Bademcik BelirtileriBademcik belirtileri üst solunum yollarında yaşanan sıkıntılarla kendini gösterir. Boğazın her iki tarafında bulunan bademcikler, vücudu mikroplara karşı koruma görevini üstlenmişlerdir. Vücuda giren bakterileri tutarak, korunmak için antikor üretimi yaparlar. Çocukluk dönemlerinde yaşanan sıkıntılar daha kolay çözülürken, yetişkinlik dönemlerinde daha karmaşık çözüm yoları bulunmaktadır. Sıkça yaşanan bademcik sorunlarından dolayı ameliyatla alınmalarında bir sakınca bulunmamaktadır. Vücut yapısı bakterilerden kurtulmak için, gereken maddeleri üretmeye devam edecektir. Bu yüzden sorun yaşanan bademciklerin alınması daha uygun olacaktır. Bademciklerde yuvalanan mikroplara karşı, savunma mekanizmasının devreye girmesiyle oluşan iltihaplanma kendini farklı belirtilerle gösterir.

Bademcik belirtileri nelerdir?

Ateş: Sabah saatlerinde düşük olan ateş, akşam saatlerinde yükselir. Ateşle birlikte baş ağrısı, cilt solgunluğu, halsizlik, üşüme, titreme, huysuzluk gibi belirtiler görülür. Kendine özel deri döküntüsü ve boğaz ağrısı bu belirtilere eşlik eder.

Kulak ağrısı ve iltihabı: Bademciklerde gelişen iltihap, kulaklarda ağrı olarak hissedilebilir.

Bademcik Belirtileri

İlerleyen dönemlerde kulaklarda iltihaplanma görülür.

Nefes kokusu: Bademciğin bir diğer belirtisi nefes kokusu ile ortaya çıkabilir. Boğaz ve ağız temizliğine dikkat etmek gerekir.

Öksürük: Nöbetler şeklinde görülen kuru öksürük nöbetleri bademcik iltihabında sıkça görülür.

Nefes almada zorluk ve genizden konuşma: Boğaz yolları bademciklerin iltihaplanıp şişmesiyle daralacağından, üst solunum yollarında tıkanmalar yaşanır. Ağızdan nefes alma ve ses değişikliği görülür.

Yemek yeme zorlukları yaşanması: Büyüyen bademcikler, ağız ve yutak bölümünü daralttığından yemek yerken zorluk ve iştahsızlık yaşanır.

Bademcik iltihabının tedavisi nasıldır?

Bademciklerde oluşan iltihaplanmalar, tıbbi tedavilerle ve iklim değişikliğiyle geçici olarak iyileşme gösterse de, kesin çözüm yolu cerrahi yöntemlerin kullanılması ile sağlanacaktır. Dengeli beslenme ve açık havada bulunmak ta faydalı olacaktır. Hastada hemofili hastalığı bulunmuyorsa, cerrahi girişimle bu sorundan kurtulmak daha ciddi sağlık problemlerinin yaşanmasını önleyecektir.

Yayınlanma Tarihi : 06.12.2013 08:50:55

Bademcik Belirtileri Yorumları
İsminiz 
Yorumunuz 
Güvenlik 
 Kırmızı renk ile yazılan sayıyı girin
   

8 Yorum Yapılmış "Bademcik Belirtileri"

dsfds

Cevap Sayısı: 0
Baharatlı şeyler yemeyin yazın siserse dondurma yiyin

2015-12-24 / Kullanıcı oyu: 4,5

Ben

Cevap Sayısı: 0
Merhaba bende 2 yildir bademcik var doktor kac yildir ameliyat etmemizi soyluyor ne yapmamiz lazim benim ara sira kalbimde agriyor bilmiyor ondan olurmu

2015-09-06 / Kullanıcı oyu: 4,5

izzet

Cevap Sayısı: 0
ben de bademcik intihabı var 3 gündür çekiyorum hangi bitkiler iyi gelir

2014-09-04 / Kullanıcı oyu: 4,5

seyhan

Cevap Sayısı: 0
altan benim dilimin bi tarafı şişiyor sadece ve ağrsı gözüme ve kulağıma vuruyor...acaba by bademcik midir yutkunmkta zorlanyrm ama sadece sol.taraf

2014-08-24 / Kullanıcı oyu: 4,5

altan

Cevap Sayısı: 0
Benimde şu an bademciklerim şişti beyaz birşeyler var ıhlamur bitki çayı ve dondurmayı tercih ederim iyi geliyor

2014-08-22 / Kullanıcı oyu: 4,5

tuğçe

Cevap Sayısı: 0
gülmekte zorlanıyorum sesim değişti Ağrı Uyutmuyor Şişiklik Hissediyorum :(

2013-05-16 / Kullanıcı oyu: 4,5

jale

Cevap Sayısı: 0
son zamanlarda yutkunamaz oldum çok ağriyo galiba bademciklerimde şişme var :(

2013-02-04 / Kullanıcı oyu: 4,5

Admin

Cevap Sayısı: 0
Bademcik Belirtileri hakkında siz ne düşünüyorsunuz. Lütfen düşüncelerinizi bizimle ve diğer kullanıcılar ile paylaşın, Bademcik Belirtileri konusunu geliştirmemize ve en doğru bilgileri sunmamıza yardımcı olun.

2013-01-28 / Kullanıcı oyu: 4,5

#Gizlilik İlkeleri | Güvenlik İlkeleri | İletişim | Site Haritası |RSS Kaynağı| Yardım Forumları

Bademcik, Sitede yer alan grafiklerin tüm hakları saklıdır. Kopyalayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

DMCA.com

Mayıs - 2018