitesini engelleyecek şekilde enfeksiyon yaşanması halinde bademcik ameliyatı yapılmasına karar verilir.

Bademcik ameliyatı öncesinde yapılması gerekenler nedir

Hastanın ameliyat edilebilmesi için, enfeksiyon bulunmaması gerekir. Enfeksiyon dönemlerinde, hastada göğüs enfeksiyonu da gelişeceğinden, ameliyat yapılmamalıdır. Hastanın durumu uygunsa, hastaya ya da velisine bu ameliyatın yapılabilmesi için izin belgesi imzalatır. Hasta doktorun belirteceği süre boyunca beslenmesine ara vermelidir. Yemek yenilmeyecek süre genellikle altı saat olarak belirlenir.

Bademcik Ameliyatı

Bademcik ameliyatı nasıl yapılır

Ameliyatta çoğunlukla genel anestezi kullanılmaktadır. Hasta ameliyat boyunca herhangi bir şey hissetmez. Ameliyat süresi 1-1,5 saat kadardır. Ameliyat sonrasında hastanın durumuna göre bir kaç saat sonra taburcu edilebilir. Gerekiyorsa bir gece hastanede kalabilir. Hasta anestezi altındayken ağzının açık kalabilmesi için, ağzına bir alet takılır. Doktor bu şekilde bademcikleri rahatlıkla görebilir. Hastaya kesi uygulanmamaktadır. Bademciklerin alınması farklı yöntemlerle olabilir. Bunlar;

 • Bademcikler makas ve özel bir bistüri yardımıyla alınır. Bölgeye kendi eriyen dikişler uygulanarak kanama kesilir.
 • Ultrasın, lazer ve dondurma yöntemi kullanılabilir.
 • 100 dereceye kadar ısınan Diathermy adlı aletle bademcik dokusu alınır. Bu şekilde kanama da kontrol altına alınır.
 • 60 derecelik ısı kullanılarak bademcik dokusu alınır.

Bademcik ameliyatı sonrası gelişmeler nelerdir

Ameliyattan sonra anestezinin etkisi azaldıkça kulakta ve boğazda ağrı hissedilir. Çenenin hareketleri ağrılı olur. Bu dönemde ağrı kesici kullanılması uygun olacaktır. Yaklaşık olarak on iki saat sonra bölgede sarımsı beyaz renkte bir tabaka oluşur. Bu durum enfeksiyon belirtisi değildir. Aksine iyileşme belirtisidir. Ameliyat sonrasında hastalara sıvı verilmeye başlanır. Bunlar meyve suyu ya da su olabilir. Hastanın sıvı tüketimi normalse hastanede kalmadan eve gönderilir. Anestezi alındığından hastaya refakat edebilecek bir kişinin yanında olması uygun olacaktır. Hastanın yemekten yarım saat önce ağrı kesici alması ağrılarını azaltacaktır. Hasta dişlerini normal olarak fırçalayabilir. Ameliyat sonrası çalışanlar 7-14 gün evde dinlenmelidir. Gribal enfeksiyonu bulunan kişilerle temastan kaçınmalıdır. Ağır egzersizlerden uzak durulmalıdır. Hastalar iki hafta içine tam olarak iyileşmektedir. 

]]>
Bademcik İltihabı Nasıl Geçer https://www.bademcik.gen.tr/bademcik-iltihabi-nasil-gecer.html Wed, 05 Dec 2018 23:00:30 +0000 Bademcik iltihabı nasıl geçer, bademcik iltihabı bağışıklık sistemimizin bir parçası olan bademciklerde, yok edilemeyen bakteri ve virüslerin çoğalarak iltihaplanma meydana getirmesiyle oluşur. Bakteri ve virüsler Bademcik iltihabı nasıl geçer, bademcik iltihabı bağışıklık sistemimizin bir parçası olan bademciklerde, yok edilemeyen bakteri ve virüslerin çoğalarak iltihaplanma meydana getirmesiyle oluşur. Bakteri ve virüsler bademciklerde büyüme, kızarma ve bazı hallerde beyaz sarı iltihap birikimine neden olur. Daha çok çocuklarda rastlanan bir durumdur. Bu rahatsızlığın insandan insana bulaşma özelliği de  bulunmaktadır. İltihaplanma kulağa da vurabilen boğaz ağrısı, yutkunmada zorlanma ve ağrı, vücutta ağrı, halsizlik, boyunda lenf bezlerinde ağrı ve şişme, ağız kokusu ve ses değişikliği gibi belirtilerle gösterir. Geçmeyen ateş ve solunum güçlüğü çekilen durumlarda, bir an önce doktora gidilmelidir. 

Bademcik iltihabı tedavisi nasıl yapılır

Bu rahatsızlığın tedavisi, başka organlarda meydana getireceği komplikasyonlar nedeniyle ihmal edilmemelidir. Tedavideki amaç, enfeksiyonun yok edilerek belirtilerin ortadan kaldırılması ve olabilecek komplikasyonların önüne geçmektir. Tedavi sırasında sıvı alımının yeterli düzeyde olması ve ağız bakımının yapılması önemlidir. Ağız bakımını sağlamak için antiseptik gargara yapılması yeterli olacaktır. Bakteri kaynaklı iltihaplanmalarda antibiyotik kullanılması gerekir. Antibiyotik kullanılmasa da, bir hafta gibi bir sürede hastalık gerileme gösterecektir. Ancak antibiyotik kullanımı ağrıyı, ateşi, lenf bezlerindeki şişkinliği, romatizmal kalp iltihabı ve böbrek iltihabı gibi komplikasyonları önlemede faydalı olacaktır. Uygun olmayan durumlarda kullanıldığında hastalarda olumsuz etkiler yapabileceğinden, antibiyotik tedavisi doktor önerisiyle uygulanmalıdır. Antibiyotikler virüslere etki etmediği için, vücudumuzda yararlı bakterileri öldürerek, bağışıklık sistemine zarar verebilirler. Az miktarlarda ve yetersiz kullanımında, bakteriler direnç göstereceklerinden, tedavisi daha güç ve ağır geçen iltihaplanmalar oluşabilir ve boğaz enfeksiyonları sürekli olarak tekrarlanmaya devam eder. Sıkça bademcik enfeksiyonuna maruz kalan kişilerde, bademciklerde büyüme meydana gelebilir. Buda yemek yemeyi zorlaştırarak, solunumu güçleştirir. Aynı zamanda bademcik etrafında apse oluşumları meydana gelebilir. Bu durumda bademciklerin ameliyatla alınması söz konusu olabilir.

Bademcik İltihabı Nasıl GeçerBademcik iltihabında dikkat edilecek konular nelerdir

 • Hastaların yeteri kadar dinlenmesi sağlanmalıdır.
 • Alınacak su ve sıvı gıdaların miktarları arttırılmalıdır.
 • Ağza ve boğaza iyi gelecek olan, tuzlu suyla gargara yapılmalıdır. 
 • Vücut direncini arttırmak için, bol miktarda sebze ve meyve tüketilmelidir.
 • Nefes almayı kolaylaştıracak, boğazdaki ağrıları hafifletecek pastiller kullanılmalıdır.
 • Kuru ortamlardan ziyade, nemli ortamlar tercih edilmelidir.
 • Kirli ortamlardan, sigara içmekten ve sigara içilen ortamlardan uzak durmak gerekir.
 • Düzenli beslenmeye dikkat etmeli, bol miktarda C vitamini içeren gıdalar tüketilmelidir.
 • Yiyeceklerin ve içeceklerin fazla sıcak ya da soğuk olmamasına dikkat edilmelidir.
 • Bulaşıcı özelliği nedeniyle, diğer insanlarla fazla bir arada bulunulmamalıdır.
 • El, yüz ve ağız hijyenine dikkat edilmelidir.
]]>
Bademcik Ağrısına Ne İyi Gelir https://www.bademcik.gen.tr/bademcik-agrisina-ne-iyi-gelir.html Thu, 06 Dec 2018 18:33:22 +0000 Bademcik, yutakta dilin arkasında bulunan lenf bezlerinin adıdır. Görevi ise solunum yolu ile vücudumuza girmeye çalışan mikrop, bakteri ve toksinlerin vücudumuza girmesini engellemektir. Ancak özellikle soğuk sonbahar ve kış Bademcik, yutakta dilin arkasında bulunan lenf bezlerinin adıdır. Görevi ise solunum yolu ile vücudumuza girmeye çalışan mikrop, bakteri ve toksinlerin vücudumuza girmesini engellemektir. Ancak özellikle soğuk sonbahar ve kış günlerinde sık sık iltihaplanarak ağrıya neden olmaktadır. Daha çok çocuklarda görülen bademcik iltihaplanması, çocuklarda yutkunma zorluğu meydana çıkmasına sebep olmaktadır.

Bademcik iltihaplanması, yutkunma zorluğu ile kendini açığa verir. Bademcik iltihabı meydana gelen kişilerde;

 • İştahsızlık ve halsizlik
 • Yüksek ateş
 • Baş ağrısı, boğaz ağrısı (bu ağzı bazen kulak bölgesine kadar ulaşabilir) ve eklem ağrıları
 • Bulantı ve kusma
 • Ağız kokusu ve ses değişikliği

Görülebilmektedir. Çocuklarda bunlara ek olarak karın ağrısı da eşlik edebilmektedir.

Dikkatlice bakıldığında kızardığı, şiştiği ve krem rengi lekeler oluştuğu görülür. Bademcikleri iltihaplanan kişiler, bademciği tahriş edici gıdalardan uzak durmalıdır. Daha çok bademciği tahriş etmeyen yiyecekler tercih edilmelidir. Her zaman zararı olan sigarayı kullanmaya özellikle bu dönem ara verilmelidir. Bademciklerin iltihaplanması ve şişmesi iyi çalışmamalarına ve insanlarda boğaz ağrısı, baş ağrısı, ateş ve titremeye neden olmaktadır. Bademcik ağrısı çeken bir kişi ilk olarak evde bu hastalıktan korunabilir.

Evde Yapabileceğiniz Uygulamalar:

 • Bol su için ve sıvı gıdalar tüketin. Fazla sıcak ve fazla soğuk yiyecek ve içecek tüketmekten sakının.
 • Bol sebze ve meyve tüketin. Vücut direncinin artmasına yardımcı olacaktır.
 • Pastiller rahat nefes alıp vermenize yardımcı olur ve boğaz ağrınızı hafifletir.
 • Sigara içmeyiniz ve içilen yerde durmayınız. Ayrıca nemli ortamlarda fazla durmayınız.
 • Bol bol dinlenin

Eğer bademcik ağrısı 2 günden daha fazla sürüyorsa ve yemeye içmeye engel olacak kadar rahatsız edecek boyuta gelmişse en kısa sürede bir KBB uzmanına başvurarak antibiyotik ve ağrı kesici tedavisine başlanmalıdır. Bademcik iltihaplanması iyice ilerlememişse hastaneye gitmeden bu iltihaplanmadan kurtulmanın birçok yolu vardır. Yaratıcı kâinatta pek çok bitkide iltihaplanmaya iyi gelecek şifa bulundurmaktadır. Bademcik Ağrısına Ne İyi Gelir

Bademcik Ağrısına Ne İyi Gelir Bitkisel Yöntemleri

 • 1 bardak kaynar suya 10-15 gram adaçayı konularak 5 dakika kaynatılır ve oluşturulan karışımla boğaz gargara yapılır. Ayrıca erik yaprakları kaynatılarak gargara yapılması da bademcik iltihabına iyi gelmektedir.
 • Kekik, ıhlamur, kuşburnu, böğürtlen, adaçayı, ebegümeci gibi bitkiler 2 litre sıcak suya birer tutam atılarak 1 saat demlenir. Oluşturulan bu karışım bir gün içerisinde su yerine içilerek tüketilmelidir.
 • İltihaplanan bademciklerin üzerine tuz sürülmesi bademciklerin iltihabını boşaltılmasında yardımcı olur.
 • Ballı ve limonlu sıcak su içilmelidir.
 • Greyfurt ve portakal suyu içilmelidir.
 • Hem boğaz ağrısı hem de bademcik iltihabı için günde iki sarımsak kapsülü tavsiye edilmektedir.

Bademcik iltihabı kolay iyileşen bir hastalık olmasına rağmen, tedavi edilmediğinde veya tam olarak iyileşmeden tedavi yarım bırakıldığında kana ve çevre dokulara yayılarak bazı komplikasyonlara neden olmaktadır. Bu komplikasyonlar:

 • Beyin zarı enfeksiyonu (Menenjit)
 • Akciğer enfeksiyonu (Pronomi)
 • Eklem enfeksiyonu ((Septik Artrit)
 • Derin boyun enfeksiyonu
 • Kemik ve kemik iliği enfeksiyonu (Osteomiyelit)
 • Böbrek iltihabı (Akut Glomerülonefrit)
 • Romatizmal Kalp iltihabı
]]>
Bademcik Ameliyatı Sonrası https://www.bademcik.gen.tr/bademcik-ameliyati-sonrasi.html Fri, 07 Dec 2018 12:48:48 +0000 Bademcik ameliyatı sonrası, hastaların büyük bir kısmı aynı gün içerisinde evlerine taburcu edilebilir. Şayet hastaneden taburcu olduktan sonra hastanın iyileşe sürecinin hızlanması için dikkat edilecek bakım tüyoları Bademcik ameliyatı sonrası, hastaların büyük bir kısmı aynı gün içerisinde evlerine taburcu edilebilir. Şayet hastaneden taburcu olduktan sonra hastanın iyileşe sürecinin hızlanması için dikkat edilecek bakım tüyoları vardır.

Bademcik ameliyatı sonrası;

Kanama: bademcik ameliyatının olunduğu bölge, açık yara biçiminde olmasından dolayı, ameliyatın arkasından veya ilerleyen gönlerde kanama gerçekleşebilir. Bölgede ancak az kanamaların dışında taze kırmızı bir kan gelirse veya kanlı kusmalar boy gösterirse en yakın bir hastaneye yahut ameliyatınızın yapıldığı sağlık kuruluşuna gitmeniz gerekebilir. Ameliyatın olduğu bölge tahriş olmuş veya enfeksiyon kapmış olabilir.

Ağrı: ameliyatınızın yapıldığı bölgede hafif şekilde ağrılar gözlenebilir. Bu durumun kaynaklanmasının en bilindik nedeni ise açık yara olması ve sürekli kıpırdamanın gerçekleştiği bir alan olmasıdır. Görülen ağrının şiddet faktörü kişiden kişiye değişim gösterebilir. Pek çok kişi de görülen ağrıların giderilmesi için basit ağrı kesiciler kesin çözüm verebilirken, bazı durumlarda daha kuvvetli ve güçlü ağrı kesiciler daha faydalı olacaktır. Ağrılar genellikle yutkunma veya konuşma esnasında gerçekleşir. Bademcik ameliyatı sonrasında, kişiler de görülen ağrıların bazıları kulak etrafına hatta kulağa doğru yansıyabilir.

Bademcik Ameliyatı Sonrası

Nefes kokusu: bademcik ameliyatının olmasının ardından bölgede beyaz veya kirli gri şeklinde bir zar meydana gelir. Bu zar aslında doğal iyileşme aşamasının net bir göstergedir. hemen, hemen herkes de meydana gelen bu zar 2 hafta kadar sonra kendiliğinde kaybolma ve bölgeye kaynama gerçekleştirecektir. Nefes de koku olmasının en etkin nedeni kişilerde meydana gelen zar ve yetersiz beslenme durumları ile az sıvı alımından kaynaklanmaktadır. Böyle durumlarda fazla olmamakla beraber ağız kokusu hissedilebilir. Nefes kokusunda git gide artış yaşanıyorsa bu durumu doktorunuza bildirmelisiniz. En doğru cevabı yapılan muayene ile birlikte doktorunuz verecektir.

Ateş: bademcik ameliyatı sonrasında çok fazla olmamakla birlikte ağrı faktörü olacaktır. Çok susuz kalınması halinde ateş semptomu kendini belli edebilir.  Çok sıvı tüketmenize rağmen ateşiniz düşmüyor ve yükselme gerçekleştiriyorsa doktorunuza gitmelisiniz. Düşmeyen ateşin en etkin nedeni enfeksiyon bulgusudur.

Diyet bilgiler: ameliyatın gerçekleşmesinin arkasından, anestezinin etkisi tam anlamıyla geçene dek yaklaşık 4 saat kadar hiçbir şey yenmemesi ve içilmemesi en doğrusu olacaktır. Ne zaman yiyip, içmeniz hakkında en yakın hemşireniz size bilgiler sunacaktır.

Genel olarak bademcik ameliyatının arkasından bol soğuk su içilmesi, oldukça yumuşak gıdalar tüketilmesi ve boğazı tahriş etmeyecek besinler yenmesi önerilir.

Bademcik ameliyatı sonrası ilk hafta beslenme:

1.gün: küçük yudumlar eşliğinde ve sık aralıklar halinde azar, azar soğuk çay içilmesi, şekerli şervet, meyve kompostosu, soğuk süt ve dondurmalar gibi gıdalar ile beslenmelidir

2.gün: yukarıda yazanlara ek ilave olarak oda ısısında muhallebi, ayran, puding ve yoğurt tüketilebilir.

3. gün: oldukça yumuşak gıdalar, sebze püresi, rafadan pişirilmiş tam yumurta, biraz fazla pişirilmiş makarna tüketilebilinir.

4. gün: çok sıcak ve çok soğuk olmayacak derece de çorba, yoğurt, pirinç ilavesi yapılmamış sütlaç, yumuşak meyve püreleri ve ezilmiş yemek taneleri ile hastanın beslenmesi sağlanabilir.

5. gün: çok fazla batma hissiyatı yaşatmayacak besinler, fazla sıcak olmayacak gıdalar ve doktorunuzun sakınca görmediği eski beslenme alışkanlıklarınıza devam edebilirsiniz.

Bademcik ameliyatı sonrasında aklınızda bulunması gerekenler:

 • Kesinlikle ilk haftalarda asitli ve sıcak içeceklerden uzak durun (portakal, çay) Bademcik İltihabı Bitkisel Tedavi https://www.bademcik.gen.tr/bademcik-iltihabi-bitkisel-tedavi.html Fri, 07 Dec 2018 13:08:59 +0000 Bademcik iltihabı bitkisel tedavisi oldukça mümkündür ve bazı durumlarda hastalığın tamamen iyileştiği de görülmektedir. Bademcikler ağız içerisinde dilin arka kısmında bulunan ve her iki tarafta da var olan bağışık Bademcik iltihabı bitkisel tedavisi oldukça mümkündür ve bazı durumlarda hastalığın tamamen iyileştiği de görülmektedir. Bademcikler ağız içerisinde dilin arka kısmında bulunan ve her iki tarafta da var olan bağışıklık sisteminin birer bağlantısı olarak ta görülmektedir.  İnsan vücuduna girmeye çalışan bakterileri yakalar ve onlara savaş açar, ayrıca bağışıklık sisteminin yardımcısı olarak ta vücutta bağışıklık sistemine yararlı olan hücreleri de üreten bir organ vazifesi de görmektedir. Vücuda giren bazı virüsler bademciklerin savaşına rağmen galip gelirler ve bu nedenle bademcikler üzerine yerleşen bu virüsler çoğalarak bademcik iltihabına yol açarlar. Bademciklerde çoğalmaya devam eden bu mikroplar kısa zamanda bademciklerin şişmesine ve kızarmasına bazı durumlarda da sarı bir renk almasına neden olurlar.

  Bademcik iltihabı belirtileri boğazda şiddetli ağrı ve şişkinlik, bademciklerde kızarıklık, kulaklara vuran bir ağrı, yutkunma sırasında zorlanma, vücuttaki ateşin şiddetinin 39 derece ile 40 derecelerde seyretmesi, ses değişikliği, ağızda meydana gelen kötü koku gibi belirtileri bulunmaktadır. Bunlara ek olarak ta çocuklarda kusma, karın ağrısı gibi bulgularda rastlanması oldukça muhtemeldir.

  Doktorun tanısının ardından önereceği ilaçlara ek olarak yine doktorların gözetiminde bitkilerden yardım alınabilmektedir. Bademcik iltihabı için kullanılmasında yarar olan bitkiler ve kullanma şekilleri ise şu şekilde sıralan dırı la bilmektedir. Bademcik iltihabında yardım alınan bitkilerin en başında ada çayı gelmektedir. Ada çayının bilinen faydaları arasında yer alan mikropları öldürme vücudu temizleme özelliği sayesinde bademciklerde bulunan mikroplar da temizlenir ve vücuttan atılır. Hazırlanan ada çayı ağız içerisinde gargara yapılarak kullanılması halinde bu gargara esnasında da bademcikler bir nevi yıkanmış arınmış olacaklardır ve bu durumda da enfeksiyon temizlenmeye başlayacaktır.

  Bademcik İltihabı Bitkisel Tedavi

  Bademcik iltihabında kullanılmalarında oldukça fayda olan diğer bitkilerin sıralanmaları şu şekilde devam etmektedir. Karahindiba kökü, böğürtlen kökü, sarımsak gibi şifalı bitkiler yine bu rahatsızlıkta oldukça fayda sağlayabilecek bitkilerdir.

  Bademcik iltihabı olan hastaların sigaradan ve asitli içeceklerden olabildiğince uzak durmaları ve hastalığın fark edildiği andan itibaren tedavi sürecinin başlatılmasında da çok fazla fayda vardır. Bademcik iltihabı ve diğer rahatsızlıklardan korunmanın yolu ise iyi beslenmek ve bağışıklık sistemini iyi beslemekten geçiyor. 

  ]]>
  Bademcik Şişmesi https://www.bademcik.gen.tr/bademcik-sismesi.html Sat, 08 Dec 2018 07:44:37 +0000 Bademcik şişmesi, vücudun savunma sisteminin bir parçası olan bademciklerde oluşan iltihaplanma ile meydana gelen bir hastalıktır. Bademcikler boğazın her iki tarafında bulunan dokulardır. Vücudun mikroplar ile savaşan sav Bademcik şişmesi, vücudun savunma sisteminin bir parçası olan bademciklerde oluşan iltihaplanma ile meydana gelen bir hastalıktır. Bademcikler boğazın her iki tarafında bulunan dokulardır. Vücudun mikroplar ile savaşan savunma sisteminin bir parçasıdırlar çünkü antikor üretirler.

  Bademcik şişmesi nasıl oluşur

  Bademcik şişmesi, bademciklerde tonsilit adı verilen iltihaplanmayı oluşturan mikropların oluşturduğu bir hastalıktır. Bademcikler boğazın her iki tarafında ve üst kısımda bulunmaları nedeniyle kolaylıkla fiziki muayeneleri yapılabilir. Bademcik şişmesi iltihaplanmaları sonucu meydana gelmektedir. En sık görülen iltihaplanma bademciklerde kızarıklık oluşması şeklinde kendini belli eder. İltihaplanmanın biraz daha ilerlemesi durumunda ise bademciklerin üzeri sarımtırak beyaz yada yeşile yakın bir renkte görünüme sahip olurlar. Bazı durumlarda bademciklerin üzeri noktalar şeklinde gözenekli bir yapıya benzer. Tüm bu görünüm farklılıkları bademcik şişmesini meydana getiren iltihaplanmanın seviyesini göstermektedir.

  Bademcik şişmesine yol açan iltihaplanmanın belirtileri

  Her hastalanma durumunda olduğu gibi bademcik şişmesine yol açan iltihaplanma da çeşitli belirtiler ile varlığını haber verir. Bademciklerde iltihaplanma olması durumunda şu belirtiler görülebilir;

  • Boğazda ağrı
  • Yutmakta zorluk çekmek ve yutulan şeyin takıldığını sanma hissi
  • Ateş
  • Kişinin kendini halsiz ve yorgun hissetmesi
  • Ağızda kötü koku oluşması
  • Boyunun her iki tarafında bulunan bezlerde şişme olması

  Bademcik şişmesine yol açan iltihaplanmalarda neler yapılmalıdır

  Bademcik Şişmesi

  Günümüzde hastanın tedavisine başlanmadan önce bademciklerde iltihaplanmaya yol açan mikropların türü tespit edilir. Sonrasında belirlenen mikrop türüne karşı etkili olan antibiyotik tedavisi uygulanır. Bademciklerin ameliyat edilmesi durumu da söz konusu olabilir. Ancak ameliyatın söz konusu olabilmesi için bademcik şişmesine neden olan iltihaplanmanın bademciklerde bazı yapısal bozulmalara yol açması durumuna yol açmış olmaları gerekir. Ameliyatı zorunlu kılan bademcik şişmesi iltihabı şu şekillerde belirlenir;

  • Bademcikler savunma sisteminin bir parçası olma yerine artık devamlı mikrop üretiyorlarsa
  • Bademciklerin soluk alıp verme işlemini zorlaştırmaları

  Kendilerine yakın diğer organlara zarar verme durumları varsa

  Artık ameliyat zorunlu olmuş demektir.

  Bademcik şişmesi durumunda yapılacak olan ameliyatın yapılma şekli

  Bademcik şişmesi için ameliyata başvurulacak ise hastanın 18 yaşından büyük olması durumunda bölgesel anestezi ile uyuşturma yapılır. Hasta 18 yaşın altında ise genel anestezi uygulanarak ameliyat yapılır. Bademcik şişmesi sonrasında uygulanacak olan ameliyat işlemi risk faktörü oldukça düşüktür. Bu durumun nedeni bademcik şişmesine yol açan mikropların etkisiz hale getirileceği ameliyatta son yıllarda gelişmiş alet ve teknikler kullanılmasıdır. Bademcik şişmesi sonrasında ameliyat gerekecekse ameliyatın yol açabileceği riskli durumların bademciklerin verebilecekleri zarardan daha az olacağı bilinmelidir. Ancak akıla savunma sisteminin zayıflama ihtimali gelebilir.

  Bademcik şişmesine yol açan iltihaplanma yüzünden bademciklerin alınması söz konusu olursa bu durum vücudun savunma sistemini zayıflatmaz çünkü mikroplara karşı savunma sistemi birden fazla faktörden meydana gelir.

  ]]>
  Bademcik İltihabı https://www.bademcik.gen.tr/bademcik-iltihabi.html Sat, 08 Dec 2018 14:59:25 +0000 Bademcik iltihabı, vücudun savunma mekanizmaları arasında yer alan bademciklerde meydana gelen apselerdir. Bu apseler çoğunlukla hastanın boğazının şişmesi ve acıması sonucu kendisinin göstermektedir. Bademcik iltihabı vücudu Bademcik iltihabı, vücudun savunma mekanizmaları arasında yer alan bademciklerde meydana gelen apselerdir. Bu apseler çoğunlukla hastanın boğazının şişmesi ve acıması sonucu kendisinin göstermektedir. Bademcik iltihabı vücudun gelen mikroplarla savaştığının bir göstergesidir. Ağız yoluyla vücuda giren mikroplar bademciklerde birikerek burada iltihap ve apse oluşmasına neden olur. Bademcik iltihabı kendisini önce hafif kızarıklıklarla göstermektedir.

  Bademcik İltihabının Belirtileri

  Bademcik iltihabı rahatsızlığın seviyesine göre kendisini çeşitli belirtilerle ortaya çıkarmaktadır. Genel belirtiler şunlardır;
  • Boğaz ağrısı
  • Yutkunmakta zorlanma
  • Yutkunurken boğaza bir şey takılma hissi
  • Halsizlik
  • Ateş
  • Ağız kokusu
  • Boğazda ve boyunda şişme
  • Ses değişmesidir
  • Bunların yanı sıra çocuklarda mide bulantısı ve kusma da görülebilmektedir.
  Bademcik İltihabıBademcik İltihabının Teşhisi ve Tedavisi

  Bademcik iltihabı kulak burun boğaz uzmanı tarafından basit bir fiziki muayene ile teşhis edilebilmektedir. Bu teşhis sonrası en sık uygulanan tedavi yöntemi ilaç tedavisidir. Hastaya mikropları kırmak için antibiyotik ilaç tedavisi uygulanmaktadır. Bunun yanı sıra ağrıları kesmek için ağrı kesici ve ateş düşürücü ilaçlar da hastaya verilmektedir. Tedavi sürecinde ilaçların yanı sıra hastanın uygulaması gereken bir takım şeyler bulunmaktadır. Gün içinde belirli aralıklarla gargara yaparak boğazı temizlemek, dinlenmek, sık sıvı tüketmek en başta gelen şeylerdir. Bademcik iltihabının genel tedavi süresi 1 haftadır. Ancak hastanın bağışıklık sistemine göre bu süre uzayıp kısalabilmektedir.

  Bademcik İltihabı İçin Evde Yapılabilecek Şeyler

  Bademcik iltihabı olan hastaların tedavi süreciyle birlikte kendileri de bazı önlemler sayesinde süreci hızlandırabilmektedirler.
  • Bol bol dinlenmek ve yorulmamak
  • Bol su içmek
  • Aşırı soğuk ve sıcak yiyecek ve içeceklerden uzak durmak
  • Gün içerisinde tuzlu ılık suyla gargara yapmak
  • Bol bol meyve tüketmek ve vitamin almak
  • Boğaz pastilleri ile boğazı rahatlatmak
  • Bulunulan ortamın nemli olmasını sağlamak
  • Sigara ve sigara dumanından, bulunduğu ortamdan uzak durmak
  • Bulunulan ortamı sık sık havalandırmak
  Bademcik İltihabının Neden Olabileceği Hastalıklar

  Bademcik iltihabı görünüşte basit bir boğaz rahatsızlığı olarak dursa da doğru şekilde tedavi edilmezse çok daha ağır hastalıklara  yol açarak kalıcı hasarlara neden olabilmektedir.
  • Menenjit
  • Böbrek iltihabı
  • Kalp iltihabı
  • Boyun enfeksiyonu
  • Orta kulak enfeksiyonu
  • Akciğer enfeksiyonu
  • Kemik iliği enfeksiyonu
  • Eklem enfeksiyonu gibi ciddi rahatsızlıklar ortaya çıkabilmektedir.
  Bademcik İltihabından Korunmak İçin Yapılması Gerekenler

  Bademcik iltihabı solunum yolu ya da yiyecek içecek yoluyla bulaşabilen bir hastalık olduğundan bu iki durum üzerinden yapılması gerekenler bulunmaktadır.
  • Öncelikli olarak tüketilen yiyeceklere hijyen olarak dikkat etmek gerekmektedir. Özellikle de meyve sebzeler iyi yıkanarak tüketilmelidir.
  • İçecekleri çok soğuk ve çok sıcak olarak tüketmemek boğaz için faydalıdır.
  • Sigara, alkol ve diğer tüm maddelerden uzak durulmalıdır.
  • Tozlu, havasız ve kuru ortamlardan uzak durulmalıdır.
  • Yaşanılan ortam (ev, ofis, vs.) sürekli havalandırılmalıdır.
  • Mümkünse bulunulan ortamı nemlendirecek şeyler yapılmadır. Örneğin; kalorifer peteklerinin üzerine pet şişe içerisinde ağzı açık bırakılacak şekil su koymak fayda getirmektedir.
  ]]>
  Kronik Bademcik İltihabı https://www.bademcik.gen.tr/kronik-bademcik-iltihabi.html Sat, 08 Dec 2018 21:56:23 +0000 Kronik bademcik iltihabı, ergenlerde ve yetişkinlerde oldukça sık görülür. Hastalarda kronik boğaz ağrısı, büyüyen bademcikler, nefesin kötü kokması, boyundaki büyümüş lenf düğümleri izlenebilir. Bu antibiyo Kronik bademcik iltihabı, ergenlerde ve yetişkinlerde oldukça sık görülür. Hastalarda kronik boğaz ağrısı, büyüyen bademcikler, nefesin kötü kokması, boyundaki büyümüş lenf düğümleri izlenebilir. Bu antibiyotiklere karşı direnç kazanmış bakterilerle ya da değişen bağışıklık yanıtı yüzünden kronik hale gelmiş bademcik iltihabının belirtileridir. Bu konuda yapılan araştırmalarda, radyasyona maruz kalan kişilerde kronik bademcik iltihabının daha fazla görüldüğü belirlenmiştir.

  Yutakta lenf dokusu ve bademciklerin oldukça önemli savunma görevi bulunmaktadır. Tekrarlayan mikrop saldırıları nedeniyle, bunlara tepki olarak oluşan iltihaplanmaların ardından bademcik dokusunun aşırı büyümesi, vücutta tek başına bir iltihap odağı oluşturur. Özellikle çocukluk döneminde oluşan bademcik iltihabı sıradan görünse de, yol açacağı komplikasyonlar açısından mutlaka önemsenmelidir. Bu rahatsızlıkta yaşın oldukça önemi bulunmaktadır. Erişkin dönemdeki bademcik sorunu daha karmaşık olduğundan, farklı çözümlere ihtiyaç vardır. Çocukluk döneminde ise, daha basit olarak görülür. Günümüzde bademcik ile adenoitlerin alınması, çocuklarda kızamık geçirmek kadar önemsiz bir hale gelmiştir. Bademciklerin alınması, daha ciddi sonuçların oluşmasına engel olmaktadır.  

  Kronik bademcik iltihabını kolaylaştıran faktörler

  • Alerjiler
  • Sigara alışkanlığı
  • Kötü ağız kokusu
  • Burunda tekrarlayan enfeksiyon
  • Geniz akıntısı

  Bademciklerde büyüme olması ve belirtileri

  Çocuklarda özellikle lenfatik yapıda olan bademcikler gelişmeye daha yatkındır. Bademciklerde ve adenoitlerde olan lenf dokusundaki büyüme bazı durumlarda fazla olabilir. Lenf dokusunun büyümesi, gelişme gösterdiği boşlukta tıkanmaya neden olur. Bu etki nezle gibi enfeksiyonlara yakalanmayı kolaylaştırır, mikropların yaşaması için uygun ortam yaratır. 

  Bademcik ve adenoitlerdeki büyüme, üst solumun yollarında tıkanmaya neden olur. Genellikle burun kanalının yutakla bağlantıda olduğu alan tam olarak tıkanır. Bu durumda hasta devamlı ağızdan nefes almaya başlar. Ağız sürekli açık kalır. Östaki borusu tıkandığından, orta kulak iltihabı oluşur ve solunan havanın burundan süzülmemesi nedeniyle, boğaz ağrısına ve bronşite neden olabilecek komplikasyonlar meydana gelebilir. Hastada burnun kapalı olması, yutakta titreşimin az olması yüzünden ses değişimi ve genizden konuşma etkili olur.

  Büyüyen bademcikler ağız ve yutak geçişini daraltır ve besinlerin yutulmasını zor hale getirir. Bu etkilerin meydana gelmesi, büyüyen lenf dokularının alınmasına yeterli olur. Bademcik ve adenoitlerde sıkça mikroplardan kaynaklı iltihaplanma meydana gelir. Bu durum döküntülü bir hastalıktan sonra y da soğuk algınlığı, grip gibi enfeksiyonlardan sonra meydana gelebilir. Bu yüzden hastada devamlı soğuk algınlığı, vücut ısısında artma, boğazda iltihaplanma, iştahta azalma ve kulaklarda müzmin iltihaplanma meydana gelebilir.

  Erişkinlerde kronik bademcik iltihabı

  Çocuklarda bademciklerin alınması solunum zorluğuna neden olmasından ve yerel iltihaplanmaya sebep olduğundan alınmaktadır. Erişkin kişilerde ise, bademcik iltihabının vücutta kalp ve böbrek gibi organlar için enfeksiyon odağı olmaması için alınabilir. Vücutta savunma görevini üstlenen ve aşırı lenfosit içeren bademcikler, bu görevlerini yapamaz hale gelebilir, içi mikroplarla dolabilir. Buraya yuvalana mikroplar, vücudun zayıflaması durumunda daha fazla ürer. Kan dolaşımına geçerek, organlara kadar ulaşıp hastalıklara neden olur. Artık bademcikler uzak organlarda hastalıklara neden olan enfeksiyon odağı haline gelmiştir. Erişkinlerde olan kronik bademcik iltihabının en önemli sorunu, odaklanmış enfeksiyonun varlığıdır. Bu belirlendiği takdirde, cerrahi girişimin önemi büyüktür. Bu durumda iki bademciğin alınması sorunun çözümlenmesini sağlar.

  Kronik bademcik iltihabı tanısı

  Hastada sıkça akut bademcik iltihabının olması, bademciklerin çevresinde apse oluşumu, ateşin düşmeme]]> Bademcik Belirtileri https://www.bademcik.gen.tr/bademcik-belirtileri.html Sun, 09 Dec 2018 11:50:54 +0000 Bademcik belirtileri üst solunum yollarında yaşanan sıkıntılarla kendini gösterir. Boğazın her iki tarafında bulunan bademcikler, vücudu mikroplara karşı koruma görevini üstlenmişlerdir. Vücuda giren bakterileri t Bademcik belirtileri üst solunum yollarında yaşanan sıkıntılarla kendini gösterir. Boğazın her iki tarafında bulunan bademcikler, vücudu mikroplara karşı koruma görevini üstlenmişlerdir. Vücuda giren bakterileri tutarak, korunmak için antikor üretimi yaparlar. Çocukluk dönemlerinde yaşanan sıkıntılar daha kolay çözülürken, yetişkinlik dönemlerinde daha karmaşık çözüm yoları bulunmaktadır. Sıkça yaşanan bademcik sorunlarından dolayı ameliyatla alınmalarında bir sakınca bulunmamaktadır. Vücut yapısı bakterilerden kurtulmak için, gereken maddeleri üretmeye devam edecektir. Bu yüzden sorun yaşanan bademciklerin alınması daha uygun olacaktır. Bademciklerde yuvalanan mikroplara karşı, savunma mekanizmasının devreye girmesiyle oluşan iltihaplanma kendini farklı belirtilerle gösterir.

  Bademcik belirtileri nelerdir

  Ateş: Sabah saatlerinde düşük olan ateş, akşam saatlerinde yükselir. Ateşle birlikte baş ağrısı, cilt solgunluğu, halsizlik, üşüme, titreme, huysuzluk gibi belirtiler görülür. Kendine özel deri döküntüsü ve boğaz ağrısı bu belirtilere eşlik eder.

  Kulak ağrısı ve iltihabı: Bademciklerde gelişen iltihap, kulaklarda ağrı olarak hissedilebilir. İlerleyen dönemlerde kulaklarda iltihaplanma görülür.

  Bademcik Belirtileri

  Nefes kokusu: Bademciğin bir diğer belirtisi nefes kokusu ile ortaya çıkabilir. Boğaz ve ağız temizliğine dikkat etmek gerekir.

  Öksürük: Nöbetler şeklinde görülen kuru öksürük nöbetleri bademcik iltihabında sıkça görülür.

  Nefes almada zorluk ve genizden konuşma: Boğaz yolları bademciklerin iltihaplanıp şişmesiyle daralacağından, üst solunum yollarında tıkanmalar yaşanır. Ağızdan nefes alma ve ses değişikliği görülür.

  Yemek yeme zorlukları yaşanması: Büyüyen bademcikler, ağız ve yutak bölümünü daralttığından yemek yerken zorluk ve iştahsızlık yaşanır.

  Bademcik iltihabının tedavisi nasıldır

  Bademciklerde oluşan iltihaplanmalar, tıbbi tedavilerle ve iklim değişikliğiyle geçici olarak iyileşme gösterse de, kesin çözüm yolu cerrahi yöntemlerin kullanılması ile sağlanacaktır. Dengeli beslenme ve açık havada bulunmak ta faydalı olacaktır. Hastada hemofili hastalığı bulunmuyorsa, cerrahi girişimle bu sorundan kurtulmak daha ciddi sağlık problemlerinin yaşanmasını önleyecektir.

  ]]>
  Bademcik https://www.bademcik.gen.tr/bademcik.html Mon, 10 Dec 2018 00:39:02 +0000 BADEMCİK İLTİHABI:Yutağın lenf dokusunun ve özellikle bademciklerin önemli bir savunma işle­vi vardır. Mikroplanıl yineleyen saldırı­larına tepki olarak ortaya çıkan iltihap­lanmalardan sonra bu doku aşın biçimde büyü BADEMCİK İLTİHABI:Yutağın lenf dokusunun ve özellikle bademciklerin önemli bir savunma işle­vi vardır. Mikroplanıl yineleyen saldırı­larına tepki olarak ortaya çıkan iltihap­lanmalardan sonra bu doku aşın biçimde büyüyebilir ve kendi başına bütün vücut için bir iltihap odağı oluşturabilir. Bademcik iltihabı çocukluk evresin­de gerçek bir hastalık sayılmayacak ka­dar sıradanlaşan bir duruma dönüşebilir. Ama yol açabileceği komplikasyonlar nedeniyle önemsenmesi gerekir.Bademcik iltihabında yaşın büyük önemi vardır. Bu önem yalnızca cerrahi bakış açısından kaynaklanmaz.

  Erişkin evrede bademcik sorunu çok daha kar­maşıktır ve değişik çözümlere açıktır. Çocukta ise sorun oldukça basittir. Artık günümüzde bademcik ve adenoitlerin (geniz bademciği) alınması bir çocuk için kızamık ya da boğmaca geçirmek kadar önemsizleşmiştir. Bu girişim çok daha ağır sonuçlar doğuracak gelişmele­rin de kesin biçimde önlenmesini sağlar.

  Bademcik

  BADEMCİKLERİN BÜYÜMESİ

  Bademcikler çocuklarda, özellikle “len­fatik” denen yapıya sahip olanlarda ge­lişmeye yatkındır. Ağız yutak (badem­cikler) ve burun-yutakta (adenoitler) bu­lunan lenf dokusundaki bu gelişme ba­zen aşın olabilir. Büyüyen lenf dokusu öncelikle geliştiği boşlukta tıkanmaya yol açar. Aynca bu büyüme sonucu nezle tipi enfeksiyonlara yakalanma kolay­laşırken bu dokular anatomik yapıların­dan ötürü mikroplar için çok uygun bir yaşama ortamı oluştururlar.]]>